banner464

Feshane Mersin Tanıtım Günleri 27 Kasım’da Başlıyor

Mersin, ‘Hayat Toroslarda, Toroslar İstanbul’da’ sloganıyla Feshane fuar alanında tanıtılacak. Mersin Valiliği himayesinde gerçekleştirilecek ve 4 gün sürecek tanıtım boyunca Mersin’in tüm zenginlikleri ve kültürünün tanıtılacağı...

Feshane Mersin Tanıtım Günleri 27 Kasım’da Başlıyor

Mersin, ‘Hayat Toroslarda, Toroslar İstanbul’da’ sloganıyla Feshane fuar alanında tanıtılacak. Mersin Valiliği himayesinde gerçekleştirilecek ve 4 gün sürecek tanıtım boyunca Mersin’in tüm zenginlikleri ve kültürünün tanıtılacağı...

24 Kasım 2014 Pazartesi 16:44
67 Okunma
Feshane Mersin Tanıtım Günleri 27 Kasım’da Başlıyor
Mersin, ‘Hayat Toroslarda, Toroslar İstanbul’da’ sloganıyla Feshane fuar alanında tanıtılacak. Mersin Valiliği himayesinde gerçekleştirilecek ve 4 gün sürecek tanıtım boyunca Mersin’in tüm zenginlikleri ve kültürünün tanıtılacağı Mersin Tanıtım Günleri’nde, ziyaretçilere bol bol Mersin’in tantunisi, cezeryesi ve kerebiçi ile narenciye ikram edilecek.

İstanbul Feshane Uluslararası Fuar Kongre Kültür Merkezi’nde 27-30 Kasım 2014 tarihlerinde düzenlenecek ‘Mersin Tanıtım Günleri’, Mersin Valiliği himayesinde, Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin desteği ve İstanbul’da 6 ay önce kurulan Mersin İşadamları Yöneticileri Sanatçıları ve Akademisyenleri Derneği’nin (MİYSAD) organizasyonunda ‘Hayat Toroslarda, Toroslar İstanbul’da’ sloganıyla ilçe belediyeleri, Mersin’deki odalar, üniversiteler, dernekler ve firmaların katılımıyla gerçekleştirilecek. Feshane’de ilk kez yapılacak tanıtım günleri ile İstanbul’da yaşayan yaklaşık 55 bin Mersinli ile binlerce kişinin Mersin’i yakından tanıması ve ürünlerini görmesi hedefleniyor.

“MERSİN’İN TANINIRLIĞINI ARTIRMAMIZ GEREKİYOR”

Mersin Tanıtım Günleri’nin tanıtım toplantısı, Mersin Valisi Özdemir Çakacak başkanlığında Mersin HiltonSA Oteli’nde yapıldı. Sunumunu Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürü Bahaettin Kabahasanoğlu’nun yaptığı toplantıda konuşan Vali Çakacak, Mersin’in Türkiye’nin cennet köşelerinden biri olduğunu söyledi. Mersin’e bakıldığında 321 kilometrelik sahili, denizi, Toros Dağları ve yaylalarıyla tam bir turizm cenneti olabileceğini belirten Çakacak, “Ama henüz daha turizm cenneti olmamış. Mersin’de turizm hareketliliği var ama bu büyük potansiyeline rağmen turizmden henüz pay almıyor. Mersin, aynı zamanda 4 mevsim tarım yapılabilecek alanları ve çok çeşitli tarım ürünleriyle Türkiye’deki tarım üretiminin yüzde 5,5’ini karşılayan üretimi ile Türkiye’de bir marka kent. Mersin, gelişen sanayisiyle bir sanayi kenti, Teknoparkı ile bir teknoloji kenti ve son derece büyük bir liman kenti. Limanı ve serbest bölgesi de bir marka. Mersin aslında marka olmuş birçok özelliğe sahip. Tüm bu zenginlikleriyle Mersin aslında çoktan marka şehir olmayı hak etmiş. Mersin’in daha tanınır olması gerekir. Mersin’in hem ülke içinde hem uluslar arası alanda tanıtılması gerekir. Bunun için de öncelikle bizler Mersin’de yaşayanlar olarak Mersin’i tanıyacağız, ondan sonra Ankara’da, 55 bin Mersinlinin yaşadığı İstanbul’da Mersinimizi tanıtmak gerekir. Çünkü mersin’i tanıtacağız ki, Mersin’in tanınırlığı artsın, sahip olduğu potansiyel daha fazla açığa çıksın” dedi.

