İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ı, Karaman Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Barbaros Orman ile birlikte ziyaret eden Rehberlik ve Psikolojik Danışman Cihat Kara, yazarı olduğu kitap hakkında İl Müdürü Çalışkan’a bilgi verdi. Kitabın özel gereksinimli çocuğu olan ailelerin psikobiyografilerinden teşekkül eden psikobiyografi türünde özgün bir çalışma olduğunu aktaran Cihat Kara, “Bizce sesi duyulmayan ve nasıl yaşadıkları kimse tarafından bilinmeyen dezavantajlı grupların başında özel gereksinimi olan bireylerin aileleri yer almaktadır. Bu ailelerin düğünleri, bayramları, alışverişleri, misafirlikleri; korkuları, kaygıları, heyecanları, sevinçleri diğer aileler gibi değildir.” dedi.

“ÖZEL ÖĞRENCİLERİ VE AİLELERİNİ GÖRÜNÜR KILMAK İÇİN BÖYLE BİR ÇALIŞMAYA İMZA ATTIK”

“Siz, bir zücaciyeyi rahatlıkla gezebilirken, otizm spektrumdan etkilenen çocuğu olan aile ya da bedensel engelli çocuğu olan aile ya alışverişe gidemiyor ya da çocuğunu dışarı çıkarken evde bırakmak zorunda kalıyor.” diyerek konuşmasını sürdüren Kara, “İşte bu örneklerden yola çıkarak özel gereksinimli bireylere sahip ailelerin gündelik yaşamında yaşamış oldukları sıkıntıları dile getirmek, bu konuda farkındalık oluşturmak ve onları görünür kılmak için böyle bir çalışmaya imza attık. Desteklerinden dolayı size, Kurum Müdürümüz Barbaros Orman’a, kitabın hazırlık aşamasında bana yardımcı olan öğretmen arkadaşlarıma ve tabi ki bize hikâyeleri vasıtasıyla gönül kapılarını açan özel öğrencilerime ve ailelerine teşekkür ederim.” diye konuştu.

“YAŞANMIŞ ÖYKÜLERİ İÇİNDE BARINDIRAN BU KİTAPTA ÖZEL ÖĞRENCİLERİMİZİN HÜZÜNLERİNE VE SEVİNÇLERİNE ORTAK OLUYORUZ”

Kitabın hazırlamasında emeği geçenlere teşekkür ederek konuşmasına başlayan İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, “Dünya hayatımızın en zor imtihanlarından biridir özel gereksinimli bir evlada sahip olmak. Zahmetinin bol, nimetinin çok olduğu bir imtihan… “Pusgun” kitabının satırlarını okurken özel ailelerin hayata karşı nasıl dimdik durduğunu benzersiz bir mücadele örneği gösterdiğini görüyor, kendi dertleri yetmezmiş gibi toplumun bu bireyleri nasıl soyutladığına ve engel çıkardığına da tanıklık ediyoruz. Yaşanmış öyküleri içinde barındıran bu kitapta özel öğrencilerimizin hüzünlerine, sevinçlerine ve mutluluklarına ortak oluyoruz. Kitabın yayınlanmasında emeği geçenlere, yaşanmış hikâyelerini bizimle paylaşan özel öğrencilerimize ve ailelerine teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini noktaladı.

Ziyaret, Karaman Rehberlik ve Araştırma Merkezi Müdürü Barbaros Orman’ın İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’a kitap takdimi ve günün anısına çekilen fotoğrafla sona erdi.