banner877

banner919

banner928

banner990

banner957

Son Dakika
banner722

AK Parti'nin Aydın mitingi

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bu seçimler AK Parti'nin kaderi değildir, bu seçimlerin kaderi Türkiye'nin kaderidir. Bu seçimlerde Ortadoğu'nun kaderi şekillenecek, Orta Asya'nın, Balkanların kaderi...

Politika 14.05.2015, 21:15
96
AK Parti'nin Aydın mitingi
banner762

ANKARA (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bu seçimler AK Parti'nin kaderi değildir, bu seçimlerin kaderi Türkiye'nin kaderidir. Bu seçimlerde Ortadoğu'nun kaderi şekillenecek, Orta Asya'nın, Balkanların kaderi şekillenecek" dedi.

Davutoğlu, partisinin İstasyon Meydanı'ndaki mitinginde yaptığı konuşmada, tarımsal destek verilen ürün sayısını 57'ye çıkardıklarını, prim desteği verdiklerini, 73 milyara varan önemli katkılar yaptıklarını belirtti.

Çiftçilerin AK Parti iktidara geldiğinde yüzde 56-66 arasında faiz ödediğini, bugün çiftçilerin faizsiz hayvancılık kredisi aldığını anlatan Davutoğlu, "Hesap bilmeyen Kılıçdaroğlu, gelip meydanlarda konuşuyor. Ziraat Odaları Birliği genel kurulunda kendisine söyledim; 'Konya'dan küçük Hollanda, Türkiye'den fazla tarım ihracatı yapıyor' diyor. Rakam veremiyor, sadece söylüyor" diye konuştu.

Türkiye'nin 23 milyar dolarla aldıkları tarım hasılasını, 61 milyar dolara çıkardıklarını ifade eden Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Hollanda'nın hasılası ne kadar biliyor musunuz? Sadece 15 milyar dolar. 'Türkiye'den fazla yaptığını' iddia ediyor. İşte matematik bilmediği için, verilen kağıdı yanlış okuyor. İhracat ise hasılayla üretilmiyor. Hollanda 70 milyar dolar ithalat yapıyor, 118 milyar dolar işleyip, ambalajlayıp satıyor, kendi ülkesinde üretmiyor. Aziz Aydınlılar, bereketli toprakların çocukları, şu anda Avrupa'da en büyük tarım üreticisi ülke Türkiye Cumhuriyeti. Biz birinciyiz, Almanya'yı da İngiltere'yi de Fransa'yı da İspanya'yı da geçip, birinci olduk, dünyada da altıncıyız. İşte Türkiye'nin AK Parti iktidarları döneminde geldiği nokta bu."

Davutoğlu, Aydınlılara müjde vererek, "İnşallah, yaş ve kuru incire ihracat desteği vermeye başlıyoruz. İncir, mübarek bir meyvedir, Kuran-ı Kerim'de zikredilen meyvelerdendir" dedi.

İncir gibi mübarek bir meyvenin diyarı olan Aydın'a hizmetin görevleri arasında olduğunu vurgulayan Davutoğlu, son 12 yıl içinde Aydın'a 12,3 milyar yatırım getirdiklerini ifade etti.

-Aydın'a yapılan yatırımlar

Aydın'da üniversitedeki öğrenci sayısının 5 bin 440'dan, 41 bin 500'e, akademisyen sayısının ise 833'den bin 611'e çıktığını belirten Davutoğlu, nitelikli yatak sayısını 134'den bin 31'e, ambulansı 20'den 58'e yükselttiklerini anlattı.

Bölünmüş yolu 114 kilometreden, 346 kilometreye, atık su arıtma tesisini 7'den 28'e, katı atık depolama tesisini 3'e, organize sanayi bölgesini 1'den 3'e çıkardıklarını anlatan Başbakan Davutoğlu, Aydın'a 5 organize sanayi bölgesi daha inşa ettikleri bilgisini verdi.

İhracatı 106 milyon dolardan 745 milyon dolara, turist sayısını 632 binden 1 milyon 135 bine yükselttiklerini ifade eden Davutoğlu, eğitimde 2 bin 476 derslik, üniversiteye 6 fakülte, 8 yüksek okul yaptıklarını, sadece Aydın'a 55 milyon fidan diktiklerini aktardı.

