banner464

Taşpınar: “biz Sorumlu Muhalefet Yapıyoruz”

AK Parti Mersin İl Başkanı İsmail Taşpınar, Mersin’de, MHP’nin Ankara’da AK Parti’ye yaptığı muhalefeti yapmadıklarını, sorumlu muhalefet örneği sergileyerek, Büyükşehir Meclisi’nde Mersin’in faydasına olan her konuda Başkan...

Taşpınar: “biz Sorumlu Muhalefet Yapıyoruz”

AK Parti Mersin İl Başkanı İsmail Taşpınar, Mersin’de, MHP’nin Ankara’da AK Parti’ye yaptığı muhalefeti yapmadıklarını, sorumlu muhalefet örneği sergileyerek, Büyükşehir Meclisi’nde Mersin’in faydasına olan her konuda Başkan...

15 Aralık 2014 Pazartesi 10:09
31 Okunma
Taşpınar: “biz Sorumlu Muhalefet Yapıyoruz”
AK Parti Mersin İl Başkanı İsmail Taşpınar, Mersin’de, MHP’nin Ankara’da AK Parti’ye yaptığı muhalefeti yapmadıklarını, sorumlu muhalefet örneği sergileyerek, Büyükşehir Meclisi’nde Mersin’in faydasına olan her konuda Başkan Burhanettin Kocamaz’a destek verdiklerini söyledi. Taşpınar, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 3 Ocak 2015’te yapılacak Mersin İl Kongresi’ne katılacağını da bildirdi.

AK Parti Mersin İl Başkanı Taşpınar, İhlas Haber Ajansı (İHA) Mersin Bürosu’nu ziyaret etti. Taşpınar, AK Parti Mersin İl Tanıtım ve Medya Başkanı Aşkın Karagözlü ve İl Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Emin Ünalan ile birlikte gerçekleştirdiği ziyarette, İHA Mersin Sorumlusu Hüseyin Kar ile Mersin gündemine ilişkin sohbet etti. Hüseyin Kar’ın, 2015 genel seçimlerindeki hedefleri ve AK Parti’nin yerel seçimlerde Mersin’de neden başarılı olamadığına yönelik sorusunu da yanıtlayan Taşpınar, seçmen eğilimleri farklı olduğu için genel seçimlerle yerel seçimlerin birbiriyle kıyaslanamayacağını kaydetti.

“MERSİN’DE YEREL SEÇİMLERDE KAZANAMIYORUZ”

Genel seçimlerde ve yerel seçimlerde seçmen eğilimlerinin farklı olduğuna işaret eden Taşpınar, 2011 genel seçimlerinde Mersin’de çok küçük bir farkla AK Parti’nin birinci parti olduğunu anımsattı. AK Parti kurulduğundan bu yana 3 genel seçim, 3 yerel seçim yaşadıklarını ifade eden Taşpınar, Mersin’in büyük ilçeleri olan Akdeniz, Toroslar ve Erdemli’de genel seçimlerin hepsinde AK Parti’nin hep açık ara birinci olduğunu dile getirerek, “Ama yerel seçimlerde kazanamıyoruz. Seçmenin eğilimi yerel seçimlerde biraz daha aday odaklı oluyor. Genel seçimlerde seçmenin temayülü daha çok hükümetin, daha doğrusu devletin istikrarından yana, hükümetin istikrarından yana. Ekonomi düzelmiş, taşlar yerine oturmuş, herkesin kredi borcu var, başka şeyleri var. Ülkedeki istikrarın bozulmaması adına AK Parti Hükümeti’ne oy vermeyi tercih ediyorlar. Ama yerele geldikleri zaman seçmen tercihleri biraz daha ideolojik ve aday odaklı oluyor. Çünkü yerelde verdiği oyun ülkenin istikrarıyla bir alakası yok, öyle düşünüyor vatandaş. Biz bunu Akdeniz, Toroslar ve Erdemli’de çok net görüyoruz. Buralarda 3 genel seçimde farklı birinciyiz ama yerel seçimlerde belediyesini alamıyoruz” dedi.

“2015 SEÇİMLERİNDE YÜZDE 32’Yİ VE MİLLETVEKİLİ SAYIMIZI ARTIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

AK Parti’nin Mersin’de 2002 genel seçimlerinde yüzde 18, 2007 genel seçimlerinde yüzde 27, 2011’de ise yüzde 32 oy aldıklarını aktaran Taşpınar, “Oylarımız önce 9 puan arttı, sonra 5 puan arttı. Bizim amacımız yüzde 32’yi yukarıya ne kadar artırabiliriz, bunun çalışmasını yapmak. Birde şu an 4 milletvekilimiz var, bunun sayısını ne kadar artırabiliriz, bunun çalışması içerisindeyiz” diye konuştu.

