banner464

Niğde Günleri’ne Tyana İmzası

20-23 Kasım tarihleri arası gerçekleşen 4. Niğde Günleri’nde Kemerhisar Belediyesi’nin yaptığı etkinlikler damgasını vurdu.Niğde Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen 4. Niğde Günleri yoğun ziyaretçi katılımıyla sona erdi.20-23...

Niğde Günleri’ne Tyana İmzası

20-23 Kasım tarihleri arası gerçekleşen 4. Niğde Günleri’nde Kemerhisar Belediyesi’nin yaptığı etkinlikler damgasını vurdu.Niğde Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen 4. Niğde Günleri yoğun ziyaretçi katılımıyla sona erdi.20-23...

23 Kasım 2014 Pazar 16:13
97 Okunma
Niğde Günleri’ne Tyana İmzası
20-23 Kasım tarihleri arası gerçekleşen 4. Niğde Günleri’nde Kemerhisar Belediyesi’nin yaptığı etkinlikler damgasını vurdu.

Niğde Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen 4. Niğde Günleri yoğun ziyaretçi katılımıyla sona erdi.

20-23 Kasım 2014 tarihleri arası Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen Niğde Günleri’nde en büyük standı kuran Kemerhisar Belediyesi tüm dikkatleri üzerine çekti.

120 metrekare yöresel duvar örülerek, özel ışıklandırma, parkesiyle toplam 180 metrekare alan üzerinde faaliyet gösteren Tyana standı ziyaretçilerden tam not aldı.

Toplamda 20 bin katolog, 15 bin kent meclisi broşürü, 15 bin magnet, 50 bin kitap ayracı, 10 bin bez çanta, 10 bin baskılı çanta, 20 bin antik harita, 20 bin özel tanıtıcı kalem, 1.1 ton kuru üzüm, 320 kilo köfter, 240 litre pekmez ile 200 bin adeti aşkın tanıtım materyali, 2 tonu aşkın gıda ikramı ile 4. Niğde Günleri’nin adeta ev sahibi oldu.

Özel Tasarım Tam Not Aldı

Kemerhisar Belediyesi tarafından daha sonra kullanılabilmek üzere 1 gecede tamamı taştan 120 metrekare duvar örülerek, üerine fotoğraflar, televizyonlar eklenerek tarihi çağdaş yorumlayan stand ferahlığı ile dikkat çekti.

Kadın, Çocuk, Gençlik Meclislerine ayrı tanıtıcı deskler kurulurken, Tyana Vakfı’na da ayrı bir alan ayrılması dikkat çekti.

Stand önlerine 12 antik sütun yerleştirilerek tarihsel misyonunu yerine getirdi.

Apollonious ve Artemis Büyük İlgi Gördü

M.S. 1 yüzyılı anımsatan tiyatrocular Tyanalı Apollonious ve kız kardeşi Artemis karakterleriyle ziyaretçilere Tyana’nın tarihçesini anlattılar. Tüm ziyaretçiler tarihi karakterlerle fotoğraf çekinmek için adeta yarıştılar.

Tarihi karekterlerle düzenledikleri antik tiyator gösterisi ile 4. Niğde Günleri’nin en radikal etkinliğine imza attılar.

Yöresel Kına Gecesi ile Hatıralar Canlandı

Kemerhisar Belediyesi tarafından tasarlanan kına gecesi konseptinde yöresel sanatçılar tarafından hazırlanan müzik eşliğinde sunulan kına gecesi için Kemerhisar’dan 2 otobüs dolusu gelen katılımcıların eşliğinde gerçekleşti.

Damat ve gelini canlandıran karekterler katılımcılara eşsiz bir gösteri sundular.

Ziyaretçi Akını

Tyana standı 4 günde 200 bini aşkın Ankaralı tarafından ziyaret edilirken, bakan, milletvekilleri, müsteşar ve genel müdürlerle birlikte bir çok belediye başkanı tarafından yoğun ziyaretçiyi ağırladı.

4 gün boyunca 22 stand görevlisi tarafından ağırlanırken, Kadın ve Çocuk meclisi en çok ilgi alan bölümlerdi.

Kirazcı; Kemerhisar Niğde’nin Gururu…

Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı, yaptıkları hazırlıkları ve 4. Niğde günlerindeki performanslarını değerlendirerek; “Her zaman söylüyoruz, Kemerhisar Niğde’nin gururudur, Kemerhisar yaparsa en iyisini yapar. Elimizdeki kaynakları verimli kullanarak, oluşturduğumuz meclislerin gönüllü orduları tarafından dizayn edilen standımızın bu kadar yoğun ilgi görmesinin nedeni de amatör ruhla, profesyonel olmayı hedefleyen Tyanalılık bilincidir.

Ne mutlu ki bizlere 4. Niğde günlerinin hangi acıdan değerlendirirseniz değerlendirin en büyük, en güzel standına sahip olmamızın nedeni bizlerin ufkunda yatmaktadır. 4. Niğde Günleri Kemerhisar açısından hedefine ulaşılmış bir etkinlik olup, 100’ü aşkın tur organizasyonu ayarlamış bulunmaktayız. 2015 yılı içinde 4. Niğde Günleri’nde kurduğumuz temaslar sayesinde 10 bin yerli turisti Kemerhisar’da ağırlayacağımızdan eminiz” dedi.

Yorumlar