Başbakan Davutoğlu, "Hani bu Taksim'de 10-12 ağaç yer değiştirdi diye Gezi vandalizmi yapanların kulaklarına küpe olsun. Yakında sadece Aydın'da her vatandaşımız için bir ağaç olacak" diye konuştu.

 Adnan Menderes'in çocuklarının Çine Barajı'nı yaptığını, dünyanın beşinci büyük barajını olan Çine'yi 2010'da Aydın'da inşa ettiklerini hatırlatan Davutoğlu, Adnan Menderes'in, o çileli dönemde hasretle Çine deresini, Aydın'ı andığını kaydetti.

 

-"Aydın'a hızlı tren"

Gençlik ve spor alanında, 31 spor tesisini hizmete aldıklarını, 2 milyar lira hayvancılık desteği sağladıklarına vurgu yapan Davutoğlu, AK Parti döneminde Türkiye'nin yüksek hızlı trenle tanıştığını, İzmir'in de tanışma vaktinin geldiğini, İstanbul-İzmir hattının, Aydın'a da uzatılacağını anlattı.

İzmir'den Antalya'ya otoyol yaptıklarını, bu koridorda İzmir-Aydın-Denizli-Burdur-Antalya otoyolunda merkez kavşak şehirlerden birinin Aydın olacağını belirten Davutoğlu, hayırlı ve mübarek olması temennisinde bulundu.

Didim, Akbük, Kazıklı, Gürçamlar üzerinden Bodrum Havaalanına bağlanacak 34 kilometrelik yolun yatırım programına alındığı bilgisini paylaşan Başbakan Davutoğlu, 800 yatak kapasiteli Aydın Şehir Hastanesi'nin proje aşamasının tamamlandığını, gelecek yıl temelini atıp, 2019'da da biteceğini bildirdi.

Menderes nehrindeki su baskınları dolayısıyla zarar görenlere, gerekli yardımın ve desteğin verileceğini, bin 458 çiftçiye, 2 bin liralık afet yardımının valiliğe gönderildiğini ifade eden Davutoğlu, "Nerede bir vatandaşımızın, herhangi bir afetten sıkıntısı varsa, her zaman devletimiz, hükümetimiz onun yanındadır, yanında olacaktır" diye konuştu.

Davutoğlu, merkez adalet sarayının projeleri arasında bulunduğunu, jeotermal turizmde Aydın'ı güçlendireceklerini, özellikle Germencik jeotermal santral alanında adımlar attıklarını kaydetti.

-"5 bin Aydınlı'ya istihdam"

Toplam yararına çalışma bağlamında 5 bin Aydınlı'ya, İŞKUR'da istihdam imkanı açtıklarını belirten Davutoğlu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e gerekli talimatı verdiğini anlattı.

Aydınlılara, "Hangi şehrimize gidersek gidelim, elimiz dolu gideriz ama siz de bizi boş göndermeyin" diye seslenen Başbakan Davutoğlu, "7 Haziran'da bize bir hediye verecek misiniz? Adnan Menderes'in davasını, bayrağını taşıyan AK Parti'yi, milli irade emanetiyle taçlandıracak mısınız? Bu tuzak kuranlar var ya, paralelciler, üçgenciler, hepsine toptan bir ders verecek misiniz?" diye sordu.

Vatandaşlardan "Evet" yanıtını alan Davutoğlu, Aydın'da her vatandaşın kalbine gireceklerini, CHP'li, MHP'li, HDP'li her vatandaşa davalarını anlatacaklarını kaydetti.

Davutoğlu'nun "CHP'li kardeşime 'özgürlük buradadır, herkesin yaşam biçimine, hayat tarzına saygı bizdedir' diyecek misiniz? MHP'li kardeşimize gidip 'Türkiye Cumhuriyeti Devleti AK Parti döneminde kudret kazandı' diyecek misiniz? HDP'lilere gidip, anlatıp 'Doğuyu da batıyı da kuzeyi de güneyi de kardeş kılacak tek parti AK Parti' diyecek misiniz?" şeklindeki sorularına alandakiler, "Evet" karşılığını verdi.

