banner464

Kadın Çiftçiler İçin Büyük Proje

Niğde Ziraat Odasının başlattığı ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin destek verdiği projede kadın çiftçilerin önünü açacak çeşitli faaliyetler gerçekleşecek.“Tarımda Kayıtlı İstihdama Eğitimin Kattığı Sinerji” isimli projeyle...

Kadın Çiftçiler İçin Büyük Proje

Niğde Ziraat Odasının başlattığı ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin destek verdiği projede kadın çiftçilerin önünü açacak çeşitli faaliyetler gerçekleşecek.“Tarımda Kayıtlı İstihdama Eğitimin Kattığı Sinerji” isimli projeyle...

18 Aralık 2014 Perşembe 15:04
55 Okunma
Kadın Çiftçiler İçin Büyük Proje
Niğde Ziraat Odasının başlattığı ve çeşitli sivil toplum örgütlerinin destek verdiği projede kadın çiftçilerin önünü açacak çeşitli faaliyetler gerçekleşecek.

“Tarımda Kayıtlı İstihdama Eğitimin Kattığı Sinerji” isimli projeyle kadın üreticiler için satış mağazası açılacak ve yöresel ürünleri kendi illeri ve internet aracılığı ile de tüm Türkiye’ye de pazarlayabilecekler.

Başkan Kenar, Proje kapsamında Amasya’nın Merzifon ilçesinde aynı projeyi gezen kadınların büyük istekle projeye hazırlandıklarını belirtti.

Niğde Ziraat Odasının başlattığı projenin devam ettiğini söyleyen Başkan Veli Kenar, proje kapsamında 250 bin Euro hibe desteği olacağını ilk etapta da 50 kadının projede yer alacağını söyledi.

Projenin sonunda kadınlar evlerinde ürettikleri gıdaları da kurulacak mağazada ürünlerini pazarlayacağının altını çizen Kenar, “Niğde Ziraat Odası olarak Kırsal alanda yaşayan ve tarımla uğraşan halkımızın sorunlarına çözüm bulmaya yönelik faaliyet sürdürmek öncelikli görevimizdir. Bu hedef doğrultusunda AB finansmanı ile yürütülen Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanlığının Kayıtlı İstihdamının Teşviki II programına Niğde Üniversitesi, Niğde İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Niğde İli Süt Üreticileri Birliği ile birlikte “Tarımda Kayıtlı İstihdama Eğitimin Kattığı Sinerji” isimli bir proje başvurusunda bulunduk. Projemiz ilk aşamayı geçerek 250 Bin Euro’luk bir bütçe ile kabul edildi. Proje faaliyet planı ve bütçe ayrıntılarını içeren dokümanların hazırlanmasının ardından bakanlığımızın İnsan Kaynakları Operasyonel Programına (İKG) göndereceğiz” dedi.

Kenar, “Bu projemiz kapsamında 50 kadının topluma örnek teşkil ederek bir başarı hikayesi oluşturulması, ekonomik açıdan bağımsızlıklarını kazanarak sosyal hayata entegrasyonu ve aile bütçesine gelir elde etmesi öncelikli olarak hedeflenmektedir. Özellikle kırsal alanda aile ihtiyaçlarını karşılamak için üretilen yöresel ürünlerin ekonomiye kazandırılması bu ürünlerde ilimizin markalarının yaratılması ve ulusal çapta pazarlanması da projemizin hedefleri içerisindedir. Ayrıca kırsal kalkınmaya çözüm olabilecek bir modelin pilot olarak Niğde ilinde uygulanması, proje ortakları arasındaki işbirliğinin arttırılması, ortak bilgi birikimi oluşturulması ve sürdürülebilir kurumsal ilişkilerin tesis edilmesi de amaçlarımız arasındadır.

Bu kapsamda 16 -17 Aralık 2014 Tarihleri arasında Amasya ili ve Merzifon İlçesine yaptığımız inceleme gezisinde daha önce Avrupa Birliğinden Merzifon Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliğinin 300 Bin Euro alarak uyguladıkları ve kadınların yöresel ürünlerinin üretilmesi ve pazarlanmasına yönelik eğitildiği proje sonuçları yerinde ziyaret edildi. Alman Kooperatifler Birliği ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığının uzmanlarının verdikleri eğitime Merzifonlu hanımlar ile iştirak edildi. Elde etmiş olukları başarılar Niğdeli bayanlar tarafından yakinen görüldü ve ilimizde de bir benzerinin yapılması ve kırsal alandaki potansiyelimizin değerlendirilmesine karar verildi. Amasya ilinde AMESİA markası altında çalışan hanımlar 4 adet satış mağazası açmışlar ve yöresel ürünleri kendi illeri ve internet aracılığı ile de tüm Türkiye’ye de pazarlamaktadırlar” diye konuştu.

Başkan Kenar, bu projede hibe desteği gelse de gelmese de Niğdeli kadın üreticiler için bu çalışmayı sonuna kadar ilerleteceklerini belirtti.

Yorumlar