banner464

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırıkkale'de

KIRIKKALE (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yüksek Seçim Kuruluna durmadan gidiyorlar. 'Bu cumhurbaşkanını meydana çıkarmayın' diyorlar. Yüksek Seçim Kurulu tabi reddediyor. CHP'si gidiyor, MHP'si gidiyor. Bunun yanında HDP'si...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırıkkale'de

KIRIKKALE (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yüksek Seçim Kuruluna durmadan gidiyorlar. 'Bu cumhurbaşkanını meydana çıkarmayın' diyorlar. Yüksek Seçim Kurulu tabi reddediyor. CHP'si gidiyor, MHP'si gidiyor. Bunun yanında HDP'si...

15 Mayıs 2015 Cuma 17:03
45 Okunma
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kırıkkale'de

KIRIKKALE (AA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Yüksek Seçim Kuruluna durmadan gidiyorlar. 'Bu cumhurbaşkanını meydana çıkarmayın' diyorlar. Yüksek Seçim Kurulu tabi reddediyor. CHP'si gidiyor, MHP'si gidiyor. Bunun yanında HDP'si gidiyor. Nereye giderseniz gidin, bu meydanlardan beni alamazsınız, susturamazsınız" dedi.

Erdoğan, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, Arnavutluk'a yaptığı ziyarette Tiran'daki Namazgah Camisi'nin temel atma törenini gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Kapalı alanda 5 bin kişilik caminin iki yıl içinde biteceğini belirten Erdoğan, "2 yıl sonra cumayı orada kılacağız" diye konuştu. 

Eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda, enerjide, tarımda her alanda yapılanların hepsinin, 78 milyon vatan evladı, 780 bin kilometrekarelik vatan toprağı için olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Kırıkkale silah ihtisas organize sanayi bölgesi. Burada kurduk. Savunma sanayimizin bel kemiği kuruluşlarından olan Makine Kimya Endüstrisi Kurumumuzun fabrikalarının büyük kısmı Kırıkkale'de bulunuyor. Bugün dünyanın en büyük 100 savunma sanayi kuruluşu içinde bizim iki firmamız var. 2023 yılında bu rakamı en az 10 katına çıkarmak istiyoruz. Bunların içinde hiç şüphesiz Kırıkkale'deki fabrikalar da olacak. 2002 yılında Türkiye'nin savunma sanayi alanında dışa bağımlılığının oranı neydi biliyor musunuz? Tam yüzde 80. Yani savunma sanayi ihtiyacımızın sadece yüzde 20'sini kendimiz üretebiliyorduk. Onu da büyük ölçüde Kırıkkale'deki şu fabrikalara borçluyuz. Şimdi artık savunma sanayisinde dışa bağımlılığımızı yüzde 45'e düşürdük. Yani ihtiyacımızın yüzde 55'ini biz üretiyoruz. İnşallah 2023, savunma sanayisinde dışa bağımlığımızı büyük ölçüde halletmiş olacağız."

Kırıkkale'ye büyük işler düştüğünü, gayret olmadan netice alınamayacağının altını çizen Erdoğan, "Kırıkkale'nin koç yiğitleri inşallah 2023 hedeflerimiz konusunda da en ön safta yer alacaklar. Ben buna inanıyorum. Ne diyor Karakoç'un o güzel şiirini çalıp söyleyen ozanımız; 'can özümden besmeleyi çekince dil yanmazsa ben yanarım sultanım. Hak uğruna bir sefere çıkınca yol yanmazsa ben yanarım sultanım'. Kırıkkale hak uğruna çıkılan seferde gerekirse yanmaya hazır mı? Kırıkkale hak uğruna çıkılan seferde, bu seferin başını çekenlerin yanında yer almaya hazır mı? Kırıkkale can özünden besmeleyi çekiyor mu?" diye sordu.

Alandan "evet" yanıtını alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Süphanallah. Kırıkkale bizim yanımızda olduğu müddetçe evelallah önümüzde hiçbir kuvvet duramaz" karşılığını verdi. 

