6 Şubat tarihinde Türkiye’yi sarsan deprem felaketi nedeniyle Karaman’daki mali müşavirler, 1-7 Mart Muhasebe Haftası kutlama etkinliklerini bu yıl iptal etme kararı aldı.

Kutlama mesajı yayınlayan Karaman SMMMO Başkanı Ali Ankaralı, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“1 Mart 1989 yılı muhasebecilik mesleğinin miladı olarak kabul edilmiştir. 1989’dan önce mesleğimizi icra edenler kendi konumlarına göre serbest muhasebeci yada mali müşavir unvanlarını almışlardır. 1989 da çıkan 3568 Sayılı yasa ile meslek unvanımız yasal statü kazanmıştır. Mesleğin yasalarla adını koyduğu gün olarak kabul edilmiştir.

Sizlerde kabul etmelisiniz ki yasal dayanağı olmayan bir mesleği icra etmek mümkün değildir. İşte bu yüzden 1 Mart bizler için anlamı büyük bir gündür.

Biz Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler devlet ile mükellef arasında vergi ilişkisini kuran bir köprüyüz. Bir yandan devletimizin mali yasalarının uygulanmasında devletin tercümanı diğer taraftan mükelleflerimizin haklarını koruyan insanlarız.

Görev ve sorumluluklarımız bu denli onurlu ve ağır olurken bir yandan da mesleki yükümlülüklerimiz yoğundur. Kdv’si, Bilanço’su, Muhtasarı vs. vs… Ülkemizin en küçük kobi sinden en büyük holdingine kadar tüm ekonominin kalbini elimizde tutmaktayız. Ülkemizin kalkınmasında vergilerin önemli bir yer almasından dolayıdır ki bizler önemli insanlarız.

Bu kadar ağır yükün altında kalan birçok meslek mensubumuz bulunmakta ve bir çoğumuz emeğinin karşılığını zamanında alamamakta ve kendi şahsi işlerimize vakit ayıramamaktayız. Mesleğimize her geçen gün bizim haklarımızı koruyan yenilikler eklenmektedir ve mesleğimizin önemi artmaktadır. Meslek yasamız ile artık meslek mensuplarımız işletme iktisat gibi bölümlerin en az lisans mezunu ve 3 yıl staj sonunda meslek unvanı kazanmakta ve buda bizim mesleğimizin önemini artırmaktadır.

Karaman Mali Müşavirler Odası Başkanı olarak mesleğimizin ilerlemesinde ve meslek mensuplarımızın yaşam kalitelerinin artmasında önemli bir rol oynadığımızın farkındayım ve bunun için canla başla çalışmaktayız. Umarım gelecek bize iyi şartlar getirir.

Ayrıca aramızdan ayrılan meslektaşlarımızı bugün vesilesi ile bir kez daha rahmetle anıyor, bu onurlu mesleğin üyesi, tüm meslektaşlarımın 1 MART Muhasebeciler gününü kutluyorum.”