banner464

Başbakan Davutoğlu: YPG/PYD Rusya'nın lejyoner paralı askerleridir

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, dünya Suriye'de yaşananları görmese bile Türkiye'nin bir kenardan yaşananları sessizce izleyemeyeceğini, merhamet duygusuyla hareket edeceğini söyledi.

Başbakan Davutoğlu: YPG/PYD Rusya'nın lejyoner paralı askerleridir

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, dünya Suriye'de yaşananları görmese bile Türkiye'nin bir kenardan yaşananları sessizce izleyemeyeceğini, merhamet duygusuyla hareket edeceğini söyledi.

16 Şubat 2016 Salı 15:51
10 Okunma
Başbakan Davutoğlu: YPG/PYD Rusya'nın lejyoner paralı askerleridir

TBMM (AA) - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin Meclis grup toplantısında yaptığı konuşmada, dünya Suriye'de yaşananları görmese bile Türkiye'nin bir kenardan yaşananları sessizce izleyemeyeceğini, merhamet duygusuyla hareket edeceğini söyledi.

Rus uçaklarının akıllı bomba kullanmadığını, nereye bomba attıklarını hesap etmediklerini anlatan Davutoğlu, "Ellerinde envanterdeki süresi dolmuş bombaları tüketmeye çalışıyorlar. Bu kadar alçakça plan içindeler" dedi.

"Son saldırıların Türkiye'yi hedef aldığı açıktır"

Başbakan Davutoğlu, Türk ordusunun angajman kuralları çerçevesinde yaptığı ilk topçu atışlarından sonra Azez'deki insanların Türkiye'ye teşekkür ettiğini ifaderek, "Bizi engellemeye çalışacaklar, engellemeye gayret ediyorlar. Bunlara karşı da elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz. Bu son saldırıların Türkiye'yi hedef aldığı, Türkiye'nin sınır güvenliğini tehdit ettiği açıktır" diye konuştu.

"Dünya bizim dediğimiz yere geliyor"

Yoğun bir mülteci akınına yol açan bu saldırıların Türkiye'nin yanı sıra Avrupa'yı da hedef aldığını, bu konuda Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile yaptığı görüşmelerde bu konuda mutabık kaldıklarını dile getiren Davutoğlu, "Dünya bizim dediğimiz yere geliyor ama bu arada nice canlar feda ediliyor. Türkiye kendi sınırlarını korumak, güvenliğine tehdit oluşturan etnik temizliği engellemek, yeni bir insani trajediye ve yoğun mülteci akınına izin vermemek, Suriye'nin tek gerçek umudu olan muhaliflerin zayıflamasını engellemek üzere gerekli gördüğü zaman, gerekli gördüğü yerde, gerekli gördüğü şekilde mukabele etmeye devam edecektir" değerlendirmesinde bulundu.

"Kürtlerin devleti de koruyucusu da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir"

PYD'nin, son zamanlarda DAEŞ'le mücadeleden öte Suriye'nin meşru tek temsilcisi olan ılımlı muhalefetle mücadele ettiğini ve DAEŞ'le savaşan ılımlı muhalefet unsurlarını arkadan hançerlediğini belirten Davutoğlu, "PYD özellikle Rusya-Türkiye arasında yaşanan gerilimden sonra Rusya'nın bölgesel planlarının lejyoneri, paralı askeri haline gelerek Türkiye'ye zarar vermeyi öncelik haline getirmiş durumda" ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, "YPG, PYD, kesinlikle Kürtlerin temsilcisi değil, Suriye'nin temsilcisi değil, Rusya'nın lejyoner, paralı askerleridir. Bunu hem iç hem de uluslararası kamuoyunun doğru okuması, doğru değerlendirmesi lazım. Azez bölgesinde bir tek DEAŞ mensubu yok. Bunu herkes biliyor. Buna rağmen Rusya havadan Azez'e saldırıyor, Halep'i bombalıyor" dedi.

"Buradan Suriye ötesine, Irak ötesine ve her yere sesleniyorum" diyen Başbakan Davutoğlu, "Kürtleri kimse istismar etmeye kalkmasın. Kürtlerin devleti de hamisi de koruyucusu da Türkiye Cumhuriyeti Devleti'dir" şeklinde konuştu.

"Kılıçdaroğlu ciddi ve tutarlı bir tutum takınamadı"

Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Sayın Baykal, sınırımızda yaşanan gelişmeleri, Türkiye'nin ulusal güvenliği perspektifinden yorumlayarak, bir devlet adamına yakışan bir ciddiyetle konuştu, kendisine teşekkür ediyorum. Sayın Baykal, Türkiye'nin aldığı tedbirlerin meşru ve gerekli olduğunu açıkça ifade etti. Sayın Kılıçdaroğlu ise laf kalabalığı yaparak, üste çıkma kurnazlığı yaparak, ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu durum karşısında ciddi ve tutarlı bir tutum takınamadı."

Başbakan Davutoğlu, Kılıçdaroğlu'na açık bir çağrıda bulunduğunu belirterek, "Bizim darbe hukukunun izlerini silmeye yönelik çalışmamız hazır, siz de bir çalışmanız olduğunu iddia ediyorsunuz, eğer samimiyseniz hemen bugün arkadaşlarımız bir araya gelsinler ve bu amaca matuf bir çalışma grubu oluşturularak gecikmeden anayasa komisyonunun çalışmalarının bitmesini beklemeden gerekli adımları hep birlikte atalım" ifadelerini kullandı.

Muhabir: Alp Özden, Kadir Karakuş, Coşkun Ergül, Hüseyin Gazi Kaykı

Anahtar Kelimeler:
Politika
Yorumlar