banner464

Chp İç Anadolu Bölge Toplantısı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, devletin akılla, bilimle, bilgiyle, ahlakla yönetileceğini vurgulayarak, “Vergi alacaksınız. Nasıl alacaksınız? Kanunu var. Devleti yönetirken aklınızı kullanırsanız sorunları...

Chp İç Anadolu Bölge Toplantısı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, devletin akılla, bilimle, bilgiyle, ahlakla yönetileceğini vurgulayarak, “Vergi alacaksınız. Nasıl alacaksınız? Kanunu var. Devleti yönetirken aklınızı kullanırsanız sorunları...

09 Kasım 2014 Pazar 13:28
24 Okunma
Chp İç Anadolu Bölge Toplantısı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, devletin akılla, bilimle, bilgiyle, ahlakla yönetileceğini vurgulayarak, “Vergi alacaksınız. Nasıl alacaksınız? Kanunu var. Devleti yönetirken aklınızı kullanırsanız sorunları çözersiniz. Devleti yönetirken, aklı nasıl kullanacaksınız? İstişare ederek, danışarak, yani ortak aklı egemen kılarak. Bakanlar kurulu bunun için vardır. Parlamento, muhalefet, iktidar bunun için vardır. Oturup, konuşacaksınız, doğru yolu bulacaksınız. Toplum nasıl daha fazla, nasıl daha güzel, en rantabl şekilde zenginleşir, mal varlığına kavuşur bunun mücadelesini vereceksiniz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ‘CHP İç Anadolu bölge Toplantısı’na katıldı. Nazım Hikmet Kültür Merkezi’ndeki toplantıya Kılıçdaroğlu’nun yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcıları, Tekin Bingöl, Bülent Tezcan, ve Seyhan Erdoğdu, CHP milletvekilleri, CHP Parti Meclisi üyeleri, İl Belediye Meclisi üyeleri, İlçe ve belde Belediye Başkanları ve halk katıldı. Toplantı, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Kılıçdaroğlu, toplantıda yaptığı konuşmada, örgütler olarak Türkiye’nin değişik yerlerinde bir araya gelmek istediklerini söyleyerek, “Bir ailede nasıl insanlar düşüncelerini özgürce söylüyorlarsa, bizlerde düşüncelerimizi ifade edelim. 9 ayrı bölgede toplantılarımızı gerçekleştireceğiz. Gittiğiniz her yerde şunu rahatlıkla söyleyebilirsiniz: Türkiye iyi yönetilmiyor, Türkiye halkın beklentilerine uygun bir yönetime sahip değil, Türkiye halkın çıkarlarını savunan bir yönetici grup tarafından yönetilmiyor. Türkiye’de bir yönetim boşluğu var. Başbakan, Başbakan koltuğunda değil. Cumhurbaşkanı, Cumhurbaşkanı koltuğunda değil. İki farklı koltuk, iki farklı söylem ve Türkiye kaosa teslim edilmiş durumda. Bunu her yerde seslendirmenizi istiyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin ilk kez böyle bir yönetimle karşı karşıya kaldığını belirten Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Ülkede boşluk var mı? İşsizlik var mı? Yoksulluk var mı? Hepsi var. Adalet var mı? Yok. Bugüne kadar krizlerden kurtaran, olumsuzluklardan kurtaran parti hangisidir? Vatandaşım bunu oturup düşünecek. En karanlık günlerinden 1919-2014 en kritik sorunların adeta çözülemediği süreçte bir parti gelmiştir ve sorunları çözmüştür. Gerekirse bedel ödemeyi de göze almıştır. Bizim için önemli olan koltuklar değil, bizim için önemli olan Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlarının bekası ve çıkarlarıdır.”

"Türkiye’de neden bu kadar çok iş cinayetleri var ?" diyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“’Bizim kömürümüz var. Yeraltına indiysen, ölümü göze alacaksın’ iyi de, benim insanım göze alıyor da, Alman niye göze almıyor, Amerikalı niye göze almıyor, Fransız niye göze almıyor, Hollandalı niye göze almıyor da benim insanım göze alıyor? Son 30 yılda dünyanın en büyük kömür rezervine sahip olan Almanya’da ölen işçi sayısı 3. Türkiye’ye bakın. Böyle bir iş olabilir mi? Bizim insanlarımız günahkar mı ki ölüyor.”

Kılıçdaroğlu, ‘CHP geldiğinde döviz yükselir, faiz yükselir’ söylemlerine cevap vererek, “Döviz yükseliyor mu? Yükseliyor. CHP mi iktidarda. Hayır. ‘Faizler yüksek’ diye bağırıyorlar. ‘İnmesi lazım’. İndir o zaman” diye konuştu.

CHP’nin ülkeyi yönetemeyeceği iddialarına ise Kılıçdaroğlu, şöyle cevap verdi:

“Bunu doğru söylüyorum. Cumhuriyet Halk Partisi iktidara gelirse, vallahi de billahi de bunlar gibi yönetemez. Çünkü biz hırsızlık yapmasını bilmeyiz, ayıp sayarız, biz kul hakkı yemeyiz, kul hakkına saygı gösteririz. Biz saraylarda yatıp, kalkmayız. Biz herkesin inancına saygı gösteririz. Dine duyduğumuz saygıdan dolayı dini siyasete alet etmeyiz. İnsanların kimliğine duyduğumuz saygıdan dolayı etnik kimliği siyasete alet etmeyiz. Biz Cumhuriyet Halk Partisi’yiz, biz bunlar gibi ülkeyi yönetemeyiz.”

Kılıçdaroğlu, dünyanın en kolay işinin bir devleti yönetmek olduğunu kaydederek, “Devlette her şeyin kuralı, hukuku vardır. Merkez Bankası görevi vardır, yazar kanunu vardır. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu, kanunu vardır. Gelir İdaresi Başkanlığı, kanunu vardır. Her şeyin kuralı vardır. Siyaset o kurumların yasa ile belirlenmiş çerçevede görevlerini yapmalarını sağlamaktır. Bunu yaptığınız andan itibaren bir sorun olmaz” ifadelerini kullandı.

Devletin akılla, bilimle, bilgiyle, ahlakla yönetileceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Vergi alacaksınız. Nasıl alacaksınız? Kanunu var. Devleti yönetirken aklınızı kullanırsanız sorunları çözersiniz. Devleti yönetirken, aklı nasıl kullanacaksınız? İstişare ederek, danışarak, yani ortak aklı egemen kılarak. Bakanlar kurulu bunun için vardır. Parlamento, muhalefet, iktidar bunun için vardır. Oturup, konuşacaksınız, doğru yolu bulacaksınız. Toplum nasıl daha fazla, nasıl daha güzel, en rantabl şekilde zenginleşir, mal varlığına kavuşur bunun mücadelesini vereceksiniz” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Yardımcısı Tekin Bingöl, partilerinin nitelikli ve dirençli bir şekilde hazırlıkların yapılacağını belirterek, 2015 seçimlerinin bölge için önemine dikkat çekti.

Toplantı yapılan konuşmaların ardından basına kapalı olarak devam etti.

Yorumlar