Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından birisi. Müzik sanatı bu süreçte sadece duygu ve hislerimize tercüman olmakla kalmayıp, hayatımızın hemen her alanına tesir edebilecek kadar etkili bir yapıya bürünmüştür. 

Tanınan adıyla Kandela Vivo, namı değer Mahmut Avcı, hayatını müziğe adamış, hayallerinin peşinde koşan birisi. Şarkıcı ve söz yazarı olan Karamanlı hemşehrimiz, uzun yıllardır müzikle ilgilenen bir isim. Avcı, ergenlik döneminden yirmili yaşlarına kadar kısıtlı imkanlarla yüzlerce şarkı kaydetmiş, 8 albüm çıkartmış. Bir gün aldığı iş teklifiyle birlikte müziği ile kendisini büyülemiş müzik gruplarının ve şarkıcıların olduğu İngiltere’nin yolunu tutmuş. 

Avcı, Londra serüvenini, yaşadığı zorlukları yaşam öyküsünü gazetemizin muhabiri ile yaptığı röportajda paylaştı. 

ÖNCELİKLE SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ? 

Bilinen adıyla Kandela Vivo namı diğer Mahmut Avcı. Londra'da yaşayan Karamanlı  şarkıcı ve söz yazarı. Diğer bütün vasıflarım bu röportajın konusu değil. Hiç bitmeyen anlatılmamış bir hikayenin ilk cümleleri ömrümün tamamını yemiş olabilir.

SİZİ YURT DIŞINDA YAŞAMAYA İTEN EN BÜYÜK ETKEN NEDİR?

Konar göçerlik bize atalarımızdan geçmiş genetik bir özellik sanırım. Doğumum ile başlayan kısa hayatımda bende bir çok şehirde gerek babamın işi ile ilgili gerek benim okul dönemlerim ve sonra ki süreçte devam eden bir yerde bir iki yıldan fazla yaşayamama durumu. Sanırım sadece sabit olarak en uzun yaşadığım şehir Karaman 7 yıl ve sonra 5. Yılımı geride bıraktığım Londra geliyor...

Neyse aslında beni iten şey anlattığım temel ile alakalı hayatım bir göç hikayesi İngiltere'ye gelmek ve buraya yerleşmekte tamamen plansız gelişen bir süreçti. Aslında bir çok insanın çok zorlanarak alacağı kararlar bunlar. Geride bütün bir geçmişi tanıdığın sevdiğin her şey ait olduğun kültürü toplumu bırakıp hiç bilmediğiniz bir yerde her şeye sıfırdan başlamak. Ben gitme kararını günler değil saatler içinde aldım. Bir telefon bir iş teklifi ve elimde ki bütün her şeyi bırakıp hadi ben gidiyorum dememle olmuş bitmiştir...

Hatta o telefon geldiğinde elimde Cumhuriyet Savcılığından aldığım bir belge vardı. Bir dergi çıkarmak istiyordum gerekli izinler ile alakalı bir belge hatta ofis bile kiralamış o işlerinde sonuna gelmiştim. 

İngiltere değil başka bir ülke olsa bu kadar hızlı karar alır mıydım? Hayır.

İngiltere olmasının etkisi büyük çünkü müziği ile beni büyülenmiş bütün iyi grupların ve şarkıcıların olduğu bir ülke burası... 

The Beatles bunlar içinde ilk dinlediğim gruptu Led Zeppelin, Pink Floyd, Queen, Motorhead, Radiohead bu liste daha yüzlerce isimle uzar gider. 

Beni iten değil beni buraya çağıran dinlediğim şarkılardı..

NE TÜR MÜZİK İLE İLGİLENİYORSUNUZ? 

Ben müziğin bütün türleri ile ilgiliyim dinleyici olarak fakat kendi üretimlerim daha çok Rock temelinde alternatif işler oluyor. 

Ayrıca müzikten daha ağır basan tarafım bir şarkı yazarı olmamdır. Yazmak ile ilgili geçmişim şarkı söylemek ile ilgili olandan daha eskidir. 

ŞİMDİYE KADAR ÇIKARMIŞ OLDUĞUNUZ BİR ALBÜM OLDU MU?

