banner464

Chp’li Loğoğlu’ndan "peşmerge" Açıklaması

CHP Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, IŞİD’e karşı Kobani’de verilen mücadelenin, Türkiye üzerinden peşmergelerin gönderiliyor olmasının, Kürt gerçeğini yükselten bir etki yaptığını söyledi.Loğoğlu, Meclis’te düzenlediği basın...

Chp’li Loğoğlu’ndan "peşmerge" Açıklaması

CHP Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, IŞİD’e karşı Kobani’de verilen mücadelenin, Türkiye üzerinden peşmergelerin gönderiliyor olmasının, Kürt gerçeğini yükselten bir etki yaptığını söyledi.Loğoğlu, Meclis’te düzenlediği basın...

30 Ekim 2014 Perşembe 13:10
35 Okunma
Chp’li Loğoğlu’ndan
CHP Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, IŞİD’e karşı Kobani’de verilen mücadelenin, Türkiye üzerinden peşmergelerin gönderiliyor olmasının, Kürt gerçeğini yükselten bir etki yaptığını söyledi.

Loğoğlu, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin artık tanınmaz hale gelen bir ülkeye dönüştüğünü belirtti. Loğoğlu, "Ermenek’te halen maden ocağında mahsur bulunan 18 yurttaşımızın canları için dua etmeye devam edeceğiz. Bu koşullarda ne olur bilemiyoruz ama umut kesme durumunda değiliz. İnşallah onları canlı olarak ulaşırız diye ümidimizi sürdürmemiz lazım" şeklinde konuştu.

Loğoğlu, Soma maden faciasından başlayarak, daha önceki olaylarla ilgili "Bu işlerin sorumlusu kimdir?" diye sorulduğunda, "Bu işin sorumlusu hükümettir yani Adalet ve Kalkınma Partisi hükümetleridir. Soma ve Ermenek’teki maden facialarının sorumlusu hükümettir. Buna başbakan da dahildir. Bu işin sorumlusu hükümet, aktörü, maden sahibi, mağduru, kurbanı işçilerdir" dedi.

"Her olaydan sonra koşarak gidiliyor, aynı şeyler söyleniyor" diyen Loğoğlu, 3-5 gün sonra bu sözlerin unutulduğunu ve bütün toplumun yara aldığını dile getirdi.

Fazla düşünülmeden çıkarılan yasaların topluma ve özellikle madenlerde çalışan işçilere işine yaramadığını savunan Loğoğlu, "Netice hükümetin, başbakanın, cumhurbaşkanının çıkıp iddia iddialı, üstelik benim de dikkatimi çekti, cumhurbaşkanı böyle bir ortamda bile hazırlanmış metinden konuşuyor. Yürek olmaz mı insanda, insan ne söyleyeceğini böyle bir ortamda metne bakmadan bilemez mi? Bu laflara inanmıyorum, bunları benimsemiyor. Bir vatandaş olarak bunları hazmedemiyorum" ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın istifa etmesi gerektiği tartışmalarını değerlendiren Loğoğlu, "İstifa etseler ne değişecek, bence etmesinler. Çünkü artık öyle bir facia birikimine sahip oldular ki bu işi ancak onlar temizler. O bakımdan iş başında kalmaları özellikle gerekiyor. Kaçış yok. İstifa, hem hükümeti sözde kurtaracak hem ’sorumluluk onlarda’ denilecek. Hayır, öyle değil sorumluluk bütün hükümete ait. Sorumluluk sadece hükümetin son çıkardığı Torba Yasası’na ait değil bundan önceki ilgisizliği ve bu konuların üzerine gidilmemesi, altında para yatıyor" ifadelerini kullandı.

Loğoğlu, Diyarbakır’da son günlerde yaşanan PKK saldırılarını değerlendirdi. "Yakın zamanda 3 askerimiz ve dün 1 astsubayımız şehit edildi" diyen Loğoğlu, "Halen çözüm sürecinden bahseden bir hükümet var. Ben öteden beri bir çözüm süreci olmadığını, bunun sanal olduğunu ve bunun karşılıklı aktörlerinin bir tarafta AK Parti öbür tarafta da İmralı, HDP olduğunu söyledim ama ortada somut bir şey yok. Somut olan neydi, can kaybı olmamasıydı. O da bitti. Demek ki sanal çözüm süreci bütün boyutlarıyla çökmüş durumda... Çözüm sürecinde en etkili olan HDP’ydi ancak halen öyle mi onu bilemiyorum" şeklinde konuştu.

Loğoğlu, son günlerde yaşanan gelişmeler nedeniyle HDP’ye olumsuz tepkiler verildiğine işaret ederek, "Neticede bir çözüm sürecine gidilecekse o partiye ve katkılarına ihtiyaç var" dedi.

AKP’nin sözde kurnaz politikalarıyla Kürt yurttaşları da bölmeye çalıştığını savunan Loğoğlu, "AKP şimdi Kürt yurttaşları tepeden aşağıya bir bölme gayreti peşinde, Kürt yurttaşlar da buna pek pabuç bırakmıyorlar. Bunun bir örneğini peşmergenin Türkiye’den geçişinde ’biji Erdoğan’ değil ’biji Obama’ diye bağırıyorlar" ifadesini kullandı.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Loğoğlu, "Peşmergelerin ABD başkanına tezahürat etmeleri ve giysileri dikkat çekti. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?" sorusu üzerine, "IŞİD’in faaliyetlerinin bir yan etkisi, uluslararası planda bölgedeki Kürtlere ve onların hayallerine daha fazla sempati ve ilgi yapacak. PKK’nın bile terör listesinden çıkarılması yönünde çağrılar var. Dolayısıyla IŞİD’e karşı Kobani’de verilen mücadele, Türkiye üzerinden peşmergelerin gönderiliyor olması Kürt gerçeğini yükselten bir etki yapıyor. Türkiye’deki Kürtler de bunun içinde olmak istiyorlar. Türkiye, Kürt meselesinin gerçek bir çözüm girişimiyle, -bunun adresi TBMM’dir- bu meseleyi çözebilecek yönde kendi sınırları, ulusal birliği ve bütünlüğü dahilinde, demokratik yollardan ve eşitlik mesafesinde çözebilecek hala tek ülkedir. Ama her geçen gün bu gelişmelerin gerisinde kalmamız ve Kürt meselesinin artık Türkiye’nin, elinden çıkma noktasına gelme tehlikesiyle karşı karşıyayız... Çözüm süreci, Suriye’nin ve Irak’ın meselesi olmaktan çıkıyor, bölgesel ve uluslararası bir nitelik kazanıyor" cevabını verdi.

Yorumlar