banner464

CHP'nin Kayseri mitingi

KAYSERİ (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de artık yeni bir iklim var, eski kavgalardan uzağız artık, gerginliklerden uzağız artık. Bu ülkede huzur istiyoruz, bu ülkede barış istiyoruz, bu ülkede yoksuluk olmasın...

CHP'nin Kayseri mitingi

KAYSERİ (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de artık yeni bir iklim var, eski kavgalardan uzağız artık, gerginliklerden uzağız artık. Bu ülkede huzur istiyoruz, bu ülkede barış istiyoruz, bu ülkede yoksuluk olmasın...

03 Mayıs 2015 Pazar 16:42
68 Okunma
CHP'nin Kayseri mitingi

KAYSERİ (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Türkiye'de artık yeni bir iklim var, eski kavgalardan uzağız artık, gerginliklerden uzağız artık. Bu ülkede huzur istiyoruz, bu ülkede barış istiyoruz, bu ülkede yoksuluk olmasın istiyoruz, bu ülkede emekli rahat içinde yaşasın istiyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu, partisince Cumhuriyet Meydanı'nda yağış altında düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, PTT 1. Lig'den Spor Toto Süper Lig'e yükselme mücadelesi veren Kayserispor'u kutlayarak, sarı-kırmızılı kulübün başarılarının devam etmesini temenni etti.

Yeni bir başlangıç yaparak, 24 saat vatandaşlar için çalışacağını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Kimin için emekliler için, kimin için çiftçiler için, kimin için işsizler için, kimin için esnaflar için, kimin için sanayici için, kimin için kamu çalışanları için, kimin için atama bekleyen öğretmenler için çalışacağım. Türkiye'de artık yeni bir iklim var, eski kavgalardan uzağız artık, gerginliklerden uzağız artık. Bu ülkede huzur istiyoruz, bu ülkede barış istiyoruz, bu ülkede yoksulluk olmasın istiyoruz, bu ülkede emekli rahat içinde yaşasın istiyoruz. Onun için yeni bir iklim yeni bir başlangıca ihtiyacımız var ve benim sizin oylarınıza ihtiyacım var. Beraber yola çıkacağız, beraber çalışacağız."

- "Huzur içerisinde bir bayram geçireceksin"

Emeklilerden destek isteyen Kılıçdaroğlu, "Ramazan bayramında, kurban bayramında artık torunlarından kaçmayacaksın, huzur içerisinde bir bayram geçireceksin. Sana iki maaş ikramiyeyi ramazan ve kurban bayramında vereceğim. Telaşa kapıldılar, 'nereden vereceksin?' diyorlar. Sözüm söz, o kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim ve o parayı size vereceğim" diye konuştu.

Seçim bildirgelerinde bütün sorunların çözümünün yer aldığını vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"İlk kez iktidarın ezberi bozuluyor, ilk kez itiraz ediyorlar ,'siz bunu yapamazsınız' diyorlar. Biz yapacağız siz de göreceksiniz. Bu halka hizmet etmek bizim görevimizdir. Ben ülkemin insanına güveniyorum. Siyaseti kirlilikten arındıracağız. Temiz siyaset olacak, ahlaklı siyaset olacak. Siyasetçi halkına hesap verecek, siyasetçi namuslu olacak. Siyasetçi cebi için değil, vatandaşın cebi için çalışacak. Vatandaşın cebi para görecek vatandaş zenginleşecek. Esnaf zenginleşecek siyasetçinin görevi bu olacak. Bunun sözünü veriyorum."

İktidara geldiklerinde Türkiye'deki Suriyelileri ülkelerine göndereceklerini anlatan Kılıçdaroğlu, "13 yıl yönetiyorlar 6 milyon 200 bin işsiz bıraktılar. Aylığı bin liranın altında olan 8 milyon emekli bıraktılar. 17 milyon yoksul bıraktılar, 2 milyon Suriyeli bıraktılar. Orta Doğu'ya barışı biz getireceğiz ve Suriyeli kardeşlerimizi kendi ülkelerine göndereceğiz. Huzur içerisinde gitsin diyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Kişisel çıkar peşinde olmadıklarını, ülkenin büyümesi ve kalkınması için çalıştıklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, huzurlu, güzel ve yaşanacak bir Türkiye istediklerini söyledi.

