banner464

Çavuşoğlu-hamdi Ortak Basın Toplantısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bölgenin tüm tehditlerden arınmasını istediklerini söyleyerek, “Bugün ABD’nin Kobani’ye, Kobani’yi savunan tüm güçlere ulaştırdığı askeri ve tıbbi yardımı bu çerçevede değerlendiriyoruz”...

Çavuşoğlu-hamdi Ortak Basın Toplantısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bölgenin tüm tehditlerden arınmasını istediklerini söyleyerek, “Bugün ABD’nin Kobani’ye, Kobani’yi savunan tüm güçlere ulaştırdığı askeri ve tıbbi yardımı bu çerçevede değerlendiriyoruz”...

20 Ekim 2014 Pazartesi 14:08
22 Okunma
Çavuşoğlu-hamdi Ortak Basın Toplantısı
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bölgenin tüm tehditlerden arınmasını istediklerini söyleyerek, “Bugün ABD’nin Kobani’ye, Kobani’yi savunan tüm güçlere ulaştırdığı askeri ve tıbbi yardımı bu çerçevede değerlendiriyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Tunus Dışişleri Bakanı Münci Hamdi ile ikili ve heyetler arası görüşmesinden sonra basın toplantısı düzenledi. Bakan Çavuşoğlu, Tunus’ta Ocak ayında kabul edilen Anayasa ile Tunus’ta yaşanan Arap Baharı’nın taçlandırıldığını söyleyerek, “Tunus’un barındırdığı farklı zenginlikleri ön plana çıkararak, bu güzel ülkenin hoşgörüye dayalı çoğulcu yapısını bir kez daha dünyaya göstermiştir. Demokratik ve çağdaş değerleri temel alan yeni Tunus Anayasası’nın kabul edilmesi ve Başbakan Mehdi Ömer başkanlığında hükümetin kurulması sırasında gösterilen hoşgörü ve özellikle hakim olan uzlaşı kültürü benzer süreçlerden geçen diğer ülkelere de örnek teşkil etmeli, ilham kaynağı olmalıdır” dedi.

Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği toplantısının Türkiye’de yapılacağını kaydeden Bakan Çavuşoğlu, “Ekonomik ilişkilerimizi, siyasi ilişkilerimizin gerektirdiği seviyeye çıkarabilmek için neler yapabileceğimizi ele aldık. Bu bağlamda ülkemizin Tunus’a tahsis ettiği 200 milyon dolarlık Eximbank kredisinin en kısa sürede kullanılması için işbirliğini arttırma hususunda mutabık kaldık. Tunus ile olan ticaret hacmimizin yaklaşık 2 milyar dolar olduğunu teyit ettik” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Libya’daki durum, terörist faaliyetler, Suriye ve Irak’taki durumu ele aldıklarını sözlerine ekledi.

Tunus Dışişleri Bakanı Hamdi ise, Türkiye’ye sürekli destekten dolayı müteşekkir olduklarının altını çizerek, “Türkiye ekonomik, güvenlik, politik yönden bizlere destek verdi. Türkiye ile ilişkilerimiz stratejik düzeydedir. Biz bu ilişkileri daha da geliştirmek için çaba harcıyoruz. Aynı zamanda bir çalışma planı oluşturmak istiyoruz” dedi.

Hamdi, ticaret hacmini arttırmak istediklerini belirterek, “Ziyaretim iki ülke ilişkilerini desteklemek ve Türkiye- Tunus arasındaki işbirliğinin stratejik düzeyde kalmasını amaçlamaktadır” ifadelerini kullandı.

İki bakan daha sonra basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Çavuşoğlu, ABD tarafından PYD’ye silah yardımı yapıldığı konusunda, “Kobani’nin düşmesini hiçbir zaman arzu etmedik, arzu etmeyiz. Bunu önlemek için Türkiye her türlü çabayı göstermiştir. Kobani’ye her türlü insani ve tıbbi malzemeyi ulaştırmıştır. Angajman kurallarımızı da hassasiyetle uyguladık. Kobani için koalisyonla işbirliği içinde olduk” şeklinde konuştu.

Bölgenin tüm tehditlerden arındırılmasını istediklerini söyleyen Çavuşoğlu, “Bugün ABD’nin Kobani’ye, Kobani’yi savunan tüm güçlere ulaştırdığı askeri ve tıbbi yardımı bu çerçevede değerlendiriyoruz. Peşmerge güçlerinin Kobani’ye geçmeleri için yardımcı oluyoruz" dedi.

PYD’nin Suriye’ye yönelik amaçlarının Özgür Suriye Ordusu’ndan farklı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, PYD’nin Suriye’nin belli bir bölümünü kontrol etmek istediklerini kaydetti. Çavuşoğlu, “Suriye’nin demokratik yapılanmasında tehdit olduğunu düşünüyoruz. PYD bu emellerini sürdürdükçe Özgür Suriye Ordusu’nun da desteğini alamaz, Türkiye’nin desteğini de alamaz. Burada desteklenmesi gereken grubun Özgür Suriye Ordusu olduğunda müttefiklerimizle de hemfikiriz” ifadelerini kullandı.

Hamdi ise, Libya’daki istikrarsızlığın boyutuna yönelik soruya, “Libya’nın istikrarı Tunus’un istikrarıdır. Bundan dolayı da var gücümüzle bütün Libyalı kardeşlerimizi, tüm kesimleri diyalog masasına oturmaya davet ediyoruz. Barışçıl bir çözüme varabilmelerini sağlamak için geniş ve ulusal uzlaşı sağlanması Libya’nın toprak bütünlüğünü koruyacaktır, aynı zamanda Libya’nın ulusal çıkarlarına hizmet edecektir” cevabını verdi.

Yorumlar