Bundan sonra Valilik koordinasyonunda tüm aktörlerle bu tanıtım faaliyetlerinin daha da artırılması gerektiğini kaydeden Çakacak, “İstanbul Feshane’de yapılacak olan ilk tanıtım toplantısının son derece önemli olduğunu düşünüyoruz. Ondan sonra tabi ki arkası gelecek, Ankara’da Atatürk Kültür Merkezi’nde ve uluslararası turizm fuarlarında Mersin’in çok daha fazla tanıtılması için yapılacak her tür çalışmada biz Valilik olarak her zaman katkı gösterecek kurum ve kuruluşların yanında ve önündeyiz” diye konuştu.

“MERSİN’İN TANITIMI İÇİN BÜTÇE İMKANLARINI SONUNA KADAR KULLANIYORUZ”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Haluk Tunçsu da Büyükşehir Belediyesi’nin, birlikte yönetme ilkesini uygulayan bir belediye olarak şehrin potansiyelini, değerlerini hem yurt içinde hem yurt dışında tanıtmak, tanıtarak toplumsal birliği, kaynaşmayı sağlamak, bu kaynaşmanın getireceği sinerji ile de ilin ekonomik ve iş hayatındaki canlılığını olduğu noktadan olması gereken noktaya taşımak amacıyla yapacağı çalışmaların ilkinin Feshane Şenlikleri ile başlayacağını dile getirdi. Daha sonra yine İstanbul’da EMITT Turizm Fuarı’nda, Amerika ve Dubai fuarlarında bölgesel tanıtımlara imza atacaklarını söyleyen Tunçsu, “Mersin, İstanbul’da tanınmıyor. İstanbul, bugün Türkiye’nin ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel değerlerindeki bir zirvedir. İstanbul’daki tanınırlık da önce ülke içerisinde tanınırlık olacaktır. Daha sonra bunu İzmir’de yaparak, Ankara’daki tanıtım günlerine katılarak Mersin’in ülke içerisindeki tanınırlılığını artırmamız gerekiyor. Bu konuda zaten Büyükşehir Belediyesi olarak bütçe imkanlarımızı sonuna kadar kullanıyoruz. Bu bir başlangıçtır. Doğru bir yola çıkılmıştır. Hayırlı olsun, ancak gelecekte bunların daha büyük, daha profesyonel, daha gelişmiş bir şekilde yapılacağını ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

İl Kültür ve Turizm Müdürü Kabahasanoğlu ise Feshane’de sıranın artık Mersin’de olduğunu vurguladı. Tanıtım günleri kapsamında ziyaretçilerin narenciye, tantuni, cezerye, kerebiç gibi Mersin yöresine ait ürünleri tadabileceklerini, hediyelik eşyalardan satın alabileceklerini, halkoyunlarına katılabileceklerini ve şarkılara, türkülere eşlik edebileceklerini belirtti.

“ARTIK VAKİT MERSİN VAKTİDİR”

Tanıtım günlerinin organizasyonunu gerçekleştiren MİYSAD Başkanı Mehmet Mazak da Mersin sevdası için geçtiğimiz Nisan ayında İstanbul’da derneğin resmi kuruluşunu gerçekleştirdiklerini kaydetti. Çıktıkları bu yolda, Mersin için Anadolu’nun dört bir tarafında neler yapabileceklerinin azmiyle çalıştıklarının altını çizen Mazak, şunları söyledi: “Biz Mersin’in yönünü İstanbul’a çevirmek için kurulmuş bir derneğiz. Biz İstanbul’daki Mersinliler kendimizi hep yalnız hissettik. Ama artık güçlüyüz. Biz artık yalnız değiliz, her kurumda varız. Artık vakit Mersin vaktidir. Mersin’in her konuda yükselme döneminin başladığı bir dönemdir. İstanbul’daki entelektüel sermayenin kentimize büyük katkı sunacağına inanıyorum. ‘Hayat Toroslarda, Toroslar İstanbul’da.”

Konuşmaların ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Mazak, “Sanatçılar, yazarlar, gazeteciler olmadan bu iş zaten olmaz. Mersin, önümüzdeki bir hafta ulusal medyada hiç olmadığı kadar olumlu haberlerle yansıyacak. Hep beraber bunun keyfini çıkaralım” dedi.

Genel Sekreter Tunçsu da yapılacak etkinliklere ilişkin bir soru üzerine, kurulacak stantta bütün ilçelerin tanıtımını yapmanın yanı sıra İstanbul’a götürecekleri bir TIR narenciye ürünü ile herkese taze sıkılmış portakal suyu ikram edeceklerini bildirdi. Tunçsu, ayrıca kuracakları büyük cezerye dönerleri ve şalgam, kerebiç gibi Mersin’e özgü yiyecekleri tanıtarak, “Mersin’in yeme-içme kültüründeki bütün unsurları bol bol takdim edeceğiz” diye konuştu.

Yorumlar