Kılıçdaroğlu, ülkeye hizmet etmek, çalışmak için halktan yetki istediklerini belirterek, "Sizin ödediğiniz her kuruş verginin hesabını, nerelere harcadığımın hesabını size vermek istiyorum. Temiz bir siyaseti başlatmak istiyorum. İlk 100 günde CHP iktidarında çıkaracağımız kanunun adı temiz siyaset kanunu olacak. Kirlilikten arındıracağız, birileri malı götürmeyecek. Bunun sözünü veriyorum size" şeklinde konuştu.

- "500 bin vatandaşımızı hapisten kurtaracağım"

İktidara geldiklerinde taahhüdü ihlal cezasını kaldıracaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"5 milyon borçlu var. Kredi kartı borcu, tüketici kredisi borcu var 5 milyon. 89 bin vatandaşımız taahhüdü ihlal cezası aldı ve hapse girdi. 500 bin kişi sırada hapse girmek için mahkum oldu. Kredi kartı borçluları ve tüketici kredisi borçlularına söylüyorum. Sizin faiz yükünüzün en az yüzde 80'ini sileceğim. Şimdi diyorlar ki 'bu parayı nereden bulacaksın?' Bunun devlete yükü yok. Ayrıca hapis için sıra bekleyen 500 bin vatandaşımızı hapisten kurtaracağım, hiçbiri hapse girmeyecek."

Türkiye'yi kendi bölgesinin en görkemli ülkesi haline getireceklerini anlatan Kılıçdaroğlu, "Hem ülkemizde hem dünyada barışın savunucusu olacağız. Yani Mustafa Kemal Atatürk'ün bize bıraktığı 'Yurtta sulh cihanda sulh' ilkesi bizim de ilkemiz olacak. 17 milyon yoksulumuz var 17 milyon. CHP iktidarında ilk 4 yılda hiç bir aile 'benim gelirim 720 liranın altındadır' demeyecek. Bu coğrafyada 2015 yılında, 21. yüzyılda Türkiye'de yoksuluğu tarihe gömeceğim" diye konuştu.

- "Kaynak var, para var, çalışkan insanımız var"

Ülkede yoksulluğu bitirmek için yeterli kaynağın bulunduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Kübra bebeği ben unutmadım, açlıktan öldü. Ayaz bebeği unutmadım ben, gecekonduda cam yoktu diye zatürreden öldü. Onlar benim vatandaşım. Onlar benim çocuklarım. Onların umurunda değil ama ben bu ülkenin bütün çocuklarını düşünüyorum. Bütün çocuklar benim çocuğumdur. Bakın şunu söylemiyorlar. 6 milyon 200 bin işsizimiz var 'Kılıçdaroğlu doğru söylemiyor' demiyorlar.  Suriyelilere 5,5 milyar dolar para verdin. 'Kılıçdaroğlu doğru söylemiyor' demiyorlar. Ya ne diyorlar? Yoksuluk var, işsizlik var, emekli geçinemiyor ama bunları nasıl önleyecek, 'kaynak yok' diyorlar. Bu ülke 21. yüzyılın Türkiyesi, dünyanın ekonomik büyüklük olarak 18. büyük ülkesi. Kaynak var, para var, çalışkan insanımız var, gencimiz, yaşlımız var bir eksiğimiz var. Nedir o? Ahlaklı siyaset, temiz siyaset, düzgün siyaset. Nedir o? Cebini düşünmeyen siyaset."

Seçimlerde yeni bir başlangıç için destek isteyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Gelin hep beraber 7 Haziran'da güzel bir başlangıç yapalım, eskileri bırakalım, kavgayı bırakalım kucaklaşalım. Gönlümde yatan şu, huzurlu bir Türkiye, barış içinde yaşayan bir Türkiye. Annelerin çocuklarını sabah okula gönderirken iki yanağından öpüp huzur içerisinde okula gönderdiği bir Türkiye. Üniversite öğrencisinin 'yurt sorunum var mı' diye düşünmediği bir Türkiye. Çiftçinin, ürettiği ürünün, alın terinin karşılığını aldığı bir Türkiye. Esnafın sabahleyin dükkanını açarken rahatlıkla siftah yapacağı güzel bir Türkiye. Emeklinin 'yıllarımı verdim, ülkemin kalkınmasına katkıda bulundum. Artık ben de son günlerimi huzur içerisinde geçirmek istiyorum torunlarımla çocuklarımla beraber geçirmek istiyorum' dediği bir Türkiye. Üniversitelerin bilim ürettiği bir Türkiye. Kadın erkek eşitliğinin olduğu bir Türkiye. İstediğim Türkiye bu. Bu Türkiye için mücadele edeceğiz."

(Sürecek)

 

Yorumlar