banner464

Nevşehir’deki Gazeteciler Cemiyetlerinden Kınama

Nevşehir’de meydana gelen balon kazasının ardından Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti ve Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti ortak bir açıklama yaparak balon kazasının olduğu alanda çekim yapan bir basın mensubunun kamera ve fotoğraf makinesini alan,...

Nevşehir’deki Gazeteciler Cemiyetlerinden Kınama

Nevşehir’de meydana gelen balon kazasının ardından Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti ve Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti ortak bir açıklama yaparak balon kazasının olduğu alanda çekim yapan bir basın mensubunun kamera ve fotoğraf makinesini alan,...

17 Aralık 2014 Çarşamba 16:43
45 Okunma
Nevşehir’deki Gazeteciler Cemiyetlerinden Kınama
Nevşehir’de meydana gelen balon kazasının ardından Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti ve Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti ortak bir açıklama yaparak balon kazasının olduğu alanda çekim yapan bir basın mensubunun kamera ve fotoğraf makinesini alan, sözlü hakaretlerde bulunan balon firması çalışanlarını kınadı.

Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Koca ve Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Bayram Ekici tarafından yapılan ortak açıklamada, anayasal bir hak olan halkın haber alma özgürlüğünü yerine getirmek üzere balon kazasının olduğu alanda çekim yaptığı esnada Yenigün Gazetesi muhabiri Murat Şişman’a, balon firması çalışanlarının sözlü hakaretlerde bulunup fotoğraf makinesi ve kamerasının alınmasının kabul edilemez olduğu ve suç teşkil ettiği belirtildi.

Kamuoyunun bilgilendirme hakkının engellenemeyeceği belirten Cemiyet Başkanları tarafından “Nevşehir basını yine basın özgürlüğü adına ne yazık ki kara bir gün yaşamıştır. Ve bu gazetecilere karşı yapılan üçüncü saldırı hüviyetindedir. Bu olayda da muhabir arkadaşımızın kamera ve fotoğraf makinesine el koyulmak istenmiş, ısrarlı takip sonrasında ancak tekrar alınabilmiştir. Amaçları sadece haber yapmak, kamuoyunu bilgilendirmek olan basın mensubu arkadaşlarımızın uğradığı bu saldırıların bir türlü önlenememesi düşündürücüdür” denildi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Balondan günde binlerce Avro para kazanmasına karşın vergisini tam olarak verip vermediği bilinmeyen, kayıt dışının yüksek olduğu ileri sürülen bir sektörü bu yönüyle bile hiçbir zaman haberleştirme niyeti taşımayan basın mensuplarına karşı yapılan saldırılar artık taşınamayacak bir hale gelmiştir. Bu ülkede kimse zorbalık yapamaz. Kimse kanundan almadığı bir görevi yapamaz. Kimse kendini savcı, hakim, jandarma, polis yerine koyamaz. Türkiye, bir Muz Cumhuriyet değildir. Hukuk devletidir. Bunu bilerek sadece görevini yapan basın mensuplarına, kendini ülkenin sahibi sanan zorbaların saldırılarının bir an önce önlenmesi gerekmektedir. Nevşehir’de meydana gelen ve kamuoyunu ilgilendiren tüm gelişmeleri halkın bilme hakkı vardır ve Nevşehir basını da bu anlamda görevini yerine getirmektedir. Birileri her şeyi gül-gülüstan gösterecek, olumsuzlukları göz ardı edecek bir basın görmek istiyor ve umuyor olabilir, ancak bizler kamuoyunu bilgilendirmeye ve görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Kimsenin bunu engellemeye gücünün yetmeyeceğini, Nevşehir basınının her türlü engellemelere ve zorluklara rağmen görevini yapmaya devam edeceğini de buradan bir kere daha hatırlatıyoruz. Nevşehir basını bu tür olumsuzluklara daha önce de maruz kalmış ancak görevini yapmaya devam etmiştir. ‘Gazeteci dayak yesin, saldırıya uğrasın. Turist ölsün, yaralansın. Ama bunlar yazılmasın. Bölgenin kötü tanıtımı olur. Böyle bir zihniyet yok olmalıdır ‘ anlayışı da yok olması gerekir. Kazaların önlenmesi için sıkı denetimler olmalı, firmalar her önüne geleni işe almamalıdır. Hele de zorbaları hiç alamamalıdır. Asıl kötülük buradadır. Kapadokya Gazeteciler Cemiyeti ve Nevşehir Gazeteciler Cemiyeti olarak görevini yapmaya çalışan basın mensubu arkadaşlarımıza yapılan her türlü saldırıyı kınıyoruz."

Yorumlar