Evet, ikinci el bir arabayı satın almadan önce alanında tecrübe sahibi oto ekspertiz ya da uzman personele muayene ettirmek, araba hakkında daha bilinçli bir karar vermenize yardımcı olacaktır. İkinci el bir aracın durumunu, önceki sahiplerinin onu ne kadar iyi koruduğunu ve daha fazlasını hesaba katmak önemlidir. Düşündüğünüz marka ve modeli çok iyi bilen, derinlemesine inceleme yapan bir oto ekspertize aracı kontrol ettirmenizde fayda olacağını söylemek doğrudur.

Neden ikinci el arabayı bir oto ekspertize götürmeyi düşünmelisiniz?

Kimden alırsanız alın, her zaman aracı iyice inceleyin ve daha detaylı bir inceleme yapmak üzere oto ekspertize götürün. Kirlenmesine aldırmayacağınız eski kıyafetler giyin ve arabaya iyi bir hava verin. Kontrolünüzü kuru bir günde gün ışığında yapın çünkü projektörler arabaların parlak görünmesini sağlayabilir ve gövde kusurlarını gizleyebilir. Araç düz bir zemine park edilmiş olmalı ve muayenenizden en az bir saat önce kullanılmamış olmalıdır.

Oto Ekspertize Gitmeden Önce Bunlara Mutlaka Bakın

İkinci el bir araç alımına eleştirel bir gözle yaklaşın. Aracın içini ve dışını olası bir alıcı gibi değil, bir tamirci gibi analiz edin. Oto Rapor uzmanları; "Sürüşe çıkmadan önce araçta herhangi bir sıvı sızıntısı olup olmadığını kontrol edin. Motor bölmesi temizlenmiş olabilir ancak belirli bir sistemde sıvının düşük olduğunu görebilirsiniz. " diyor. Ardından aşağıdaki adımların atılmasını öneriyorlar:


Oto Rapor ile oto ekspertiz yapın aracınızda sizde rahat edin!

 1. Yağ seviye çubuğunu inceleyin ve yağın seviyesini ve durumunu kontrol edin. Yanmış yağ veya soğutma sıvısı belirtileri olan yağ, yolda büyük sorunların işareti olabilir.
 2. Lastik durumunu ve diş derinliğini ölçmek için bir demir para kullanın. Parayı baş aşağı koyduğunuzda lastiğin dişlerinin paranın bir kısmını kapatması gerekir. Başı tamamen açıktaysa aracın yeni lastiklere ihtiyacı vardır.
 3. Eşit olmayan şekilde aşınıp aşınmadığını görmek için tüm lastiğin diş derinliğini kontrol edin. Lastiklerdeki düzensiz aşınma, süspansiyon veya hizalama sorunlarını gösterebilir.
 4. Araç kemerlerinde aşınma olup olmadığını kontrol edin.

Birçok oto ekspertiz, satın alacağınız aracı sınırlı kapsamda denetler ve olası alıcılara basit inceleme raporları sunar. Bu sebeple, aracınızı güvenmediğiniz firmaya kontrol ettirmekte fayda var. Hatta, bazı eksper firmalarında rapor dahi almakta zorlanırsınız. Oto eksperlik alanındaki firmamız Oto Rapor’da ikinci el arabalar tarafımızca "sertifikalı" olarak işaretlenir. Bu, arabaların daha kapsamlı bir incelemeden geçtiği anlamına gelir. İlgilendiğiniz araba “sertifikalı” ise  muayene edilenlerin neleri kapsadığını firmamız sizin için raporlayacaktır.

Oto Rapor Olarak Neleri Kontrol Ediyoruz?

Otorapor uzmanları, ikinci el bir araba satın alırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeyler sorulduğunda, alıcıların araç içi ve araç dışı birçok faktöre dikkat etmesi gerektiğini söylüyor. Peki Oto rapor olarak oto ekspertizde biz neleri kontrol ediyoruz gelin onlara bakalım:

 • Kaporta/boya ekspertiz
 • Temiz bir motorlu araç kaydı
 • Motor ekspertiz
 • Servis kayıtları
 • Alt/ön mekanik ekspertiz
 • OBD/beyin testi
 • DYNO testi
 • Araçtaki mevcut lastik setinin diş ömrü
 • Fren/süspansiyon testi
 • İç ekspertiz ve check-up
 • Dış kondisyon check-up
 • Oto ekspertiz raporu

Ve daha fazlası…

Oto Rapor ile oto ekspertiz

Türkiye’de uluslararası standartlarda teknolojik cihazlar ile 81 ilde size hizmet etmekten mutluluk duyuyoruz. Oto ekspertizdeki uzman kadromuz ile üst düzey güvenilir ekspertiz hizmetiyle aracınıza değer katmaya hazırız. Bize çevrim içi olarak ya da telefon ile ulaşabilir aracınız için randevu alabilirsiniz. İndirimli oto ekspertiz fiyatlarımızı görmek için buraya tıklayabilirsiniz.