banner464

Chp Genel Başkan Yardımcısı Ağababa’nın Cezaevi Ziyareti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa, 19 Aralık Hayata Dönüş Operasyonu’nda yaşanan cinayetlerin hesabının katillerden ve siyasetçilerden sorulması gerektiğini söyledi.Geçtiğimiz günlerde Eskişehir Kapalı...

Chp Genel Başkan Yardımcısı Ağababa’nın Cezaevi Ziyareti

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa, 19 Aralık Hayata Dönüş Operasyonu’nda yaşanan cinayetlerin hesabının katillerden ve siyasetçilerden sorulması gerektiğini söyledi.Geçtiğimiz günlerde Eskişehir Kapalı...

19 Aralık 2014 Cuma 16:01
34 Okunma
Chp Genel Başkan Yardımcısı Ağababa’nın Cezaevi Ziyareti
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa, 19 Aralık Hayata Dönüş Operasyonu’nda yaşanan cinayetlerin hesabının katillerden ve siyasetçilerden sorulması gerektiğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Eskişehir Kapalı H Tipi İnfaz Kurumunda mahkumlar tarafından çıkarılan isyan sonucunda 11 mahkum yaralanmıştı. ‘19 Aralık Hayata Dönüş Operasyonu’ yıl dönümü münasebetiyle ve çıkan olaylar sebebiyle Eskişehir Kapalı H Tipi İnfaz Kurumunu ziyaret için gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa, girişte basın mensuplarının sorularını cevapladı.

19 Aralık Hayata Dönüş Operasyonunda yaşanan cinayetlerin hesabının sorulmadığını belirten Ağababa, “Cezaevlerinde son zamanlarda yaşanan en acı olaylardan birisi maalesef devletin emaneti olan mahkumları devlet kendi eliyle resmen katletti. Maalesef 19 Aralık ile ilgili kimseye hesap sorulamadı. Sadece Burdur Cezaevinde kolu kopan Veli Saçılık’a para cezası verildi. 19 Aralık’ın aydınlatılması gerekiyor. 19 Aralık’ın katillerinden ve siyasetçilerinden hesap sorulmadı bunların hesabının sorulması gerekiyor. Mutlaka bunun araştırılması gerekiyor. Bir çok cezaevinde devlet resmen, kendine emanet edilen mahkumları katletti. Bugün 19 Aralık bu yüzden buradayız ve bir cezaevi ziyaret ediyoruz” dedi.

“MARAŞ OLAYLARININ ANILMASINA İZİN VERMEYENLERİ KINIYORUM”

Kahramanmaraş Katliamı ile ilgili yetkililerin bir şey yapmadığını ileri süren Ağababa, sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bugün ayıca Kahramanmaraş Katliamının da yıl dönümü. Yine devletin desteğiyle bir katliam yaşandı. Hamile kadınların bebekleri öldürüldü. Hamile kadınlar öldürüldü. Bir yandan Ahmet Davutoğlu, Dersim’de özür dilerken daha dün yanıbaşımızda olan Maraş’ta anmaya izin vermiyor. Katliama izin var ama anmaya izin yok. İnsanların acılarını yaşamaları için Maraş’a gitmelerine izin verilmiyor. Davutoğlu’nun ve AK Parti Hükümetinin alevi konusunda samimiyetsizliği, iki yüzlülüğü net şekilde ortaya çıkıyor. 1938 yılında ki Dersim olaylarını diline dolayan bu konuda bir çıkar elde etmeye çalışan AK Parti, Maraş’ta bir şey yapamıyor. Çünkü Maraş olaylarında AK Parti zihniyetinin de katkısı var. Maraş olaylarını buradan anıyoruz ve izin vermeyen valiyi ve hükümeti kınıyorum.”

“ESKİŞEHİR CHP İÇİN ÖNEMLİ BİR KENT”

Eskişehir’de yapılan belediyecilik çalışmaları hakkında da konuşan Ağababa, “Eskişehir benim için çok anlamlı bir kent. Burası benim ikinci şehrim. Eskişehir’de okudum ben. Burası da bizim açımızdan, Türkiye’nin yüz akı olan bir belediyemiz var. Sadece Türkiye için değil, Dünya için örnek bir belediye. Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in bozkırın ortasında yapmış olduğu çalışmalarla bir dünya kenti yaptı. Bir kentin nasıl değişebileceğini bütün dünyaya gösterdi. Türkiye’de ki örnek belediyelerimiz burada. Eskişehir bizim partimiz içinde çok önemli” diye konuştu.

Yorumlar