Karaman’da yaşayan 4.5 yaşındaki İnci Kartal, bir gece gördüğü rüyadan korkup bayıldı. Ailesi tarafından hemen hastaneye kaldırılan küçük kızın kalbi durdu. Hastanede kalp masajı yapılarak yeniden hayata döndürüldü fakat uyandırılamadı. Ardından Konya Meram Tıp Fakültesi’ne sevk edilen küçük kız 2 ay burada yoğun bakımda tedavi gördü. Beyni yoğun hasar alan İnci, yatağa bağımlı hale geldi. Doktorlar İnci’nin eski sağlığına kavuşabilmesi için kök hücre tedavisine ihtiyaç duyulduğunu belirtti.
Kızlarının tekrar eski sağlığına kavuşabilmesi için devlet büyüklerinden ve iş insanlarından yardım eli uzatılmasını beklediklerini söyleyen anne Şeyma Kartal, “Çocuğumuz 4.5 yaşında gayet sağlıklı ve hiçbir sağlık problemi de yoktu. Yaşıtları ile yürüyüp, koşup oynayan bir çocuktu. 11 Mayıs günü gece rüyasında korkarak uyanıp bayıldı ve kalbi durdu. Acil hastaneye kaldırdık ve kalp masajıyla tekrar kalbi çalıştırıldı. 2 ay Konya Meram Tıp Fakültesi Hastanesi'nde yoğun bakımda kaldı. Beyninin çok yoğun hasar aldığını söylediler. Şuanda kızımız yatağa bağımlı gözümüzün önünde günden güne eriyip gidiyor. Doktoruyla görüştüğümde kök hücre tedavisi yapılabilir dedi. Yardım etmek isteyen olursa çok seviniriz. Tedavi masrafları 3 milyon lirayı buluyormuş. Tek başımıza kaldırabileceğimiz bir meblağ değil. İnanın ne kadar çabuk toparlanırsa eski sağlığına daha erken kavuşabilir umuduyla herkesten yardım bekliyoruz” dedi.

Geçtiğimiz hafta yemek yerken boğazına kaçan yiyecek nedeniyle nefessiz kalan ve felç olan 1 yaşındaki Ayberk Mustafa bebek kök hücre tedavisi için gereken paranın toplanmasına karşın küçük kalbi durmuş ve hayata veda etmişti.

Küçük İnci’ye yardım etmek isteyen yardımseverlerin anne Şeyma Kartal ile 0 541 261 13 39 numaralı telefondan iletişime geçebilecekleri öğrenildi.