Katıldıkları TEKNOFEST, TÜBİTAK Projeleri ve MEB Robot yarışmalarında Türkiye dereceleri elde ederek Karaman’ın gururu olarak adından söz ettiren Temizel Ünlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde “Bilişim Teknolojileri/Yazılım Geliştirme” alanı Anadolu Teknik Programı kapsamına alındı. Program kapsamında 2023-2024 eğitim öğretim yılında Temizel Ünlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri/Yazılım Geliştirme alanına ilk kez sınavla öğrenci alacak.

“MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSEMİZİN NİTELİĞİ DAHA DA ARTIYOR”

İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan konuya ilişkin açıklamalarda buldu. Çalışkan, “Meslekî ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı Temizel-Ünlü Meslekî ve Teknik Anadolu Lisemiz, Erasmus+ Mesleki Eğitim alanında akredite olmuş okulumuzdur. 2018 yılında Türkiye’nin akredite olan 4’üncü okulu olmuştur. Bu sayede 2021-2027 yılları arasında her yıl AB ülkelerinde öğrencilerin staj yapması ve öğretmenlerin eğitim alması mümkün olacak. TEKNOFEST, TÜBİTAK Projeleri ve MEB Robot yarışmalarında birçok başarı elde eden Temizel-Ünlü Meslekî ve Teknik Anadolu Lisemiz Mevlana Kalkınma Ajansı “2020 Yılı İmalat Sanayinde Nitelikli İnsan Kaynağının Yetiştirilmesi İçin Mesleki ve Teknik Eğitimin Geliştirilmesi Mali Destek Programı” kapsamında proje yazılmış ve “Otonom İnsansız Hava Araçları Bakım ve Onarımı İçin Nitelikli İnsan Kaynağı Yetiştirilmesi Projesi” ile 1 milyon Türk Lirası değerinde hibe desteği almaya hak kazanmıştır. Böylece ilimize Otonom İHA Üretim Atölyesi, Yapay Zekâ ve Simülasyon Atölyesi kazandırılmıştır.” dedi. 

“İHTİYAÇLAR DOĞRULTUSUNDA MESLEK LİSELERİMİZE ÜÇ YENİ ALAN AÇILDI”

Mesleki eğitime verilen önemin günden güne daha da arttığının altını çizen İl Müdürü Çalışkan, “Karaman’da var olan insan kaynağından en üst seviyede yararlanabilmek, ilimize Bilişim Teknolojileri alanında sınavla öğrenci alan bir okul kazandırmak adına Temizel Ünlü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz 25/01/2023 tarihinde toplanan İl İstihdam ve Meslek Kurulunda Müdürlüğümüzün teklifleriyle görüşülerek Sayın Valimizin destekleriyle alınan kararla Bakanlığımıza gönderilen bilgiler doğrultusunda Anadolu Teknik Programı kapsamına alındı. Alınan kararla okulumuz 2023-2024 eğitim öğretim yılında LGS sonuçlarına göre ilk kez sınavla öğrenci alacak.

Ayrıca Anadolu Meslek Programı kapsamında Ermenek Fatma ve Nadir Haranioğlu Meslekî ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı alanı ile Kâzımkarabekir Çok Programlı Anadolu Lisesinde Tarım alanı açılmıştır. Çalışmalarımıza destek veren Valimiz başta olmak üzere emeği geçen idareci ve okul yöneticilerimize teşekkür ediyor, okullarımızda açılan alanların ilimize hayırlı olmasını diliyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.