Özel Öğrenciler Gönüllerince Eğlendi Foto Galeri: Özel Öğrenciler Gönüllerince Eğlendi

Her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası nedeniyle Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ‘Özel Eğitim Şenliği’ düzenlendi.

Türk Dünyası Kültür Parkında gerçekleştirilen şenlik Karaman İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ın açılış konuşmasıyla başladı.

“BİRÇOK FARKLI ALANDA ÖNEMLİ ROLLER ÜSTLENİYORLAR”

Konuşmasında Engelliler Haftasında engelli bireylerin yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek ve bilinç düzeyinin daha da arttırmak amacıyla çeşitli etkinlikler yapıldığını ifade eden Çalışkan, “Mayıs ayı içerisinde kutladığımız bu haftada, engelli kardeşlerimizin yaşadığı zorluklara dikkat çekmek ve toplumun bu konuda bilinç düzeyini daha da artırmaya dönük hafta boyunca çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Bizde bugün burada özel çocuklarımızla, gençlerimizle ve aileleriyle hoş bir vakit geçirme arzusundayız.

Her geçen gün Devletimizin imkânlarıyla, engellilerimize ve ailelerimize verilen destekler, eğitim alanında da artarak devam etmektedir.

Bizlerde Engelli öğrencilerimizin ve vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak, günlük hayatta daha etkili olmalarını sağlayacak çalışmalar için "Sevgi Engel Tanımaz" şiarıyla çalışmalarımızı artırarak devam ediyoruz. Engellilik, sadece fiziksel bir durum değildir; aynı zamanda toplumsal ön yargılar, erişim engelleri ve fırsatlara eşit erişim gibi bir dizi engel de içerir. Her birimizin engelli adayı olduğu dünyada, hiçbir farklılık gönülden gönle dostluk, sevgi, kardeşlik üzerine kurulacak dünyanın en kuvvetli bağlarına engel olamaz. Engelli kardeşlerimiz duyulan güven ve tanınan fırsatlarla ne büyük başarılara imza attığına defalarca şahitlik ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Ayrıca, engelli bireylerimiz iş dünyasında, sanat, kültür, akademik ve birçok farklı alanda önemli roller üstleniyorlar.

Unutmayalım ki, bir toplumun gerçek gücü, içinde yaşayan her bireyin potansiyelini tam olarak ortaya çıkarmasıyla ölçülür. Bu yolda en büyük destekçiler, ilk öğretmen anneler başta olmak üzere fedakâr ailelerimize, tüm özel eğitim çalışanlarımıza ve eğitimcilerimize, sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

Bu düşüncelerle, engelli kardeşlerimizin sorunlarına dikkat çekilmesi ve 3 toplumda ihtiyaç duyulan farkındalıklar için Engelliler Haftası'nı önemsiyor, ilimiz eğitim öğretim faaliyetlerinde desteklerini her daim yanımızda bulduğumuz Sayın Valimize, programa katkılar sağlayan Karaman Belediyesi'ne, Duru Bulgur'a, BİFA Vakfına, Mutlu Hukuk Bürosuna, özel rehabilitasyon merkezlerine ayrıca özverili çalışmalarından dolayı Rehberlik ve Araştırma Merkezi ile özel eğitim çalışanlarımıza teşekkür ediyor, tüm çocuklarımıza iyi eğlenceler diliyor, sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmasının ardından şenlik programının içerisinde bulunan farklı etkinliklere geçildi. Programda özel bireyler, halk oyunları, sirk gösterisi, müzik dinletisi ve uçurtma etkinlikleriyle gönüllerince eğlendi.

Programa Karaman Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim, Vali Yardımcısı Fatih Baysal, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, İl Jandarma Komutanı Albay Murat Alkan, daire müdürleri, özel bireyler ve aileleri katıldı.