Kâzımkarabekir Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından uygulanmaya başlanılan "Kâzımkarabekir Ecdat Işığında Yürüyor" projesi kapsamında Ocak ayında tüm okullar, Kazım Karabekir Paşa temalı çalışmalar hazırlayarak öğrencilere Kazım Karabekir'i tanıtmaya ve anlatmaya yönelik çalışmalar yürütüyor.

Ecdat Işığında Yürüyor projesi kapsamında Karamanlı Hemşehrimiz Kurtuluş savaşının kahramanı, yetimler babası Kazım Karabekir’in kızı Timsal Karabekir Kazımkarabekir ilçesindeki bütün öğrenciler ile buluştu.

Dijital ortamda gerçekleştirilen buluşmaya öğrenciler sınıflarından katıldı. Timsal Karabekir’den babası Kazım Karabekir’i, Kurtuluş Savaşında yaşananları dinleyerek o döneme ait belgeleri görme imkanı buldular. Programın son bölümünde ise öğrenciler merak ettikleri soruları sordu.

Timsal Karabekir programdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, özellikle projenin isminden çok etkilendiğini çocukların ecdadını tanımasını, ışığından yürümesinin önemini ifade etti.

Milli Eğitim Müdürü Mustafa Eryiğit, " Kazımkarabekir ilçemizin önemli değerlerinden biri olan Kazım Karabekir Paşamızın evlatlarımıza en güzel şekilde anlatılmasını hedeflediğimiz çalışmalar başarıyla devam ediyor.

Öğrencilerimiz bu çalışma ile hem askeri hem insani değerleriyle bizlere örnek olan hemşehrimiz Kazım Karabekir Paşa'yı detaylı şekilde tanımış oldular. Kurtuluş savaşımıza ilişkin bilgi ve belgeleri görme imkânı buldular.

Talebimi kırmayarak projemize katkı sunan Timsal Karabekir’e şahsım ve evlatlarımız adına teşekkür ederim.

Ekim ayında Yunus Emre, Kasım Ayında Mustafa Kemal Atatürk, Aralık ayında Mevlana ile devam eden projede bu ay Kazım Karabekir paşamızı , Şubat ayında Piri Reis, Mart ayında İbn-i Sina, Nisan ayında Fatih Sultan Mehmet ve Mayıs ayında Karamanoğlu Mehmet Bey Türk büyüklerimizle ilgili çalışmalarla devam edecektir.

Anne babalardan ricam o ayın ecdat büyüğü ile ilgili evlerinde de konuşsunlar. Çocuklarından ecdat büyüğü ile ilgili öğrendiklerini anlatmasını istesinler. Bütün ilçe ecdat büyüğümüzü en güzel şekilde tanıyarak evlatlarımızın bu büyüklerimizi rol model olmasını birlikte sağlayalım.

Çalışmada görev alan okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür eder, projenin başarılı olmasını temenni ederim" dedi.