banner464

Gümrük Ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, İran’ın depolara mühür vurması sorununun ticareti büyük ölçüde engellediğini ancak bu sorunun yapılan müzakereler sonrası çözüldüğünü söyledi.Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, Ankara...

Gümrük Ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli:

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, İran’ın depolara mühür vurması sorununun ticareti büyük ölçüde engellediğini ancak bu sorunun yapılan müzakereler sonrası çözüldüğünü söyledi.Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, Ankara...

23 Aralık 2014 Salı 14:31
21 Okunma
Gümrük Ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli:
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, İran’ın depolara mühür vurması sorununun ticareti büyük ölçüde engellediğini ancak bu sorunun yapılan müzakereler sonrası çözüldüğünü söyledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ve beraberindeki heyeti bakanlık binasında kabul etti. Bakan Canikli kabul öncesi basın mensuplarının sorularını cevapladı.

“SORUN BÜYÜK ORANDA AŞILDI”

İran’ın depolara mühür vurmasıyla ortaya çıkan sorundaki son durumunun sorulması üzerine Bakan Canikli, “Sorun büyük oranda aşılmış görülüyor. Geçici bir 15 günlük sorun oldu. Son günlerde tırların yönetimiyle ilgili sorunlar çıkmıştı. Yapılan görüşmelerde her iki tarafa da zararlar veren sonuçlar çıkmıştı. İran’ın depolara mühür vurmak suretiyle ulaşımın ve ticaretin engellenmesini doğuran sonuçla karşı karşıya kalmıştık. Yapılan görüşmeler sonrası İran bu uygulamasından vazgeçti. Birara giren çıkan araç sayısı 30’lara kadar düşmüştü. Şu an tekrar 5 yüz rakamına ulaşmış durumdayız. Hem kuyruklar eridi hem de ticaret tekrar hızlandı” ifadesini kullandı.

İran’ın önemli ticaret partnerlerden birisi olduğunu vurgulayan bakan Canikli şöyle devam etti:

"İlişkilerin geliştirilmesi için her iki ülke yetkililerinin en üst seviyeden iradelerini koyduklarını biliyoruz. Bu da son derece normaldir. Çünkü ticarete öncelikle komşulardan başlanır. Bu sorunun aşılmış olması önemli gelişmedir. Bunun için İran’lı yöneticilere teşekkür ediyoruz. Bu sorunun bir daha gündeme gelmemesini temenni ediyoruz. Her iki taraf içinde şu an itibariyle olumlu bir yaklaşım söz konusudur. İnşallah bu sorun böylece bitmiş olur.”

“ÜRÜN TOPLAMALAR DEVAM EDİYOR”

Canikli, zehirli ayakkabıların son durumuyla ilgili, “Elemanlarımız random (rastgele) olarak raflardan ürünleri alarak toplamaya devam ediyor. Diğer ürünlere nazaran ayakkabılarda güvensiz ürün oranı biraz daha yüksek. Dolayısıyla ayakkabı alanına biraz daha eğilmemiz gerekiyor” değerlendirmesinde bulundu.

Alınan 15 numuneden 12’sinde kimyasal madde tespitinin yapıldığını hatırlatan Canikli, “Zehirli ayakkabılarla ilgili 15 numune almıştık. 15 numuneden 12 tanesinin kimyasal madde içerdiği ortaya çıktı. İlgili mevzuat çerçevesinde bunların ilgili firma tarafından kamuoyuyla paylaşması, ulusal gazete ve televizyonlarda duyurulması ve bu ürünlerin bedeli karşılığında piyasadan toplatılması gerekiyordu. Bunlardan 7 tanesiyle ilgili firma kamuoyu duyurusunu yaptı. 5 tanesinin tahlil sonuçları geç gelmişti. Onunla ilgili tebligat yapıldı. Kanunun gerektirdiği 10 günlük süre içerisinde ilgili firma ulusal gazete ve televizyonlarda ilan edecek ve ayakkabıların bedeli karşılığında piyasadan toplanacağını duyuracak. Sorun bizim için büyük oranda tamamlanmış durumdadır” diye konuştu.

“ÇALIŞMALAR YOĞUN OLARAK DEVAM EDİYOR”

Bakan Canikli, Bakanlığının zehirli ayakkabılar ile ilgili çalışmalarının yoğun olarak devam ettiğini ve göz açtırmadıklarını kaydederek, şunları kaydetti:

“Bu kavramlar Türkiye’nin yeni kavramları. 2012’de ilgili kanunun yürürlüğe girmesiyle Türkiye’de sağlığa zararlı ürünlerin toplatılması ve bu konuda kamuoyunun bilinçlendirilmesi uygulaması başladı. Türkiye’de tüketiciye sağlıklı ürünlerin sunulması noktasında devlet görevini yapıyor. Tüketicilerin ürünün etiketine ve bilgilerine mutlaka bakması gerekiyor. Tüketici, satıcı tarafından ürünün özellikleri konusunda bilgilendirilmesi gerekiyor. Bu evrensel bir kuraldır ve Türkiye için de geçerlidir. Biz devlet olarak gerekeni yapıyoruz ama bunu kamuoyunun desteğiyle daha etkili bir şekilde uygulamalıyız.”

“2023 VE 2051 İÇİN DAHA SIK BİR ARAYA GELMELİYİZ”

Türkiye’nin 2023 ve 2051 hedefleri doğrultusunda Ankara Sanayi Odasıyla daha sık görüşmeleri gerektiği ifade eden Bakan Canikli, “Formel anlamda daha sık görüşmemiz gerekiyor. Türkiye’de sanayinin daha aktif haline getirilmesi ve katma değeri yüksek ürünler üretmesi noktasındaki çabalarınızı biliyoruz. Bunların daha da desteklenmesi lazım. Türkiye’nin alışılagelmiş orta seviyedeki teknolojik ürünleri ile çok fazla atılım yapması mümkün değil. Bunun ötesine geçmemiz gerekiyor. Türkiye’nin teknolojik gelişmenin gerisinde kalmaması gerekiyor. Aksi halde ortaya konulan 2023 ve 2051 hedeflerini yakalamamız mümkün değil” diye konuştu.

Kabul sırasında ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli’ye çiçek takdim etti.

Yorumlar