Hem genel hem yerel seçimlerde seçim sonuçlarını etkileyen birçok etken olduğuna dikkat çeken Taşpınar, “Genel seçimlerde o dönem Türkiye’nin bulunduğu konjonktür, uluslararası konjonktür, bizim en yakınımızda olan ülkeler de karışık, bu süre içerisinde Türkiye’yi karıştırmaya çalışanlar seçim sürecinde olur mu, olabilir. Gezi olaylarına benzer olaylar yapılabilir mi, yapılabilir. Tüm bunları düşündüğümüz zaman seçim sonuçlarını etkileyen bir dış faktörler bir de içerideki faktörler var. Bunların hepsini ve milletvekili adaylarının da yapısını bir araya koyduğumuz zaman iş değişecek” ifadelerini kullandı.

“AVANTAJA ÇEVİREBİLİRİZ”

Mersin’de 2011 seçimlerinde Büyükşehir Belediyesi’nde CHP’nin olduğunu ve o seçimde CHP ile yarıştıklarını da anımsatan Taşpınar, CHP ile baş başa gittiklerini, MHP ise geride kaldığını söyledi. Şimdi Büyükşehir Belediyesi’nin MHP’de olduğuna işaret eden Taşpınar, ayrıca Büyükşehir Yasası’nın da değiştiğini vurguladı. Artık Büyükşehir’in Mersin’in tamamını kapsadığını belirten Taşpınar, Büyükşehir Belediyesi’nin hizmetlerinin seçimlerde de etkili olacağına dikkat çekti. Taşpınar, “Yani Mut’un en ücra köşesindeki bir köyün suyuyla yoluyla artık Büyükşehir Belediyesi ilgileniyor. Bunların hepsi artık önümüzdeki seçimde etkileyebilecek değişik faktörler. Biz bunların hepsini hesap ediyoruz. Eskiden İl Özel İdaresi vardı. Biz burada belediye bizde değildi ama Özel İdare’deki meclis üyelerimiz vasıtasıyla Özel İdare üzerinden Mersin’de bazı yatırımlar yapılmasına vesile oluyorduk. Şimdi Özel İdare de yok. Büyükşehir MHP’de, Mersin’in tamamı onun kontrolünde. Ancak bunu biz avantaja da çevirebiliriz” şeklinde konuştu.

“ONLAR BECERİKSİZ OLSUN DA BİZ GELELİM HESABI YAPMIYORUZ. BÜYÜKŞEHİR MECLİS’TE KOCAMAZ’A HEP DESTEK OLDUK”

MHP’li belediyenin Mersin’in her tarafına yetişmesi lazım” diyen Taşpınar, şöyle devam etti: “Eğer beceriksiz olurlarsa, yetişemezlerse halkın tepkisi farklı olabilir. Ama biz onlar beceriksiz olsun da biz gelelim hesabı yapmıyoruz. Biz bugüne kadar Büyükşehir Meclisi’nde Burhanettin Kocamaz’a hep destek olduk. Yani Mersin için, Mersin’de yaşayan insanlar için Burhanettin Kocamaz çalışsın, Mersin’e hizmet etsin, Mersinlilerin hayat standardı, refah seviyesi, yaşam şartları güzelleşsin, yükselsin diye biz destek olduk. Ankara’da onların patilerinin yaptığı muhalefeti biz burada yapmıyoruz. Biz burada sorumlu muhalefet yapıyoruz ve Burhanettin Kocamaz’ın Mersin’in faydasına yaptığını gördüğümüz her şeye destek oluyoruz. Burada da küçük hesap yapmıyoruz.”

DAVUTOĞLU MERSİN’E GELİYOR

2015 seçimleri için teşkilatlarını yenilediklerini, kongrelerini yaptıklarını belirten Taşpınar, “Biz iyi bir sonuç alacağımızı düşünüyoruz. En azından en son aldığımız oyun mutlaka üzerine çıkmak istiyoruz. İl kongresi de 3 Ocak’ta olacak, yeni genel başkanımız, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu gelecek. Tüm vatandaşlarımızı davet ediyoruz” dedi.

Yorumlar