30 gün boyunca oruç tutabilmek için sağlıklı beslenme çok önemli. Ramazan döneminin günlerin uzun ve sıcak  olduğu yaz mevsimine denk gelmesi,beslenmenin önemini bir kat daha artırmakta. Yeterli- dengeli beslenme ve yeterli su tüketimi ile orucumuzu tutmalıyız. 
 
SAĞLIKLI BİR RAMAZAN İÇİN MUTLAKA SAHUR YAPMALIYIZ
Sahuru bir kahvaltı gibi düşünerek daha hafif ve tok tutan besinleri tercih edebiliriz. Proteini, lif oranı, tokluk hissi yüksek bizi iftara kadar acıktırmayacak, midemizde yanma, ekşime ve acıma hissi oluşturmayacak besinlerden alım yapmamız gerekir. Bunlar için en önemli seçimler:
Az yağlı peynirler
Domates-salatalık-biber-yeşillikler
Yoğurt-Süt  ( gaz- sindirim şikayetleri olanlar probiyotik olan yoğurt veya laktozsuz sütlerden tercih edebilirler)
Tahin-pekmez-bal
Zeytin-ceviz-badem
Karpuz gibi su oranı yüksek meyveler
Ağır hamur işleri yerine tam tahıllı ürünler
Kuru meyveler 
Şekersiz komposto 
Bu besinlerle renkli bir sahur sofrası hazırlanabilir.
MİDE SAĞLIĞINI KORUMALIYIZ
İftarda uzun süre açlık sonrası ağır yemeklerle midemize yüklenmeyelim. Su- birkaç kuru meyveden sonra hafif bir çorba içebiliriz. Çorbadan sonra 2-5 dk midemizi dinlendirelim.
Daha sonra dengeli bir öğüne geçebiliriz. Bu öğünde
Tam tahıllı ekmek veya tahıl ürünleri
Sebze yemekleri
Yağsız yöntemlerle pişirilen et yemekleri
Mevsimsel salata
Şekersiz komposto
Yoğurt veya ayran
gibi besinlere yer verebiliriz.
İFTAR VE SAHUR ARASINDA MİNİ BİR ÖĞÜN
İftardan sonra ayakta kaldığımız, uyumadığımız günlerde özellikle olması gereken bir ara öğün. Vücut direncimizin düşmemesi, vitamin-mineral açısından yoksun kalmamamız için bu öğünü bir tamamlayıcı olarak tavsiye ediyorum. Tercihlerimiz;
Mevsimsel meyveler
Yoğurt 
Ceviz-badem
Az şekerli hafif, sütlü tatlılar
2-3 top sade dondurma
gibi vazgeçilmez lezzetlerimiz olabilir.
YETERLİ SIVI TÜKETİMİNE DİKKAT
Metabolizmamızın güzel işleyişi ve sağlığımız için her 20-25 kilo başına 1 litre suya ihtiyacımız vardır. Meyvelerden, sebzelerden ve su içerek bu ihtiyacımızı karşılamaktayız. Şekerli-asitli içecekler, koyu çay-kahve yerine bol su tüketebiliriz. Mide problemimiz yaksa mineral dengesi için sade soda içebiliriz. Yeterli su tüketimi ile hem sağlığımızı hem formumuzu koruyabiliriz.
EGZERSİZ NE OLACAK
Sıcak günlerin de etkisi ile su kaybettiğimiz bu dönemde, çok terleten ve sıvı kaybettiren  hareketler kesinlikle tavsiye etmiyorum. Oruçlu iken ağır egzersiz yapmanın bünyemize bir yararı değil zararı olacağını söyleyebilirim. İftardan sonra 30- 40 dk hafif tempolu yürüyüşler tavsiye ediyorum. Bu konuda uzman olan fizik tedavi doktorlarımız ve fizyoterapistlerden de bilgi almanızı öneriyorum.
ORUÇ TUTMASI SAKINCALI OLANLAR KİMLER
Kronik diyabet, böbrek ,yüksek tansiyon ve kalp hastaları
Düzenli ilaç kullanması gerekenler
Gebe ve emzirenler
Yaşlılar-çocuklar
Malnütrisyonlu bireyler
gibi risk taşıyan grupların mutlaka doktorlarının tavsiyeleri dışına çıkmamalıdırlar. Doktor tavsiyesi olmadan oruç tutmamalıdırlar.
TÜM OKUYANLARIMA HAYIRLI VE SAĞLIKLI RAMAZLAR DİLİYORUM.
DİYETİSYEN SALİHA SELEŞ…