-"Efelerden mesaj vermeye hazır mısınız?

Seçimlerde oy kullanmanın önemine de işaret eden Davutoğlu, "Fevç fevç, akın akın sandıklara yürüyelim, hepimiz oylarımızı kullanalım. Çünkü bu seçimler AK Parti'nin kaderi değildir, bu seçimlerin kaderi Türkiye'nin kaderidir. Bu seçimlerde Ortadoğu'nun kaderi şekillenecek, Orta Asya'nın, Balkanların kaderi şekillenecek. Bütün bu coğrafyalara efelerden bir güzel mesaj vermeye hazır mısınız?" diye sordu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, "Hiç merak etmeyin bu topraklardaki kudretli ve şefkatli Türkiye Cumhuriyeti Devleti gerektiğinde Filistinliyi de Azeriyi de Boşnağı da Somali'yi de korur, kollar diyecek misiniz? İstiklal ve istikbal davamıza sahip çıkacak mısınız. Aydın'da AK Parti'ye bir tarihi hediye verecek misiniz? İnşallah Aydın'da hem birinci parti, hem de yüzde 50'yi aşacak mıyız, yüzde 55 yapacak mıyız? Bütün onların toplamından daha fazla desteği AK Parti'ye verecek miyiz" sorularına da vatandaşlar "evet" karşılığını verdi.

- Notlar

Başbakan Davutoğlu'ndan önce kürsüye çıkan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci,  "Allah bizleri hep böyle güzellikler için bir araya getirsin" sözleriyle alandakileri selamladı.

Alandaki coşkudan duyduğu mutluluğu dile getiren ve birilerinin yeniden Türkiye'nin IMF'ye muhtaç olduğu günleri beklediğini belirten Zeybekci, alandakilere "Onlara dünyanın kaç bucak olduğunu gösterecek misiniz, sandığa gösterecek misiniz" diye sordu.

"Evet" karşılığını alan Bakan Zeybekci,  "Onlar Türkiye'yi IMF'ye peşkeş çeker AK Parti kurtarır. Onlar ister ki 'biz beceremedik, Dünya Bankası gelsin Türkiye'yi yönetsin' der milletin adamları gelir, onlar bozar AK Parti düzeltir, millet düzeltir" diye konuştu. 

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da eski Türkiye'nin çok iyi bilindiğini, eski Türkiye'de IMF'ye borç, enflasyon canavarı olduğunu hatırlatarak, bunları AK Parti'nin yok ettiğini belirtti.

 AK Parti hükümetlerinin faiz lobisinin hortumlarını kestiğini, ilaç lobisini yok ettiğini ve ihale yolsuzluklarının önünü kestiğini anlatan Eroğlu,  "Yeni Türkiye'de daha büyük hedeflere imzamızı atacağız. Büyük hedefleri olmayan milletler tarih sahnesinden silinmeye mahkumdur" dedi. 

- Miting alanı flamalarla süslendi

Mitingin yapıldığı alan AK Parti flamalarıyla süslendi. Meydanın çevresindeki binalara büyük boy Türk Bayrağı, Başbakan Davutoğlu posteri ve AK Parti bayrağı asıldı.

Alanda "Bilge Başbakanımız efeler diyarı Aydın'a hoşgeldiniz", Yeni güç büyük Türkiye", pankartları yer aldı. Parti otobüsüyle alana gelen Başbakan Davutoğlu'na güzergahı boyunca vatandaşlar sevgi gösterilerinde bulundu. 

Davutoğlu, eşi Sare Davutoğlu ile platforma çıkarak alandakileri selamladı. Kalabalık, Başbakan Davutoğlu'na ellerindeki Türk Bayrağı ve AK Parti flamalarıyla karşılık verdi.

Mitinge Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ile AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu da katıldı.

Mitingin sonunda Başbakan Davutoğlu, partisinin Aydın milletvekili adayları ve beraberindekilerle alandakileri selamladı, eşi Sare Davutoğlu da karanfil dağıttı.

Miting alanında sıcaktan fenalaşanlara sağlık ekipleri müdahale etti.

(Bitti)  

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 17 Ağustos 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@