banner464

Chp Kadın Kolları 2. Doğu Akdeniz Bölge Toplantısı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları 2. Doğu Akdeniz Bölge Toplantısı, CHP Adana Kadın Kolları Başkanlığı’nın ev sahipliğinde Adana’da gerçekleşti.Toplantının açılışında konuşan CHP Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye...

Chp Kadın Kolları 2. Doğu Akdeniz Bölge Toplantısı

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları 2. Doğu Akdeniz Bölge Toplantısı, CHP Adana Kadın Kolları Başkanlığı’nın ev sahipliğinde Adana’da gerçekleşti.Toplantının açılışında konuşan CHP Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye...

20 Kasım 2014 Perşembe 13:06
53 Okunma
Chp Kadın Kolları 2. Doğu Akdeniz Bölge Toplantısı
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları 2. Doğu Akdeniz Bölge Toplantısı, CHP Adana Kadın Kolları Başkanlığı’nın ev sahipliğinde Adana’da gerçekleşti.

Toplantının açılışında konuşan CHP Adana Kadın Kolları Başkanı Av. Rukiye Çinkılıç, CHP’nin tarihsel misyonu ve kökeniyle Türkiye için her alanda önemli bir parti olduğunu söyledi. CHP’li kadınların partinin kazanması için neler yapılacağını çok iyi bildiğini vurgulayan Av. Çinkılıç, “Tarihsel bir kökenimiz var. Sonuna kadar CHP’liyiz. CHP’nin 91 yılı boşa geçmemiştir. Her dağda, her köyde, her ovada CHP’nin izi vardır. 2015 seçimlerinde de köklerimizle birleşeceğiz ve başarıyı yakalayacağız” dedi.

“KADINLAR EKONOMİK VE SOSYAL SORUN YAŞIYOR”

Adana’da Türk, Kürt ve Arap kökenli yurttaşların iç içe yaşadığını, bu nedenle Kürtlerle ilgili yürütülen yanlış sürecin, Suriye’deki iç savaşın Adana’yı ekonomik ve sosyal açıdan olumsuz etkilediğini vurgulayan Çinkılıç, “Tarımda izlenen yanlış politika nedeniyle üreticiler zor durumdadır. Fabrikalar kapanmış, pamuk ekimi yok denecek kadar azalmış, dolayısıyla tarım ve sanayi sektörü çökmüştür. İşsizlik sorunu birinci sıradadır. Suriye’den savaş nedeniyle Türkiye’ye sığınan insanlar nedeniyle Adana’da da özellikle ekonomik sorun yaşanıyor. Savaş kadınları daha çok vuruyor. Kadınlara adaylık konusunda yeterince destek verilmiyor. Seçim sürecini yürüten kadınlar seçimlerden sonra unutulmamalıdır” diye konuştu.

Toplantıya katılan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ise Türkiye’nin çok zor bir süreçten geçtiğini belirtti.

Laik, demokratik Cumhuriyet yönetiminin Türkiye’yi diğer ülkelerden farklı kıldığını anlatan Ağbaba, “Hükümet ustalık döneminde laik demokratik Cumhuriyet’i yok etmeye çalışıyor. Laiklik herkes için özellikle kadınlar için nefes almak kadar önemlidir. Hepimizin laik demokratik cumhuriyete sahip çıkması gerekiyor. Türkiye’de mezhep kavgası yok ise, 12-13 yaşlarındaki kızlar köle pazarlarında satılmıyorsa laik demokratik Türkiye Cumhuriyeti sayesindedir. Herkes bilsin ki bu Cumhuriyeti kuran Mustafa Kemal Atatürk sayesindedir” diye konuştu.

“KADINA ŞİDDET ARTTI”

Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar da “Ben, CHP’li olarak ölmeye karar vermişim” diye başladığı konuşmasında kadınların el attığı işin başarıyla sonuçlanacağına inandığını söyledi. Yerel seçimlerde kadınlar sayesinde Seyhan’da başarıyı yakaladıklarını dile getiren Karalar, “CHP, Kurtuluş mücadelesinden süzülerek çıkmış bir partidir. Biz geçmişimizle elbette övüneceğiz. CHP, hep Cumhuriyeti kurmuş, hem insana insan olduğunu hatırlatmış bir partidir. CHP sayesinde kadınlara çok önemli haklar getiren bir rejim kurulmuştur. Cumhuriyete en çok biz sahip çıkmalıyız. 2002 yılından bu yana kadına şiddet yüzde 1000 artmıştır. Bu tesadüf değildir. Maalesef mevcut siyasal iktidarın uygulamalarının bir sonucudur. Belediye başkanlığımız süresince Seyhan’ı, Çukurova’yı dönüştüreceğiz” dedi.

