banner464

Chp Myk Toplantısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun PYD ile ilgili açıklanmasına ilişkin, “Şunu çok açıklıkla ifade ediyoruz. Türkiye’nin ulusal güvenliğine kast eden, Türkiye sınırları...

Chp Myk Toplantısı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun PYD ile ilgili açıklanmasına ilişkin, “Şunu çok açıklıkla ifade ediyoruz. Türkiye’nin ulusal güvenliğine kast eden, Türkiye sınırları...

22 Ekim 2014 Çarşamba 17:05
28 Okunma
Chp Myk Toplantısı
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun PYD ile ilgili açıklanmasına ilişkin, “Şunu çok açıklıkla ifade ediyoruz. Türkiye’nin ulusal güvenliğine kast eden, Türkiye sınırları içerisinde ulusal birliğimizi bir terör eylemi içerisine hedef alan her türlü organizasyon Türkiye için terör örgütüdür. Ama bahsettiğimiz yapı bir tek Kobani çevresinde orada kendi insanlarını, gözü dönmüş dünyanın en kanlı terör örgütü IŞİD’in saldırısına karşı bir güvence çerçevesinde tutmak gayreti PKK ile birleştirilmemeli. Eğer PKK ile bir ortaklık sergilenip, Türkiye üzerinde bir hedef belirlenip terör eylemi planlanırsa dediğim kavramda sayın Genel Başkanın da altını çizdiği gibi bunlar terör örgütü ve terör uygulayan yapılar olarak tarif edilir” dedi.

CHP MYK Toplantısı Genel Başkan Kılıçdaroğlu başkanlığında devam ederken, Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç bir basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorularını cevaplayan Koç, bir gazetecinin Irak Bölgesel Kürt Yönetimi’nden Kobani’ye ilk aşamada ağır silahlarla donatılmış 200 Peşmerge’nin gönderileceğiyle ilgili açıklamayı sorması üzerine, “Bu koridor açılmasının sonuçları ne olacak, şartları nedir, oraya ne şekilde intikal edecek? CHP’yi çelişkiyle suçladılar. CHP’nin tutumu çok net ve açıktı. Bir defa Türkiye’ye yabancı asker ayağı değmemesi için CHP net tavrını koymuştur. Daha sonra Kobani ile ilgili olarak sadece Kobani ile sınırlı kalacak bir takım egemen güçlerin ya da koalisyon olarak adlandırılan yapının silah aktarımıyla oraya, o silahların daha sonra Türkiye’ye yönelik kullanılıp kullanılmayacağı belli olmayan bir ortamda Türkiye’nin kontrolünde Kobani’nin güvenliğinin sağlanmasıydı. Sınırlı bir önerimiz olmuştu. Çelişkiye düşmekle suçladılar, bugün daha net, daha açık ortaya çıkıyor” diye konuştu.

"SAYIN KILIÇDAROĞU’NUN TERÖR VE TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK VERDİĞİ ÖRNEKTE BU ÇERÇEVE İÇERİSİNDE PKK BİR TERÖR ÖRGÜTÜDÜR BENZETMESİDİR"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun üniversiteli öğrencilerle biraraya geldiğinde PYD’nin terör örgütü olmadığını açıkladığının hatırlatılması üzerine Koç, “Öğrencilerin sorusu üzerine Genel Başkanımız şöyle bir açıklama yaptı. Sorulan soru şu; ‘Terörü ve terör örgütü kavramını tarif eder misiniz?’ Terörü kural dışı, hukuk nizamının dışında illegal bir yapı içerisinde bulunulan toprak parçasında kurulu yapıya karşı insan öldürerek, masum insan öldürerek, hukuk tanımadan, eylem yaparak, kan dökerek kendi kafasındaki hedefe ulaşmak isteyen yapılar olarak değerlendirdi. Sayın Kılıçdaroğu’nun terör ve terör örgütü olarak verdiği örnekte bu çerçeve içerisinde PKK bir terör örgütüdür benzetmesidir. Şimdi Ortadoğu’ya bakalım, Ortadoğu’da kimin eli kimin cebindedir. Ortadoğu kan gölü. Ortalık birbirine girmiş durumda. Şunu çok açıklıkla ifade ediyoruz. Türkiye’nin ulusal güvenliğine kast eden, Türkiye sınırları içerisinde ulusal birliğimizi bir terör eylemi içerisine hedef alan her türlü organizasyon Türkiye için terör örgütüdür. Ama bahsettiğimiz yapı bir tek Kobani çevresinde, orada kendi insanlarını, gözü dönmüş dünyanın en kanlı terör örgütü IŞİD’in saldırısına karşı bir güvence çerçevesinde tutmak gayreti PKK ile birleştirilmemeli. Eğer PKK ile bir ortaklık sergilenip Türkiye üzerinde bir hedef belirlenip, terör eylemi planlanırsa dediğim kavramda sayın Genel Başkanın da altını çizdiği gibi bunlar terör örgütü ve terör uygulayan yapılar olarak tarif edilir” değerlendirmesinde bulundu.

"HENÜZ GENELKURMAY BAŞKANLIĞI’NIN, MİLLİ SAVUNMA BAKANLIĞI’NIN BU KONUDAKİ TUTUMU HAKKINDA BİR BİLGİMİZ YOK"

Güvenlik paketiyle ilgili Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlanmasıyla ilgili soru üzerine Koç, “Milli Savunma Bakanlığı’nın ve TSK’nın bu konudaki görüşleri önemli. Öteden beri jandarma gücünü hem jandarma teşkilatında çalışacak personelin geldiği örgün eğitim kurumları bakımından hem jandarmanın TSK dışında bilhassa mülki idari yapıya ve hükümete bağlı olarak çalışan kolluk gücü olarak kullanma gayretini biliyoruz. Henüz Genelkurmay Başkanlığı’nın, Milli Savunma Bakanlığı’nın bu konudaki tutumu hakkında bir bilgimiz yok. Bu komisyonda tartışılacak. Bununla ilgili bir netlik ortaya çıktığında CHP görüşünü ifade edecektir” dedi.

Koç, ayrıca CHP Parti Meclisi’nin cuma günü 11.00’de toplanacağını bildirdi.

Yorumlar