Cumhuriyet Halk Partisi Karaman Milletvekili Av. İsmail Atakan Ünver, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 101. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajında çağdaş, laik ve demokratik Cumhuriyet’e açılan yolun, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde zafere ulaştığını kaydetti. Ünver, mesajına şu sözlerle devam etti:

“Başkomutanımız Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 30 Ağustos 1922’de zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu için gerekli koşulların oluşmasını sağlayan emsali görülmemiş bir zaferdir. 19 Mayıs 1919’da başlayan ulusal kurtuluş mücadelemiz, 26 Ağustos 1922’de başlayıp 30 Ağustos’ta sona eren Büyük Taarruz ile emperyalist güçlerin Anadolu’daki varlığına son vermiştir. Büyük Taarruz, askeri bir zafer olmanın yanı sıra kayıtsız, şartsız milletin olacak egemenliğe aralanan bir dönüm noktasıdır. Ulusumuz, Atatürk’ün pek çok kez dile getirdiği; ‘Bu millet bağımsızlıktan yoksun yaşamamıştır, yaşayamaz ve yaşamayacaktır.’ sözlerinin ne kadar haklı olduğunu, Milli Mücadele dönemindeki kahramanlıkları ile tüm dünyaya göstermiştir.

101 yıl önce Dumlupınar'da yakılan ışık hala yolumuzu, geleceğimizi aydınlatıyor. Bizler, dün olduğu gibi bugün de hem özgürlük ve bağımsızlığımıza hem de millet egemenliğine aynı inanç ile gönülden bağlıyız. Bu zaferin değerini bilen ulusumuz, vatanına sonsuza kadar sahip çıkacak ve coşkuyla 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutlamaya devam edecektir. Büyük zaferin 101. yıl dönümünde, Kurtuluş Savaşı'mızın önderi, çağdaş ve demokratik Cumhuriyet'imizin kurucusu Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bağımsızlık yolunda gözlerini kırpmadan canlarını veren tüm kahramanlarımızı rahmetle anıyor, şükranlarımı sunuyorum. Tüm hemşehrilerimin 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlu olsun.”