banner464

Chp Adliye Binası Kapısına Siyah Çelenk Bıraktı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanlığı, 17 ve 25 Aralık operasyonlarına takipsizlik kararı verilmesini protesto etmek amacıyla Mersin Adliyesi kapısına siyah çelenk bıraktı.Öğle saatlerinde Mersin Adliyesi önünde bir araya gelen...

Chp Adliye Binası Kapısına Siyah Çelenk Bıraktı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanlığı, 17 ve 25 Aralık operasyonlarına takipsizlik kararı verilmesini protesto etmek amacıyla Mersin Adliyesi kapısına siyah çelenk bıraktı.Öğle saatlerinde Mersin Adliyesi önünde bir araya gelen...

20 Ekim 2014 Pazartesi 13:26
22 Okunma
Chp Adliye Binası Kapısına Siyah Çelenk Bıraktı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin İl Başkanlığı, 17 ve 25 Aralık operasyonlarına takipsizlik kararı verilmesini protesto etmek amacıyla Mersin Adliyesi kapısına siyah çelenk bıraktı.

Öğle saatlerinde Mersin Adliyesi önünde bir araya gelen CHP’liler, sloganlar atarak mahkemenin verdiği takipsizlik kararına tepki gösterdi. Çevik kuvvet polisi adliye bahçesi kapılarını kapatarak, CHP’lilerin içeri girmesine izin vermedi. Yapılan görüşmeler sonucunda CHP’lilerin Zeytinlibahçe Caddesi üzerinde bulunan adliye kapısı önüne çelenk koymasına izin verildi. Bunun üzerine CHP’liler siyah çelengi bu kapıya koydu. Eyleme CHP Mersin milletvekilleri Vahap Seçer ile Aytuğ Atıcı’da katıldı. Burada partililer adına açıklama yapan İl Başkanı Faruk Mehmet Akar, bugün adaletin kara günü olduğunu savunarak, "Bugün Türkiye’de adaletin kamu vicdanını sızlattığı bir güne tanık oluyorsunuz. Bundan bir süre önce Eylül 2012 tarihinde bir ihbarla başlayıp, savcı Celal Kara’nın sorumluluğunda devam eden soruşturma aradan geçen bunca zamana ve tamı tamına üç savcı değiştirdikten sonra, Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonuna takipsizlik kararı verildi. Savcı Ekrem Aydıner’in vermiş olduğu takipsizlik kararı, Cumhuriyet tarihimize hukuktaki yüz karamız olarak geçecektir.

Elde edilen video görüntüleriyle, rüşvet alış verişleri tespit edilmiş, telefon dinleme tapeleri ile rüşvet ve yolsuzluktan elde edilen paraların nasıl ortadan kaldırılacağı ile ilgili görüşmeler ortaya çıkmıştır. İranlı genç yaştaki bir tüccar olan Rıza Zerrab’la, dönemin başbakan ve bakanları ile bunların çocuklarının ilişkileri, para alış verişleri kamuoyunda infiale neden olmuştur. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde hiçbir zaman bu kadar rencide edilmemiş, hukuk hiçbir zaman bu kadar ayaklar altına alınmamıştır. Gözaltına alınan 71 tutukludan 24’ünün tutuklandığı Türkiye Cumhuriyeti hükümetini, yolsuzluk ve rüşvet ilişkisiyle töhmet altında bırakan soruşturma, açık ve birçok net delile rağmen, suçun oluşmadığı gerekçesiyle takipsizlik kararı verilmiştir" diye konuştu.

Bugün tüm Türkiye’de adliyelere siyah çelen bıraktıklarını belirten Akar, "Çünkü siyaset kirlenmiş, hukuk kirlenmiş, hukuk tecavüze uğramıştır. Türkiye Cumhuriyeti kendisine karşı eğitim, sağlık, askeri, hukuk ve birçok alanda yapılan kalkışmayı takip etmektedir. Günü geldiğinde bu kalkışmaya alet olan tüm kişi ve kurumlarla hesaplaşmayı yapabilecek güçtedir. Bir çok sahte belge ve sahte ihbarla soruşturma açan, vatansever birçok asker, aydın, yazar ve siyasetçiyi yoktan yere cezaevlerinde çürüten bugünün iktidarı yaptıkları yanına kar kalacak sanıyorsa yanılıyor. Hiç kimsenin yaptığı, yanına kar kalmaz. Adalet mutlaka bir gün tecelli edecektir. Bundan kimsenin şüphesi olmasın" şeklinde konuştu.

Basın açıklamasının ardından partililer olaysız bir şekilde dağıldı.

Yorumlar