Müzik hayatımı iki bölüme ayırmak gerekirse uzun yıllar yani müziğe başladığım ergenlik dönemlerimden yirmili yaşlarımın başına kadar olan dönemde amatör bir ruh kısıtlı imkanlar ile yüzlerce şarkı kaydettim. 2004 yılından 2011 yılına kadar olan dönemde yine underground müziği  RnB Hiphop Rap türlerinde şarkılardan oluşan 8 albüm yayınladım. 2011 ve sonrası dönemde ise hayat koşulları müziğe bakış açım ne istediğim ve ne yapabildiğim ile alakalı bir değişim sürecine girdim. Ve bugünki adı ile Kandela Vivo ortaya çıktı. Türkiye'de bulunduğum dönemde Eskişehir ve Isparta’da özellikle bir müzik grubu kurup beraber işler yapmak için girişimlerimiz oldu. Başarılı ve başarısız olduğumuz bir çok girişim oldu. Nitekim üretim hiç bitmedi, fakat insanlar ile paylaşmak için artık eskisi kadar aceleci değildim. 

Ve uzun bir boşluk oldu insanlarla paylaşım yapmayı bıraktığım o arada bir çok şarkı ürettim ama imkanlar bütçe planlar yeterli düzeyde olmadığı için beklettiğim bütün projeleri bugünlerde ancak yayınlamaya başlıyorum... 27 Ocakta yeni bir tekli "Rüyasız uyku ol" adlı parçamda yayınlandı. 

PEKİ İNGİLTERE’DE MÜZİK ÇALIŞMALARINIZ NASIL GİDİYOR?

Geldiğim ilk zamanlarda kendime bir çıkış yolu ararken sokak müziği yapmaya başlamıştım. Aslında buna biraz da mecburdum bir şekilde para kazanmam gerekiyordu. Daha sonrasında uluslar arası yardım kuruluşları için olsun ve yine çeşitli festivallerde ve özel etkinliklerde sahne almaya devam ettim. Şarkı üretim süreci ise hayatımın her anında kendiliğinden devam ediyor . Bu arada Şarkılarımı yayınlamadığım o uzun arada şarkı sözlerime çok sayıda talep alıyordum. 

MÜZİĞİNİZ İLE İLGİLİ EN BÜYÜK HAYALİNİZ NEDİR?

Müziğimin dünyadaki olumlu her hangi bir değişime ilham olmasını dilerim. En büyük hayalim buna yaşarken şahit olabilmek.

YURTDIŞINDAKİ MÜZİK SEKTÖRÜYLE TÜRKİYE'DEKİ SEKTÖRÜNÜN ARASINDA FARKLILIKLAR VAR MI?

Bu işlerin sektörel boyutu ile hiç ilgili olmadım bugüne kadar. Türkiye'de yaptığımız işlerde sektörün istediği işler değildi benim albümler çıkardığım dönemlerde. ama bugün görüyorum ki farklı. On yıl önce marjinal görünen işler şuan piyasanın en çok talep edilen işleri olu verdi. İngiltere’de bu sektör dünyaya yön veriyor çıkardığı global çapta yüzlerce şarkıcı ve grup var. Türkiye’deki sektör ise Türkiye ve yurtdışında yaşayan Türk toplumuna yönelik bir hedef kitlesine hitap ediyor. Türkçe sözlü müzik konusunda Tarkan hariç Dünya genelinde isim yapabilmiş ikinci bir isim yok. 

Halbuki kültür zenginliği falan dersek bizim coğrafya dünyanın hepsine yetecek kadar zengindir. Oda bizim suçumuz, dilimizi kültürümüzü doğru şekilde pazarlamayı bilmediğimiz için. 

Bir çok kültür tanıdım ve bunu Türk olduğum için söylemiyorum gerçekten bizim topraklar bu açıdan bir cennet.

YAŞADIĞINIZ İLGİNÇ DENEYİMLERİNİZ MEVCUT MU? 

Buraya taşındık geldik gelmesine ama İngilizce biliyorum zannediyordum bilmiyor muşum. Bunu daha ülkeye giriş yapana kadar fark etmemiştim. 

