banner464

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Açıklamaları (2)

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Kobani, tıpkı Gez’de bazı ağaçların yerinin değiştirilmesinin bahane edilmesi gibi bir bahaneydi. Tam bir şehir terörü estirildi. Olaylarda devlet kurumlarına saldırıldı, Kuran kursları, ambulanslar, kütüphaneler,...

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Açıklamaları (2)

Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Kobani, tıpkı Gez’de bazı ağaçların yerinin değiştirilmesinin bahane edilmesi gibi bir bahaneydi. Tam bir şehir terörü estirildi. Olaylarda devlet kurumlarına saldırıldı, Kuran kursları, ambulanslar, kütüphaneler,...

18 Ekim 2014 Cumartesi 08:05
43 Okunma
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Açıklamaları (2)
Başbakan Ahmet Davutoğlu, “Kobani, tıpkı Gez’de bazı ağaçların yerinin değiştirilmesinin bahane edilmesi gibi bir bahaneydi. Tam bir şehir terörü estirildi. Olaylarda devlet kurumlarına saldırıldı, Kuran kursları, ambulanslar, kütüphaneler, müzeler yakıldı. Zihinlerindeki siyasetin ne olduğunu söylediler. Bunlar çözüm sürecinin olumlu atmosferini dağıtmak için yapıldı” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Kanal 7 ve Ülke TV ekranlarında ortak yayınlanan İskele Sancak programında gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Molotof kokteyli ile silahın aynı sayılacağını kaydeden Davutoğlu, “Molotof kokteyli ve benzeri diye kanuna bir yasaklama gelecek. Silahlı bir saldırı neyse o da odur. Bu kanunla birlikte, Kolluk Denetim Kanunu’nu da getiriyoruz. Bu hakları istismar eden polis de cezalandırılacak. Hiçbir özgürlük kısıtlanmayacak, vatandaşımız mağdur edilmeyecek, özgürlüklerin teminat altına alındığı tedbirler olacak” değerlendirmesinde bulundu.

“AKİL ADAMLARLA KONUŞACAĞIZ”

Akil adamların çözüm süreci için tekrar devreye gireceğini belirten Davutoğlu, “Çözüm sürecinin olumlu atmosferinin tekrar topluma yayılması gerekiyor. Akil insanlarla bunu konuşacağız. HDP’nin niyeti konusunda bizde ve toplumda ciddi şüpheler oluştu. Önce onların iyi niyetini görmeliyiz. Devlet en müşfik yüzünü göstermişken, gazeteciler ‘bu bölge sadece HDP’ye mi ait’ diye niye sormazlar? Bu puslu havada, bazı çevrelerde Türkiye’ye nasıl zarar veririz diye bir kanaat var, toplum bunu görüyor. Adım adım, gıdım gıdım yükselttiğimiz çözüm süreci binasını çökertmeye çalışanlar bilsinler ki önce kendileri altında kalır” şeklinde konuştu.

“HER TÜRLÜ KONUYU KONUŞURUZ AMA KANUNSUZLUĞU KONUŞAMAYIZ”

Selahattin Demirtaş’a, “Artık bunu nihayete erdirelim, sürüncemede kaldıkça Ortadoğu’daki gelişmeler bunu olumsuz etkiler” dediğini aktaran Başbakan Davutoğlu, “Daha önce Ada’ya giden heyetle görüşmelerimizde kendilerine söylendi, MİT Müsteşarımızla yaptıkları görüşmelerde de söylendi. Bunun için onlara da ifade ettiğimiz şey şu; ‘her türlü konuyu konuşuruz, süreç içinde neler yapılacağı karşılıkların ama kanunsuzluğu konuşamayız, çünkü biz hukuk devletiyiz’. Yani ’çözüm süreci var, siz müsamaha gösterin de şurada şu olaylar devam etsin’ olmaz... Şimdi tam da bu konularda mutabık kalınmışken ve toplumda çözüm süreci bir ivme kazanmışken, ne oldu? 1 Ekim’de biz Bakanlar Kurulu kararını çıkartırken Gezi Parkı olayları, 17 Aralık’ta ne olduysa aynısı oldu” diye konuştu.

