“Özel Öğrenciler Bahar Şenliği”nin Coşkusunu Yaşadı Foto Galeri: “Özel Öğrenciler Bahar Şenliği”nin Coşkusunu Yaşadı

Hayatı Paylaşmak İçin Engel Yok” sloganı ile Türk Dünyası Kültür Parkında düzenlenen “Özel Eğitim Bahar Şenliği” İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ın açılış konuşması ile başladı.

Engelli kardeşlerinin hayatlarını devam ettirmede yaşanan sıkıntılarına dikkat çeken Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, toplumun bilinç düzeyini daha da artırmaya dönük hafta boyunca çeşitli etkinlikler yapıldığını belirtti.

Her geçen gün devletin imkânlarıyla, engellilere ve ailelere verilen desteklerin eğitim alanında da artarak devam ettiğini ifade eden Çalışkan konuşmasını şu şekilde devam ettirdi;

“Gerek evde eğitim, gerek özel eğitim alanındaki uygulamalarla bireysel eğitimler, aile eğitimleri, sportif ve fiziksel çalışmalarla bilinçlendirme faaliyetleri gerçekleştiriliyor. Engelli öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak, günlük hayatta daha etkili olmalarını sağlayacak çalışmalar için “Sevgi Engel Tanımaz" şiarıyla çalışmalarımızı artırarak devam ediyoruz. Her birimizin engelli adayı olduğu dünyada, hiçbir farklılık gönülden gönle dostluk, sevgi, kardeşlik üzerine kurulacak dünyanın en kuvvetli bağlarına engel olamaz. Engelli kardeşlerimize duyulan güven ve tanınan fırsatlarla bu ne büyük başarıların elde edildiğine, çok kıymetli sonuçlara ulaşıldığına birçok kez şahit olduk. Bu yolda en büyük destekçiler, ilk öğretmen anneler başta olmak üzere fedakâr ailelerimize, tüm özel eğitim 2 çalışanlarımıza ve eğitimcilerimize, sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Bu düşüncelerle, engelli kardeşlerimizin sorunlarına dikkat çekilmesi ve toplumda ihtiyaç duyulan farkındalıklar için Engelliler Haftası'nı önemsiyor, ilimiz eğitim öğretim faaliyetlerinde desteklerini her daim yanımızda bulduğumuz Sayın Valimize, programa katkılar sağlayan Duru Bulgur'a ve BİFA Vakfına, ayrıca özverili çalışmalarından dolayı Rehberlik ve Araştırma Merkezi ile özel eğitim çalışanlarımıza teşekkür ediyor, sevgi ve muhabbetlerimi sunarım.”

Toplumsal bilinci kuvvetlendirmek adına 10 Mayıs ile 16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan bu özel haftanın farkındalığı artırmasını yürekten temenni ettiğini söyleyen Karaman Valisi Tuncay Akkoyun ise, “Kadim medeniyetimizdeki “insanı yaşat ki, devlet yaşasın” anlayışımızın ve Anayasamızdaki sosyal devlet ilkemizin bir tezahürü olarak özel gereksinimli kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırmak adına bugüne kadar her türlü adımı attık, bundan sonra da atmaya devam edeceğiz. Rabbimizin bizlere emaneti olan Engelli vatandaşlarımızın potansiyellerini en üst düzeyde kullanabilmeleri, hayata dört elle sarılmaları, mutlulukları ve refahları için çalışıyoruz, gayret ediyoruz. Özel gereksinimli vatandaşlarımızı, rehabilitasyon merkezleriyle, özel bakımıyla, evde bakımıyla, umut evleriyle, istihdamıyla, sosyal faaliyetlerle ezcümle her alanda yaşamın içine dahil eden bir tutum sergiliyoruz. Örneğin Ali Rıza Alıçlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezimizde engelli vatandaşlarımızın her türlü temel gereksinimi karşılanmakta, ayrıca merkezin zengin sosyal ortamında vatandaşlarımız, çeşitli hobiler edinmekte, el emeği göz nuru eserler üretmekte ve satışını gerçekleştirmektedir.

