banner464

Mogder’den ‘oto Galericiler Sitesi Dayatılıyor’ İddiası

Mersin Oto Galericileri Derneği (MOGDER) Başkan Vekili Ali Kıratlı, kent içindeki oto galericilerin, merkez Toroslar ilçesinde yapılan Oto galericiler Sitesi’ne taşınması konusunda bir dayatmayla karşı karşıya olduklarını öne sürdü.MOGDER...

Mogder’den ‘oto Galericiler Sitesi Dayatılıyor’ İddiası

Mersin Oto Galericileri Derneği (MOGDER) Başkan Vekili Ali Kıratlı, kent içindeki oto galericilerin, merkez Toroslar ilçesinde yapılan Oto galericiler Sitesi’ne taşınması konusunda bir dayatmayla karşı karşıya olduklarını öne sürdü.MOGDER...

08 Kasım 2014 Cumartesi 11:33
66 Okunma
Mogder’den ‘oto Galericiler Sitesi Dayatılıyor’ İddiası
Mersin Oto Galericileri Derneği (MOGDER) Başkan Vekili Ali Kıratlı, kent içindeki oto galericilerin, merkez Toroslar ilçesinde yapılan Oto galericiler Sitesi’ne taşınması konusunda bir dayatmayla karşı karşıya olduklarını öne sürdü.

MOGDER Başkan Vekili Kıratlı, yazılı bir açıklama yaparak, bu hafta Toroslar Belediye Meclisi’nde gündeme gelen oto galericilerin taşınmasının, kendilerinin görüşü alınmadığı gibi, AK Parti, CHP ve BDP’li meclis üyelerinin itirazlarına rağmen, MHP’li üyelerin oylarıyla komisyona gönderilmesine tepki gösterdi. İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeyle şehir içerisinde bulunan ikinci el oto galericilerin şehir dışında bulunan bir merkezde toplanmalarının kararlaştırıldığını anımsatarak, bu genelge dayatılarak meclis kararları çıkarıldığını belirten Kıratlı, “Fakat devletimiz iyi niyetli olarak bu genelgeyi yayınlasa da uygulamayı yerel yönetimlere bırakarak tamamen bir başıboşluk yarattı. Bu bağlamda kentimizde Toroslar ilçesi sınırları dahilinde şehrin çok uzağında, halkımızın ulaşım anlamında büyük zorluklar yaşayacağı bir noktada bir lokasyon belirlendi. Bu süreçte Mersin Ticaret ve Sanayi Odası, Mersin Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği gibi büyük odaların lokasyonun yanlış olduğu fikrini beyan ederken, oto galerici esnafımız da Toroslar Belediyesi ile yaptığı görüşmelerde bu işin burada yürümeyeceğini açık ve net bir şekilde beyan etti” dedi.

Belirlenen yerin daha başından hatalı olduğunu dile getiren Kıratlı, kurum ve kuruluşlar ile sektör temsilcilerinin fikri alınmadan yapılan Oto Galericiler Sitesi’nin, oto galericilere ’buradan başka şansınız yok’ diye dayatıldığını öne sürdü. Kıratlı, “İhale şartnamesinde Oto Galericiler Sitesi içerisindeki iş yerlerinin, sektörümüzde faaliyet gösteren firmalara maliyet rakamlarına ilaveten yüzde 25 kar marjıyla satılması hususu belirtilirken, tapuda 90-100 bin TL olarak belirlenen iş yeri fiyatları, oto galericilere 150-200 bin TL olarak yansıtıldı. Ayrıca Oto Galericiler Sitesi içerisindeki iş yerleri sadece sektörümüzde faaliyet gösteren f1irmalara satılmak yerine, bu işlerden rant sağlamak isteyen yatırımcılara da satıldı. Kısacası sektörümüz hem lokasyon olarak çok yanlış olan bu siteye gitmeye zorlandı, hem ihale şartnamesinin dışına çıkan satış rakamları istendi hem de dükkanlar sadece sektör temsilcilerimize değil, kim almak isterse ona satıldı” iddiasında bulundu.

“HER TÜRLÜ ENGELLEMEYE RAĞMEN MEZİTLİ’DE YER ARIYORUZ”

Dernek yönetimi olarak aldıkları karar doğrultusunda merkez Mezitli ilçesinde bir yer belirlenerek kurdukları kooperatifle yeni bir oto galericiler sitesi yapmak için çalışmalara başladıkları bilgisini de veren Kıratlı, “Her türlü engellemeye rağmen bu mücadelemiz ve kararlılığımız devam etmektedir. Bizler dernek olarak sektörümüzün tüm temsilcilerinin rıza göstereceği, aynı zamanda sektörümüzdeki firmaları zarara uğratmayacak bir yer arayışımızı sürdürürken, Toroslar Belediye Meclisi’nde bu hafta gündeme gelen Mersin Oto Galericiler Sitesi’ne taşınma olayı, AK Parti, CHP ve BDP’li meclis üyelerinin itirazlarına rağmen MHP’li meclis üyelerinin oyları ve Başkan Hamit Tuna’nın oyunun 2 oy sayılması ile 19’a 18 oy ile komisyona havale edildi. Sektörümüzü bu kadar yakından ilgilendiren bir olayda bizlerin görüşünün alınmamış olması bizleri üzdü. Ayrıca, yeni çıkan belediyeler yasası ile bu olayın mutlaka ve mutlaka Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü belediye meclislerinden farklı kararlar çıkması durumunda, her ilçede farklı bir uygulamaya gidilecek ve bu da başıboşluk yaratacaktır” ifadelerini kullandı.

MOGDER olarak kesinlikle şehir içlerinde, apartman altlarında kalmaktan yana bir tavır sergilemediklerinin altını çizen Kıratlı, şunları kaydetti: “Bizler sadece bize bir yeri göstererek ’buradan başka yaşama şansınız yok’ diye diretilmesinden yana değiliz. Başta Mersin Valiliği olmak üzere, Mersin Büyükşehir Belediyesi, ilçe belediyelerimiz, derneğimiz ve STK’ların bir araya gelip görüş alışverişinde bulunarak mevcut oto galericiler sitesinin dışında da sektörümüze faaliyet alanları kazandırılmasından yanayız.”

Yorumlar