Cömertliğin   yerini  cimrilik ,
İyiliğin  yerini   kötülük 
Sevginin  yerini  nefret, 
Şevkatve  merhametin  yerini gaddarlık,
Dostluğun,kardeşliğin  birlik  ve  beraberliğin  yerini  düşmanlık,
Paylaşmanın  yerini  bencillik aldı.
Güzel  olan  ne  varsa hepsi mazide  kaldı.
Nereye  gidiyoruz, sonumuz  ne  olur  bilmiyorum  ama şunu  çok  iyi  biliyorum   çok  korkunç şeyler  oluyor yaşadığımız  şu  alemde.
Sabah  uyanıpgözümü  açıyorum  daha  güne  merhaba  demeden bir  ne  göreyim Aman  Allah’ım
Kartopu  oynadı  öldürüldü,
Yalnız  minübüse  bindi  katledildi,
Sokağa  çıktı  tacize  uğradı,
İşine  gitti     kaçırıldı,
Parasıvardı çalındı,
Yaşlandı kadın çocukları  tarafından  sokağa  atıldı,
Savunmasız  diye  zulüm edildi.
Kayefetin  düzgün  değil  diye  tecavüz edilmeyi  hakkettiği  söylendi.
Bunalıma  girdi    intihar  etti.
Eşini  kesti  doğradı.
Baba  öz  kızının  ırzına  geçti. 
Uyuşturucu  yine  can  aldı.
Alkol şişede durduğu  gibi  durmadı.
Zinayı  meşru  görüp    ilişki  yaşadı, o  ilişkiden  doğan  bebeklerin ya  yaşama hakkı  elinden  alındı,  ya yana  çöp konteynırına bırakıldı .dıdıdı sonu  gelmeyen  didıdudü
Say say  bitmez.  Gören  duyan Herkes  başlamış kendince  yorum  yapmaya  yok işsizlik , yok   eğitimsizlik , yok  hayat  şartları, yok sorunlu  aile. Tabi ki  eğitimsizliğe  katılıyorum ama  bu  eğitim  sadece  kazanma  hırsı  uğruna dünyevi  bir  eğitim  olursa ve  maneviyatınızdaki  boşluğu  gidermek  için gereken  eğitimi  almazsanız  felaket  kaçınılmaz  olur. Çünkü o  hırsla  yakıp  yıkar,  kırıp  dökersiniz .
Sevgili  kardeşlerimbırakın   kendinizi  kandırmayı.Önce  yaratılışınızın  gayesini    bilin, sonra da  sevmeyi  öğrenin gerisi kendiliğinden  gelir.Yaratılışın bir gayesi  vardır ,o da Allah’a  kulluk tur . İnsanoğlu  Allah’ı tanırsa, ondan  korkarsa,onun  emir  ve  yasaklarına  riayet  edip  Kur’anve sünnet  ışığında yaşarsa ve bu  dünyanın  imtihan    olduğunu  bilip  yaratılışının   amacına  uygun bir hayat sürerse işte  o zaman mutlu  olur, işte o zaman  huzura  kavuşur,  işte o  zaman   sevgiyle  dolar  yüreği, işte  ozaman  uzak  durur  bu  çirkeften. Bu  dünya  geçicidir  ve  imtihanlarla doludur.
(Müminun  suresinin  15 ayetinde  şöyle der. Yoksa  siz  bizim  sizi  boş  yere yarattığımızı ve  bize  döndürülmeyeceğinizi mi  sandınız. )imtihan  dedim de  ne  güzel  söylemiş  söyleyen 
Hz. Eyüp dermansız kaldı, “imdat” demedi.
Hz. Yusuf karanlığa düştü, “eyvah” demedi.
Hz. İbrahim ateşe düştü, “yandım” demedi.
Hz. Hamza kanının yudumlanmasına feryat etmedi.
Hz. Bilal kayalar altında kaldı, “ezildim” demedi.
Unutma sıkıntı, dert, tasa, Allah’a sevgili olandan başkasına inmedi.
Günahlara kefarettir gönüldeki keder.
 Niyetler halis olunca, ameller olmaz heder.
Biraz daha sabreyle neler göreceksin neler.
Mevlam ihmal değil, sadece “imtihan eder”her  kim  söylemişse  yüreğine sağlık
Kainatı  yaradan  yüce  Allah  yarattığı  varlıklar  içinde  en  kutsal   insanı  yaratmış ve  yarattığı diğer    her  şeyi  insanoğlunun hizmetine  sunmuşken  insanoğlunun  bu  nimetleri   kötü  emelleri için  kullanmasına  benim  aklım  ermiyor  bir  türlü.Yahu  sevmek  bu kadar  mı  zor ,  muhtaca el  uzatmak,   cenneti  ayağının  altına  serdiği yaşlı  bir  anneye  bir  tabak  çorba  vermek , tatlı  bir  tebbessüm  etmek , sevmek , güzel  düşünmek,  güzel  görmek,  paylaşmak, dayanışmak  barış ve huzur  içinde  yaşamak   çok mu  zor  ya. Sevmek  dedimde  aklıma geldi . Makamı  Cennet  Olsun  geçtiğimiz  günlerde  vahşice   katledilen  Sevgili  ÖzgecanASLAN’ın  babası tüm  dünyaya   mesaj  verdi ve  dedi  ki   herkes  birbirini  sevsin  siz  daha neyin  yorumu  yapıyorsunuz  şair  ne  diyor  biliyormusunuz? sev  sev  sev sevmeye  çalış, sevmeyi  öğren,  dünya  senin  sevmen  için  yaratılmış,  sevmeyi  bilmeyen  insanlar  ya  düşman  olur  kovalar  yada  aslan  olur  parçalar. Bir  çiçek  al  eline,  bak  ne kadar  güzel  değil mi?  Kuşlar,  ağaçlar,  taşlar  bile  hepsi  kendine has  biçimde.Ya şu  çocuk,  ya  o çocuğu  dünyaya  getiren  anne    hepsi  nekar  güzel  değilmi?  sev sev  sev  hatta  ölümü  bile  sev.Ozaman  ölümsüz  hayat  ta   varmış  dersin. Hep sevmeniz, hep  sevilmeniz   herşeyi  sevmeniz ama  çok  sevmeniz  dileğiyle  saygılar. 
Rukiye  UZUN