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile yapılan iş birliği sonucunda bu kuruluşumuzda bakım altında bulunan engelli bireylerimizin rehabilitasyonları ve psiko-sosyal iyilik hallerinin devamının sağlanması amacıyla çeşitli kurslar açılmaktadır. Kardeşlerimiz, Dolgu Oyuncak Yapımı’ndan Basketbol Kursu’na Hediyelik Eşya Yapımı Kursu’ndan Akrilik Boya Resim Kursu’na, Müzik Kursu’ndan daha birçok branşa çeşitli kurslar görmektedir. Yine İlimizde Kâzımkarabekir ve Başyayla ilçelerimiz ile Merkez Kılbasan köyümüzde faaliyetlerini sürdürmekte olan özel yatılı engelli bakım merkezlerimizden birçok engelli vatandaşımız istifade etmektedir. Özel gereksinimli kardeşlerimizin Eğitim-Öğretim hayatına eşit şartlar altında devam etmeleri için de var gücümüzle çalışıyoruz.

İlimiz merkez ve ilçelerinde 5200’den fazla özel eğitime ihtiyacı olan birey bulunmaktadır. Özel gereksinimli öğrencilerimiz, özel eğitim ihtiyaçlarına uygun şekilde tanılama yapılarak uygun eğitim ortamlarına yerleştirilmekte, özel eğitim okullarında ve özel eğitim sınıflarında eğitimlerine devam etmektedirler. Sağlık sebepleriyle dışarıya çıkması uygun olmayan öğrencilerimize evde eğitim hizmeti verilmektedir. Akranlarından eğitim-öğretim açısından geri kalmış öğrencilerimize destek eğitim odaları aracılığıyla eğitim verilerek eğitim düzeylerinin gelişmesi sağlanmaktadır. Aynı zamanda 0-36 ay arasındaki öğrencilerimiz için erken çocukluk birimimiz de açılmıştır. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından özel gereksinimli kardeşlerimizin ailelilerine yönelik de aile eğitimleri sunulmaktadır. Bütün bunlar özel gereksinimli kardeşlerimizin ve ailelerinin mutlulukları, sevinçleri ve huzurları için göstermiş olduğumuz çabanın, gayretin bir göstergesidir. Büyük ve güçlü Türkiye hedefimize doğru emin adımlarla ilerlerken bugüne kadar her alanda olduğu gibi bundan sonra da engelli kardeşlerimizin yaşam kalitesini yükseltecek, hayatlarını kolaylaştıracak işlere ve eserlere imza atmaya devam edeceğiz.

Engelli kardeşlerimizin gayret ve kararlılığı, hayatın her ânında ve alanında ortaya koydukları üstün başarılar, her birimize örnek olmalıdır. Bilhassa son yıllarda özel gereksinimli vatandaşlarımız, uluslararası arenada farklı spor dallarında bizleri onurlandıran dereceler elde etmekte ve şanlı al bayrağımızı gururla dalgalandırmaktadır. Özellikle Karaman’ımızda Yüzmeden Judoya, Oturarak Voleyboldan Tekvandoya engelli kardeşlerimizin ulusal ve uluslararası sportif başarılarıyla iftihar ediyoruz, sevinç duyuyoruz. İnancın, azmin ve mücadelenin sembolü olan tüm engelli kardeşlerimizi bu yüksek gayretlerinden dolayı tebrik ediyorum.  Devletimizin destekleri ve şahsi üstün gayretleri ile bizleri gururlandıracak daha nice başarılara imza atacaklarına yürekten inanıyorum Başarılarının devamını diliyorum, Şunu unutmayalım ki: Sevgi her engeli aşar.  Sevginin galip gelmeyeceği hiçbir engel yoktur şuuruyla bütün engelleri birlikte aşacağımıza inancımız tam. Bu düşüncelerle, eğitimden sağlığa spordan ulaşıma ve diğer birçok alana kadar engellilerimize sunulan hizmetlerde emeği ve katkısı olan herkese gönülden teşekkür ediyorum. Kendilerine kolaylıklar diliyorum. Bahar Şenliğinin hazırlanmasında başta İl Millî Eğitim Müdürlüğümüz ve Rehberlik Araştırma Merkezimiz olmak üzere emeği geçen herkese şükranlarımı iletiyorum, başarılar diliyorum. Bu etkinlik vesilesiyle özel gereksinimli kardeşlerimize yönelik farkındalığın artmasını en içten dileklerimle temenni ediyorum” dedi.

Açılış konuşmasının ardından şenlik farklı spor etkinlikleriyle devam etti. Katılımcılara verilen ikramlarla birlikte özel öğrenciler canlı müziğin keyfini çıkardı. Canlı müzik sonrasında ise etkinlikler uçurma şenliği ile sona erdi.

Düzenlenen etkinliğe, Karaman Valisi Tuncay Akkoyun, Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Hüsamettin Arslan, İl Emniyet Müdürü Ayhan Taş, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, daire müdürleri, özel öğrenciler ve aileleri katıldı.