Aydınlıoğlu Arakan’daki katliamı kınadı

AK Parti MKYK Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Arakan’da yaşanan insanlık trajedisine TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmayla sert tepki gösterdi.Aydınlıoğlu yaptığı konuşmada, “Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla...

banner491
Aydınlıoğlu Arakan’daki katliamı kınadı
banner567

AK Parti MKYK Üyesi ve Balıkesir Milletvekili Ali Aydınlıoğlu, Arakan’da yaşanan insanlık trajedisine TBMM kürsüsünden yaptığı konuşmayla sert tepki gösterdi.

Aydınlıoğlu yaptığı konuşmada, “Myanmar ordusunun, silahlı militanlarla mücadeleyi öne sürerek Arakan’da sivillere yönelik düzenlediği saldırılarda, 25 Ağustos’tan bu yana binlerce Müslüman hayatını kaybetti. Myanmar yönetiminin bölgeye giriş çıkışlara izin vermemesi sebebiyle ölen sivil sayısı tam olarak tespit edilemiyor” dedi.

Saldırılarda 200 civarında köyün ordu ve Budist milliyetçiler tarafından yakıldığı ya da kullanılamaz hale getirildiğini hatırlatan Ali Aydınlıoğlu, “On binlerce Arakanlı Müslüman, can güvenliği sebebiyle hala bölgeden uzaklaşmaya çalışıyor. Myanmar’dan kaçan siviller dağlık bölgeler, Naf Nehri ya da deniz üzerinden Bangladeş’e geçmeye çalışıyor. Bangladeş’e 25 Ağustos’tan bu yana 540 binden fazla Arakanlı Müslüman ulaştı. Türkiye başta olmak üzere uluslararası camianın baskılarına rağmen Myanmar ordusu ve radikal Budistlerin Arakanlı Müslümanlara yönelik zulmü maalesef devam ediyor. Birleşmiş Milletler Türkiye’nin Arakanlı Müslümanların maruz kaldığı şiddete dikkat çekmek amacıyla sunduğu acil görüşme talebini reddetti. Arakan katliamının sebebi petrol ve doğalgaz. Arakan Güneydoğu Asya’da Myanmar’ın 7 eyaletinden biri. Yaklaşık 1 milyon müslüman var. Arakanlı Müslümanlara yönelik Budist katliamları 2012’den bu yana sistematik olarak devam ediyor. 2010 yılında Arakan’dan başlayıp Çin’in Yunnan eyaletine uzanan iki ayrı boru hattının inşaatına başlandı. Çin’e enerji taşıyan hatlar denizden, Arakan üzerinden Yunnan’a gidiyor. Boru hatlarının inşaatıyla birlikte hatların geçtiği topraklar askeri bölge haline getirildi ve o bölgedeki Müslüman köylerine saldırılar başladı. Arakan Uzakdoğu’ya enerji transferinde doğal bir liman. En az maliyetli güzergâh burası. Hatlardan birinden doğalgaz diğerinden petrol geçiyor. 2010’da başlayan inşaat 2013’de tamamlanarak bu hatlardan Çin’e yıllık ortalama 12 milyar metre küp doğalgaz taşınıyor ve bu süreçte topraklarından boru hatları geçen Arakanlı Müslümanlar katlediliyor. Ayrıca Arakan bölgesinde de petrol ve doğalgaz rezervleri tespit edildi. Müslümanların topraklarında 1.2 trilyon metreküplük gaz ve 2.1 milyar varillik petrol rezervi bulundu. Doğalgaz ve petrol boru hatlarının korunması, güvenlik çemberine alınması gibi gerekçelerle Müslümanlar katlediliyor” ifadelerini kullandı.
banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535

banner546