 

-"Ne siyahın beyaza, ne beyazın siyaha üstünlüğü yoktur"

 

Kırıkkale'nin coşkusu, dirayeti, azmi kırılmadıkça ülkeyi, milleti bölmeye kimsenin gücünün yetmeyeceğini ifade eden Erdoğan, "Kırıkkale bölücü örgüte karşı da paralel örgüte karşı da onların gölgesinde siyaset yapanlara karşı da dimdik ayakta mı?" diye sordu. Alandaki vatandaşlardan "evet" karşılığını alan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Buradan öyle bir haykıralım ki 78 milyon Edirne'den Kars'a, Samsun'dan Hatay'a bütün Türkiye duysun. Onlarla birlikte Adriyatik'ten Çin Seddi'ne tüm kardeşlerimiz duysun. Onlarla birlikte gözünü dirliğimize, kardeşliğimize diken herkes duysun. Bizim Rabiamızı biliyorsunuz değil mi? Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet. Rabia. Niye tek millet? Millet nedir biliyor musunuz? Türk'üyle, Kürt'üyle, Arap'ıyla, Laz'ıyla, Çerkez'iyle, Gürcü'süyle, Roman'ıyla Boşnak'ıyla, ne varsa bu ülkede, hepsi bu millet kavramı içinde tek millettir. 

Kürt, Kürtlükle Türklüğe ne kadar baskı yapmaya çalışıyor, bu yanlışsa, aynı şekilde Türk'ün de Kürtlüğe bu şekilde baskı yapması o da yanlıştır. Çünkü biz yaratılanı Yaradan'dan ötürü sevdik. Ne siyahın beyaza, ne beyazın siyaha üstünlüğü yoktur. Üstünlük sadece Allah'a kulluk iledir. Bunu bileceğiz. Tek bayrak. Bayrağımızın rengi şehidimizin kanıdır, hilal bağımsızlığımızın ifadesidir. Yıldız, şehidimizin kendisidir. 'Bayrakları bayrak yapan üzerindeki kandır. Toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır'. Bu toprakların üzerinde bunun hamurunda şehidimizin kanı var. Onun için bazı o bölücü terör örgütünü yönetenler bu topraklar üzerinde operasyon düşünüyorlar. Boşuna yeltenmeyin avucunuzu yalarsınız."

 

-"İnanıyorum ki benim kardeşlerim sandıkta gereğini yapacaktır"

 

Erdoğan, Van'ı ziyaret ettiğini, ondan önce de çok sayıda şehre gittiğini, yurt dışında temaslar gerçekleştirdiğini aktararak, "Ben bu siyasetçilere sesleniyorum; bir kısmı gidiyor ama büyük bir kısmı da gitmiyor. Siz de gitsenize. Niye gitmiyorsunuz. Demokrasi Sivas'tan batıya mı? Sivas'ın ötesinde demokrasi olmayacak mı? Gidin orada da konuşun. Niye meydanları bunlara bırakıyorsunuz? Ama gitmiyorlar. İşte 7 Haziran bir kırılma noktasıdır. Bunlara gereken cevabı, dersi birileri dağı arkasına alarak yapıyor, ama inanıyorum ki benim kardeşlerim sandıkta gereğini yapacaktır" diye konuştu. 

Kırıkkale'nin cumhurbaşkanı olarak 9 ayda ziyaret ettiği 25'inci şehir olduğunu belirten Erdoğan, farklı vesilelerle iki kez gittiği şehirler de bulunduğunu kaydetti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

"Benim Türkiye'yi karış karış dolaşmamdan, her fırsatta vatandaşlarımızla bir araya gelmemden rahatsız oluyorlar. Cumhurla başkanın buluşmasından, kucaklaşmasından niye rahatsız oluyorsunuz? Bunlar cumhurbaşkanlığı makamını hala milletin değil, vesayetin temsilcisi olarak görüyorlar. Yüksek Seçim Kuruluna durmadan gidiyorlar. Ne diyorlar biliyor musunuz? 'Bu cumhurbaşkanını meydana çıkarmayın'. Yüksek Seçim Kurulu tabi reddediyor. CHP'si gidiyor, MHP'si gidiyor. Bunun yanında HDP'si gidiyor. durmadan gidiyorlar. Nereye giderseniz gidin, bu meydanlardan beni alamazsınız, susturamazsınız. Anayasa cumhurbaşkanının çalışmasını belirlemiş. Ve bu konuda halkıyla beraber olmak onun en önemli görevidir. Hiç endişeniz olması,  biz dik duracağız, dikleşmeyeceğiz. Ama eğilmek, asla. Biz sadece Allah'ın huzurunda eğiliriz. 10 Ağustos 2014 tarihinde cumhurbaşkanı doğrudan milletin oylarıyla seçildiği gün vesayet bitti."

(Sürecek)

Yorumlar