Mobil Tasarım ve Üretim Merkezi Kurulması ve Sanayiye Entegrasyonu Protokol Töreni KOP Başkanı Murat Karakoyunlu, Karaman Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Bayram Güzel, Karaman Milli Eğitim İl Müdürü Mehmet Çalışkan,  Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan Alkan’ın katılımlarıyla KOP İdaresi’nde gerçekleştirildi.

KOP-MOTÜM projesi ile gerekli cihaz ve ekipmanların temini ile Mobil Tasarım ve Üretim Merkezi Kurulması ile Sanayiye entegrasyonu sağlanarak, kamu kurum-kuruluşları ile sanayi sektöründe hizmet veren işletmelerin üretim portföyünün geliştirilmesine yönelik AR-GE ve ÜR-GE faaliyetlerinin desteklenmesi amaçlanıyor.

Bölgede yürütülen faaliyetlerde kullanılan cihaz ve ekipmanlar, yedek parçalar, hammaddeler gibi unsurların içerisinde ithal olan ve yerli imkanlar ile üretilmesi gereken kalemlerin tespit edilmesi ve dışa bağımlılığın azalması hem Bölge hem de Ülke ölçeğinde büyük önem taşımaktadır. Bu amaçla mesleki eğitimlere yönelik öğrencilerin uygulamalar yaparak hem kendilerini geliştirmeleri hem de projedeki cihazlar sayesinde uygulama olanaklarının artırılması hedefleniyor.

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökhan Alkan, Sanayide ve meslek liselerinde tasarım ve modelleme faaliyetlerine, AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarına destek verecek projenin hayırlı olmasını diledi.