“KOBANİ TIPKI GEZİ’DEKİ AĞAÇLAR GİBİ BAHANEYDİ”

Davutoğlu, Kobani olaylarının kasıtlı olarak çıkarıldığını dile getirdi. Kobani’nin tıpkı Gezi olaylarında ağaçların bahane edilmesi gibi bir bahane olduğunu söyleyen Başbakan Davutoğlu, şöyle konuştu:

“Kobani, tıpkı Gezi’de bazı ağaçların yerinin değiştirilmesinin bahane edilmesi gibi bir bahaneydi. Tam bir şehir terörü estirildi. Soğukkanlı bir şekilde olayları takip ettik. Gerekli güvenlik tedbirlerini aldık. Olaylarda devlet kurumlarına saldırıldı, Kuran kursları, ambulanslar, kütüphaneler, müzeler yakıldı. Yani zihinlerindeki siyasetin ne olduğunu söylediler. Sonra özellikle AK Parti’ye mensup veya yakın işadamlarının işyerleri talan edildi. Bunlar çözüm sürecinin olumlu atmosferini dağıtmak için yapıldı. Çünkü oraya çok ciddi yatırım gelmeye başladı. Yasin Börü, 16 yaşında bir genç, Berkin Elvan’dan ya da diğer gençlerden bir farkı yok. Yasin, 3 arkadaşıyla birlikte kurban eti dağıtırken, bir hayır işi yaparken, hepsi 16, 18, 20 yaşlarında gençler, 3. kattan atılıp, kafası taşla ezildi. Şimdi, 90’lı yıllarda faili meçhul diyerek bir halkı ayaklanmaya çağıran ve terörü bu şekilde meşru kılmaya çalışanlar, şimdi bir faili meçhulü nasıl izah edecekler? Olaylarda öldürülenlerin hepsi Kürt. Öldürülenler Türk, Boşnak, Arap olsa meşru görecek değiliz, o anlamda söylemiyorum. Fakat bu faili meçhul zihniyet üzerine soruyoruz, çözüm sürecinin failleri kim? Kim bunun muhatapları? Demeleri beklenir ki; ’biz bunları, bu eylemleri kınıyoruz, lanetliyoruz, bir daha olmaması için elimizden geleni yapacağız.’ Fakat şöyle değil sureti haktan görünerek değil, bazı yöneticiler tavşana kaç, tazıya tut, hem gençleri tahrik edeceksiniz sonra da ‘biz engellemeye çalıştık ama olmadı…’ Peki niye tahrik ediyorsun? Meclis’te konuşabiliyorsun, barışçıl gösteri yapabiliyorsun istediğin yerde, istediğini yazabiliyorsun, söyleyebiliyorsun. Kim engelliyor seni? Niye yakıp yıkıyorsun? Barışçıl anlamda gösteri yaptığında seni engelleyen olduysa gelin, teminatı bizdedir. İstediğiniz meydanı gösterin, istediğiniz şehrimizde gösteri yapabilirsiniz. Ama o gösteriyi yaparken herhangi bir yeri talan edemezsiniz, insanları katledemezsiniz.”

“EĞER BİR SEÇİM BENİ RAHATLATTIYSA ORTADA BİR ANORMALLİK VAR DEMEKTİR”

Davutoğlu, “HSYK seçimlerinden çıkan sonuçlar sizi rahatlattı mı?” şeklindeki bir soruya, “Eğer bir seçim beni rahatlattıysa ortada bir anormallik var demektir. Rahatsız etmiş ise düzensizlik ve kargaşa var demektir. Neden HSYK seçimleri önem taşıyor? Ben kongre konuşmasında söylediğimde ertesi gün Yargıtay Başkanı bunu müdahale gibi bir kanaatte sergiledi. Yargı mensuplarına seslendim kongre konuşmamda ve dedim ki; ‘HSYK seçimleriyle ilgili olarak yargının geleceği, sizin vicdanınıza emanettir.’ Biz, hakim ve savcıların tek başlarına karar verme ehliyetine sahip olduklarına inandığımız için onlara bu yetkiyi veririz. Tek başlarına adalet konusunda karar vermeye yetkin olmayan bir hakim olmamalı, seçimini tek başına yapamayan birisi hakim olmamalı. Bir hakimin eğer vicdan terazisini tutacak eli yoksa ve tek başına vicdanıyla hareket edecek ahlaki olgunluğa ya da akli beceriye sahip değilse hükmetmemeli” diye cevap verdi.

Başbakan Davutoğlu, son yapılan anketlerde AK Parti’nin yüzde 52’leri bulduğunu ifade etti. Bu oranın AK Parti’nin ulaştığı en üst nokta olduğunu kaydeden Davutoğlu, partinin gerçek performansını seçimlerin ölçeceğini belirtti. (OED-

Yorumlar