banner464

Ab Bakanı Ve Başmüzakereci Bozkır:

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, “Biz Türkiye olarak Avrupa Birliği sürecimizi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bu tür ani çıkışlarından, bu süreci tahakküm altına almasına izin vermeyiz“ dedi.AB Bakanı Bozkır,...

Ab Bakanı Ve Başmüzakereci Bozkır:

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, “Biz Türkiye olarak Avrupa Birliği sürecimizi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bu tür ani çıkışlarından, bu süreci tahakküm altına almasına izin vermeyiz“ dedi.AB Bakanı Bozkır,...

22 Ekim 2014 Çarşamba 12:32
19 Okunma
Ab Bakanı Ve Başmüzakereci Bozkır:
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, “Biz Türkiye olarak Avrupa Birliği sürecimizi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bu tür ani çıkışlarından, bu süreci tahakküm altına almasına izin vermeyiz“ dedi.

AB Bakanı Bozkır, Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl’u makamında kabul etti. Kabul öncesi Berlin ziyaretinden intibaları, Türkiye-Almanya işbirliğini ve Avrupa Birliği sürecini görüşeceklerini söyleyen Bakan Bozkır, “Almanya’da bugün Türkiye ile ilgili yanlış algıların olduğunu görüyoruz. Bunlar süratle giderilmesi ve doğru bilgilerle tekrardan doğallığın yeniden oluşturulması lazım. Türkiye’de de Avrupa Birliği ile alakalı bazı yanlış algıların gerçek olgularla buluşturulması için çaba sarf edeceğiz” dedi.

AB Vize İlerleme Raporu’na ilişkin olarak Bozkır, “Avrupa Komisyonu’nun yayınladığı raporu olumlu olarak değerlendirdik. Teknik ve sonuca yönelik olarak içinde yer alan hususlara katılıyoruz. Komisyon bunun gibi üç rapor yayınlayacaktır. Bu süre sonunda şayet vizeler kalkmadığı takdirde Türkiye’nin altı ay içinde geri kabul anlaşmasını feshetme hakkı mevcuttur. Komisyonun raporunda önemli saptamalar var. Türkiye’nin yerine getirmesi gereken 70’e yakın beklenti var. Bunların sadece 9’u tam olarak yerine getirilememiştir. Geri kalanların tamamında ya tamamen yerine getirilmiş ya kısmen yerine getirilmiş olarak adlandırılıyor. Vize taleplerin karşılanmasında da olumlu görüntüler var. Türk vatandaşlarının reddedilen vize oranı yüzde 6 civarına indi” şeklinde konuştu.

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Sözcüsü’nün ‘Münhasır Ekonomik Bölge’ye ilişkin olarak Türkiye’nin kendilerinin egemenlik haklarını ihlal ettiği ve AB Liderleri Zirvesi’nde kınama yayınlamalarına ilişkin olarak Bozkır, şunları kaydetti:

“Açıklamanın Avrupa Birliği içinde ele alınması ve gerçekten bu şekilde değerlendirilmesi gerekir. Biz Türkiye olarak Avrupa Birliği sürecimizi Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin bu tür ani çıkışlarından, bu süreci tahakküm altına almasına izin vermeyiz. Biz kendi üzerimize düşeni yapıyoruz. Güney Rum Kesimi’nin fasılları açmama yönünde talebi, Avrupa Birliği nezdinde reddedilmesini bekliyoruz.”

Başlatılan süreci aynı kararlılıkla devam ettireceklerini belirten Bozkır, “Fasıllar Türkiye’de açılmışçasına ilerletilmektedir. Bunda en ufak bir tereddüdümüz yoktur. Önümüzdeki iki yıl zarfında bütün fasılları açmış ve kapamış duruma geleceğiz” ifadelerini kullandı.

Dün Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanan Güvenlik Paketi’nin Avrupa Birliği ile uyumlu olup olmadığına ilişkin soruya ise Bakan Bozkır, “AB Bakanı olarak, AB müktesebatına uyumlu, AB ülkelerinde uygulamalarına uyumu konusunda tereddüdüm yok. Bununla Türkiye’de çok önemli bir reformu gerçekleştirecektir” diye cevap verdi.

Yorumlar