Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“14 Mayıs seçim süreci bitti. Ne yazık ki seçim ikinci tura kaldı. Bizler atama bekleyen öğretmenleriz. Aylardır mücadele ediyoruz. Yola 100 bin atama diye çıktık ama gelen atama 45 bin oldu.

Oysaki 2022 KPSS sınavına 400 bini aşkın öğretmen girdi. İllerde ki Valiliklerden gelen raporlara göre Milli Eğitim Bakanlığında 80 bini aşkın ücretli öğretmen çalışmaktadır. 250 bini aşkın öğretmen açığı bulunmaktadır. Bizler emeklerimizin karşılığını almak istiyoruz.

Yığılan öğretmen sayısından dolayı yüksek puanlarla, küsüratlarla atanamıyoruz. İnanıyoruz ki bu süreçte bizim beklentilerimiz de karşılanacaktır.

Atama bekleyen öğretmenlerin sayısı yüz binleri aşmaktadır. Ailelerimizle, yakınlarımızla birlikte güçlü bir oy kitlesine sahibiz. Bizler oylarımızı yapılacak olan ek atamadan yana kullanacağız.

Talebimiz, aslan payının eğitime ayrıldığı Türkiye Yüzyılında 45 bin öğretmen atamasına ilave olarak 2022 KPSS puanları ile ADİL kontenjan dağılımlı 55 bin atama daha yapılmasıdır. Cumhuriyetimizin 100. Yılına 100 bin öğretmen ataması yakışacaktır. Biliyoruz ki devletimiz bunu yapacak güçtedir. Bizler ve ailelerimiz sizden gelecek müjdeli haberi beklemekteyiz.

ÖĞRETMENLER NEDEN 100 BİN ATAMA İSTİYOR?

Madde 1. 3600 EK GÖSTERGE

3600 Ek gösterge sonrası artacak olan emekli sayılarını düşündüğümüzde, öğretmen açığının oluşması

Madde 2. EYT

Eyt sonucu emekli olacak öğretmen sayısından sonra oluşacak öğretmen

Madde 3. ÜCRETLİ ÖĞRETMENLİK

Bütün il valiliklerinden alınan verilere göre 80 Bine yakın ücretli öğretmenin olması.

Sn. Bakan ÖZER: "Öğretmen olarak atanmanın şartı KPSS" demişti. Ücretli öğretmenlerin yerine KPSS puanı ile öğretmenin alınması.

Madde 4. KÖY OKULLARI

Yeni yapılan okullarla birlikte artan öğrenci sayıları, açılan köy okulları ve mevcut 250 Bin öğretmen açığı sonucunda oluşan boşluklara EK 55 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI yapılmasını talep ediyoruz.

Madde 5. DEPREM BÖLGELERİ

Deprem olması sebebiyle, o bölgede oluşan öğretmen ihtiyacı.

Yapılacak olan atamalarının çoğunun o bölgelere verilmesi sebebi ile diğer illerde oluşacak öğretmen açıkları.

Madde 6. SENDİKA VERİLER

Sendikalardan gelen veriler ve çoğu ilde oluşan örneğin; Şanlıurfa'da en az 10 Bin öğretmen açığının olması.

Madde 7. 100 YIL SEBEBİ

2022 KPSS puanı ile 45 bin öğretmen ataması yapılmıştı. Bizim talebimiz 2022 kpss puanları ile birlikte Adil kontenjan dağılımlı Ek 55 bin öğretmen daha atanıp Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. Yılına 100 BİN ÖĞRETMEN ATAMA'sının yapılması ve 2023 hedeflerinde bu atamanın olması.

Madde 8. EK ATAMA

Her yıl yapılan ana atamanın yanında yapılan ek atama olması sebebi ile ADİL kontenjan dağılımlı 55 BİN EK ÖĞRETMEN ATAMA'sının yapılması.

Madde 9.2022 SINAV İPTALİ

2022 KPSS sınavının iptal edilip tekrar yapılarak, toplamda 5 oturum ve 2 kez sınava girmemiz, yaşadığımız mental ve fiziksel yorgunluktan dolayı bu mağduriyetin ADİL kontenjan dağılımlı EK 55 BİN ÖĞRETMEN ATAMA'sı ile toplamda 100 BİN ÖĞRETMEN ATAMA ile giderilmesini talep ediyoruz.”