Seyhan’da 120 bin işsiz olduğunu, Suriyelilerle birlikte bu sayının 160 bine çıktığını düşündüğünü dile getiren Karalar, “Seyhan’da evlatlarımız uyuşturucu batağında. Ben Seyhan’ı dönüştüremezsem, refahı artıramazsam tatmin olamam. Bizim Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin’le birlikte gerçekleştireceğimiz başarı CHP olarak Adana’nın tamamında kazanmamızı sağlayacak. Bunu başaracağımıza, kadınlarla birlikte partimizi 2015’te iktidara taşıyacağımıza inanıyorum” dedi.

“91 BİN 200 KIZ ÇOCUĞU HAMİLE KALMIŞ”

CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Hilal Dokuzcan ise, “Yaşadığımız coğrafyada kadın sorunu çok daha belirgin olarak öne çıkıyor” dedi. Kadınların kazandığı haklar kadar daha özgür ve adaletli bir dünya için yapacak çok şeyi olduğunu anlatan Dokuzcan, şunları söyledi:

“Başarının yolu kadın-erkek omuz omuza mücadele etmekten geçiyor. Bizlerle omuz omuza yürüyecek erkek arkadaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Biz onlara güzel adamlar diyoruz. Güzel adamlara buradan selam olsun. Biz halkız, kadın emek demek, yaşamın üretici gücü, kadınlar güçlü olduğu zaman parti güçlenecek. Kadınlar güçlü olduğu zaman aydınlık Türkiye’nin geleceği daha bir görünür olacak.

Kadın ve çocuk her türlü sosyal olay içerisinde, savaşta, terörde, doğal afetlerde en çok etkilenen kesim. Ülkemizdeki koşullara bakıldığında çocuk haklarında içler acısı bir sonuçla karşı karşıyayız. Bir milyona yakın çocuk işçi var. Resmi olmayan veriler çok daha farklı. 2012 yılındaki iş kazalarında 55 çocuk yaşamını yitirmiş. Son 10 yılda çocuk evliliklerinde felaket bir rakam var. Resmi olarak 488 bin. Çocuk damat sayısı yaklaşık 20 bin. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 20 yaşın altında 91 bin 200 kız çocuğu hamile kalmış. Çözüm kadınlardan gelecek. Bu kadınların içerisinde CHP Kadın Kolları’na düşen görev çok büyüktür. Bu görev bilinciyle yolumuza devam edeceğiz.”

BÖLGE KADIN KOLLARI BAŞKANLARI DA KONUŞTU

Kadın Kolları Akdeniz Bölgesi Merkez Yürütme Kurulu Üyesi Nurlu Erkan da toplantının işleyişine yönelik bilgilendirme toplantısı yaptı. İstanbul’da gerçekleşen 5. Eşgüdüm Toplantısı sonunda CHP’li kadınların kendi bölgelerini, kadınların sorunlarını çok iyi bildiklerine yönelik sonuç çıktığını dile getiren Erkan, “Eşgüdüm toplantısından çıkan kararları bölge toplantılarıyla genele yaymak istedik. İlk bölge toplantımızı da Adana’da gerçekleştirdik.

Hedefe yönelik çalışmanın, seçim kazanmanın nasıl gerçekleşeceğine yönelik büyük bir bilgi havuzu oluşturmak istiyoruz” dedi.

Kadın Kolları Merkez Yürütme Kurulu Üyeleri İlkay Budak, Nurhan Coşkun ve Fatma Köse’nin de katıldığı toplantının öğleden sonraki bölümünde Gaziantep Kadın Kolları Başkanı Semra Harman, Hatay Kadın Kolları Başkanı Şevleda Uzun, Kahramanmaraş Kadın Kolları Başkanı Feril Teksen, Kayseri Kadın Kolları Başkanı Kıvılcım Akdağ, Malatya Kadın Kolları Başkanı Güllü Tuncer ve Mersin Kadın Kolları Başkanı Nevin Zaimoğlu da bölgelerine yönelik gelişmeleri içeren konuşma yaptı. Toplantının son bölümünde söz isteyen ilçe kadın kolları başkanları da duygu ve düşüncelerini dile getirdi. Bölge Toplantısı, soru-cevap bölümüyle sona erdi.

Yorumlar