İş falan dedik geldik umduğumuz gibi bulamadık hatta bütün hayatımın en berbat koşullarının içine geldim. Bir balıksın denizin kenarına getirmişler bir fanusun içine koymuşlar seni. Deniz 1 santim mesafede ama sen fanusun içindesin. Nitekim bu düştüğüm koşullara katlanabilmem uzun sürmedi. Koskoca ülkede tanıdığım tek insan topluluğunu terk edip kendimi attım Londra sokaklarına.

Cebimde ancak 3 gün yemeğe yetecek kadar para ile geri dönmek seçenekler arasında değil benim için 2 hafta sokakta parklarda geçirdim ve iş arıyordum. Kapı kapı geziyordum çıkış yolu bulmak için. Bu gerçekten kötü bir dönemdi çaresizlik tükenmişlik stres korku açlık. Nihayetinde o günleri de atlattık. Aslında bir çok deneyim var bir yazı dizisi yapmamız gerekir hepsini anlatmak için.

PEKİ "RÜYASIZ UYKU OL" SONRASI YENİ PROJELER VAR MI?

Nasipse Şubat ve Mart aylarında yeni şarkılar gelmeye devam edecek. Hatta bu hafta sonu o şarkılar için Soho stüdyolarında olacağım. 

MÜZİK SEKTÖRÜNÜN ZAMANLA SİZE KAZANDIRDIKLARI YA DA SİZDEN GÖTÜRDÜĞÜNÜ DÜŞÜNDÜĞÜNÜZ ŞEYLER VAR MI?

Bundan önceki dönemde  Müziği sektör (piyasa) için üretmedim hiçbir zaman.. yani hayatım bir şeyler yazmaya ve anlatmaya müsait bir sürü olaylarla dolu. Bunları dışarı şiir ile müzikle vurmak benim hayatımın bir parçası haline geldi.

Elbette eserlerin geniş kitlelere ulaşması ve karşılık görmesi çok güzeldir fakat benim için bu henüz daha yeni yeni bir amaç haline geldi. Sokak müziği yaparken sadece benim varlığıma bir anlık şahit olan insanlar için şarkılar söyledim Bazıları bir dakika durup dinledi bazıları geçip gitti bazılarını orada tuttu. Bazıları kaydetti bazıları sildi. Hayat gibi işte. Müzik bana çok şey kattı hayatımın şuan ki geldiği noktaya beni taşıdı. İyi ya da kötü beni bir hayalin peşinde maceradan maceraya soktu.

Müzik sektörü henüz bana bir şey kazandırmadı ne götürdü derseniz ömrümün yarısını götürdü yani ben severek götürmesine izin verdim. Devamında bakalım neler alacak ve neler verecek göreceğiz hep birlikte. 

İLERİDE KENDİNİZE NASIL BİR YOL PLANLIYORSUNUZ?

Bu ülkede beni tutan şey müzik yani Krallık bana şarkıcı olduğun için burada yaşama hakkı verdi. Bende Türk toplumu için yaptığım projeleri belli bir seviyeye taşıdıktan sonra daha global işler yapmak istiyorum. Ve bu plan doğrultusunda ilerliyorum. 

MÜZİK İLE UĞRAŞMAK İSTEYEN GENÇLERE TAVSİYELERİNİZ VAR MI?

Müzik ile kısıtlamadan bir tavsiye vermek isterim.  Doğmama sebep bugünlere gelmeme sebep olan babam bize yaptığımız işler konusunda her zaman bir kelime ile karşılık verdi. Yap.! Hayalinin peşinden git !

Bize hiç engel koymadı düşündüğümüz hayal ettiğimiz şeyin imkansızlığına inanmamıza izin vermeyen bir yaklaşım bu. Ben babamdan aldığım ilhamla zorluklar karşısında dik durmayı başarıyorum. Bende bütün genç arkadaşlara bunu diyebilirim. Yapın ! Harekete geçin ! Her şey hayal etmekle başlıyor. Kendinize inanın cesur olun. Hiçbir şeyin inancınızı kırmasına izin vermeyin.