banner464

Başkan Kocamaz, Ulaşım Çalıştayı Sonuç Bildirgesini Açıkladı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yapılan Ulaşım Çalıştayı’nın sonuç bildirgesini açıkladı. Kocamaz, çalıştayda, Mersin’e acil bir raylı sistem ile Mersin’den Taşucu,...

Başkan Kocamaz, Ulaşım Çalıştayı Sonuç Bildirgesini Açıkladı

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yapılan Ulaşım Çalıştayı’nın sonuç bildirgesini açıkladı. Kocamaz, çalıştayda, Mersin’e acil bir raylı sistem ile Mersin’den Taşucu,...

20 Kasım 2014 Perşembe 16:36
36 Okunma
Başkan Kocamaz, Ulaşım Çalıştayı Sonuç Bildirgesini Açıkladı
Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde yapılan Ulaşım Çalıştayı’nın sonuç bildirgesini açıkladı. Kocamaz, çalıştayda, Mersin’e acil bir raylı sistem ile Mersin’den Taşucu, Aydıncık ve Anamur’a kadar ve yine merkezden Karataş, İskenderun ve Arsus’a kadar deniz ulaşımı için fizibilite çalışması yapılmasının karara bağlandığını bildirdi.

Başkan Kocamaz, Mersin kent merkezi ve il sınırları içindeki yerleşimlerin ulaşım sorunlarının, ilgili paydaşların katılımıyla birlikte tespit edilmesi ve çözüm seçeneklerinin değerlendirilmesi amacıyla yapılan Ulaşım Çalıştayı’nın sonuç bildirgesi hakkında bilgi verdi. Kocamaz, “Çalıştay’da, Türkiye’de kentsel ulaşıma yönelik ulusal politikalar, BM ve AB kentsel ulaşım politikası, sürdürülebilir ulaşım, toplu taşıma sistemleri, hizmet kalitesi, güzergahlar, ilçe ve kırsal alanların ulaşımı, yol ve toplu taşıma hizmeti, servis ulaşımı ve taksiler, bisiklet ulaşımı, yaya ulaşımı, engellilerin ulaşımı, trafik yönetimi, akıllı ulaşım sistemleri, trafik güvenliği, düzenlemeler ve denetim, otopark yatırımları, ulaşım mühendisliği, yol ve kavşak tasarımı, yük taşımacılığı, bölgesel ve kentsel lojistik, liman ulaşımı, bölgesel ulaşım, otoyol bağlantıları, karayolları, demiryolları, deniz ve hava ulaşımı, afetlere duyarlı ulaşım sistemi, afetlere yönelik önlemler ile afet lojistiği konuları ele alındı” dedi.

Çalıştaya Mersin Valiliği, Mersin Büyükşehir Belediyesi ve Mersin Üniversitesi başta olmak üzere toplam 43 kurum ve kuruluştan alanında uzman 125 katılımcının katıldığını kaydeden Kocamaz, “Çalıştay’ın sonuç bildirgesi olarak, planlama ve ulaşımın beraber düşünülmesi, ulaşımla ilgili konularda ve projelerde halkın ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin alınması, Tarsus’tan Silifke’ye kadar raylı sistem, kent içi kavşakların düzenlenmesi, mevcut yol ağından etkin yararlanma, yaya ve bisiklet yollarının oluşturulması ve düzenleme yapılması, kente acilen bir raylı sistem yapılması, otobüs ve minibüs durakları ile güzergahlarının yeniden gözden geçirilmesi, akıllı ulaşım sistemi ve trafik denetim sistemi kurulması, kent merkezinde parkomat uygulamasının iptal edilmesi, İstiklal Caddesi’nin tek yöne çevrilmesi, köy ve beldelerden gelen minibüslerin 2. Çevre Yolu’na yönlendirilmesi, ana caddelerde park eden araçlar için trafik denetiminin arttırılması, Erdemli-Ereğli yolunun iyileştirilmesi, bisiklet kullanma kültürünün özendirilmesi, akıllı durak sistemi kurulması, katlı ve yer altı otoparkların çoğaltılması, belli bölgelerde üst ve alt geçit uygulaması yapılması, limanın otoyol bağlantılarının düzenlenmesi, Mersin merkezden Taşucu, Aydıncık ve Anamur’a kadar ve yine merkezden Karataş, İskenderun ve Arsus’a kadar deniz ulaşımı için fizibilite çalışması yapılması, ilk etapta yap-işlet-devret modeli ile başlanması, deniz uçağı ile helikopter ulaşım hizmetlerinin bölgeye kazandırılması ve kent bütünündeki yollarda emniyet şeridi uygulamasının yaygınlaştırılması konusunda çalışmalar yapılması karara bağlandı” ifadelerini kullandı.

Yorumlar