banner464

Mhp Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri:

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, "ABD, Kobani’ye sırf hayır olsun diye yapmıyor o yardımları. ABD, açıkça adı konmamış bir Kürt devleti için bütün stratejilerini devreye koymuş durumda" dedi.MHP’li Yeniçeri, Meclis’te düzenlediği...

Mhp Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri:

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, "ABD, Kobani’ye sırf hayır olsun diye yapmıyor o yardımları. ABD, açıkça adı konmamış bir Kürt devleti için bütün stratejilerini devreye koymuş durumda" dedi.MHP’li Yeniçeri, Meclis’te düzenlediği...

24 Ekim 2014 Cuma 14:02
25 Okunma
Mhp Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri:
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, "ABD, Kobani’ye sırf hayır olsun diye yapmıyor o yardımları. ABD, açıkça adı konmamış bir Kürt devleti için bütün stratejilerini devreye koymuş durumda" dedi.

MHP’li Yeniçeri, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, özellikle Türkiye’deki son gelişmelerin kaygı verici bir boyuta evrildiğini belirtti.

Türkiye’nin hemen yanı başına meydana gelen olaylarla ilgili hükümetin kendi iradesinin dışında baskı ve yönlendirmeyle davranmaya başladığını öne süren Yeniçeri, "Türkiye’nin arka bahçesi konumunda olan Suriye ve Irak yeniden dizayn ediliyor. İlginçtir ama Türkiye’nin bu dizaynda yeri yok. Türkiye’nin sınırları ile siyasetin sinirleri gergin. Başbakan yerine Cumhurbaşkanı konuşuyor. Bundan birkaç ay önce bölgede oyun kurucu olduğunu söyleyen Türkiye’nin içine düştüğü hazin durum ortadadır" diye konuştu.

ABD’nin, hükümetin Kandil ve İmralı ile görüşürken başkasının da aynısını yapmasına karşı çıkmasını çelişki ve tutarsızlık olarak niteleyebileceğini belirten Yeniçeri, "ABD, AKP hükümetinden IŞİD’in Suriye kolu olan El Nusra’yı desteklememesi ve El Kaideci diye nitelendirdiği unsurların Türkiye’yi koridor olarak kullanmasına izin vermemesi konusunda ısrarla talepte bulunmuştu. Ankara bu talepleri El Nusra’yı terörist örgüt olarak görmediği gerekçesiyle reddetti. Şimdi de ABD, Türkiye’nin terörist örgüt olarak gördüğü PYD’yi terörist örgüt olarak görmediği için PYD’ye alenen yardım yapıyor" ifadelerini kullandı.

"Türkiye’nin uzun süredir sürdürdüğü ’değerli yalnızlık siyaseti’ ABD ile ’değersiz karşıtlık siyaseti’ne dönüştü" diyen Yeniçeri, şunları kaydetti: "AKP iktidarı, Davutoğlu iktidarı Türkiye’ye çözüm süreci diye ürettikleri bir takım formüllerle Türkiye’ye kast etmektedirler. Bunu yüksek sesle ifade ediyorum. Aklınızı başınıza devşirdiniz devşirdiniz, ikaz ediyoruz. Eğer bunlara yönelik, gerekli tedbirleri alır haddinizi bilip devletin milli, üniter yapısını, devletini anayasal düzenini alt-üst edecek bir takım olayların altına imza atarsan Davutoğlu sen de Erdoğan’la birlikte yüce divanın karşısına çıkacaksın ve size karşı bundan sonraki tavırlarımız da acımasız olacaktır. Bunu böyle bilin. Bu millet sahipsiz değildir, bu millet üzerinde her türlü tasarruf yapacağınız kadavra değildir. Bu milletin size verdiği egemenlik hakkını başkasıyla paylaşamazsınız, hele terör örgütüyle hiç paylaşamazsınız. Hem terör örgütüyle böyle bir iradeyi paylaşacaksınız hem de çıkacaksınız, ’Amerika niye terör örgütü olarak tanıdığımız PYD’ye silah gönderiyor, yardım ediyor’ diyerek ortaya çıkacaksınız. Bunun mantıklı bir temeli yoktur. Ey Davutoğlu, aklını başına devşir, devşirmezsen bu millet senin aklını başına devşirecek sonucu en kısa sürede önüne çıkaracaktır."

ABD’nin bir yandan IŞİD’in marjinalleştirilerek etkisizleştirilmesini sağlarken diğer yandan radikal İslamcı grupları tasfiye etmeye çalıştığını belirten Yeniçeri, "ABD, bir yandan IŞİD’i imha ederken, diğer yandan devlete dönüşebilecek Kürt potansiyelini harekete geçiriyor. ABD, Kobani’ye sırf hayır olsun diye yapmıyor o yardımları. ABD, açıkça adı konmamış bir Kürt devleti için bütün stratejilerini devreye koymuş durumdadır. Barzani ile PYD hattı bu amaçla inşa edilmiş durumdadır. Peşmerge’nin Kobani’ye intikali Erbil ile Kobani hattının inşası anlamına gelmektedir. Kürtleri IŞİD’in insafına terk etmiş Türkiye, algısı devreye sokuldu. Türkiye, Kobani üzerinden hem içeride hem de dışarıda dize getirildi. Önümüzde PKK’yı dolaylı olarak terör örgütleri listesinden çıkarma çalışmaları başladı ve devamı gelecektir" açıklamasında bulundu.

Açıklamalarının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Yeniçeri, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın Öcalan’ın sekreterya talebiyle ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine, "Arınç’a görev makul olmayan bir talep yoktur. Türk ve Türk milleti demek gayri makul, Öcalan’a sekreterya kurmak makul bir taleptir. Muhtemelen Çankaya ve Aksaray diye Türkiye’de iki tane Cumhurbaşkanlığı meydana getiriliyor. Herhalde birisini Arınç oraya koyacaklardır. Muhtemelen bir yerde Öcalan oturacak bir yanda Erdoğan oturacak. eş başbakan, eş genel başkan hatta eş basın mensubu olacak" cevabını verdi.

Jandarmanın İçişleri Bakanlığı’na bağlanması konusunda Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’in Başbakan Ahmet Davutoğlu’na itiraz mektubu gönderdiği iddialarına ilişkin soru üzerine Yeniçeri, "Genelkurmay Başkanlığı aslında Türkiye’nin ihtiyaçları neyse ona göre bir durum takınması gerekiyor. Bu mektupla, telgrafla olabilecek iş değildir. Sorumluluğu Genelkurmay Başkanlığı üzerinden atmaya çalışıyor. Jandarmanın bir başka yere bağlanması, Türkiye’nin güvenliği açısından olumsuz sonuç çıkaracaksa Genelkurmay Başkanı sesini çıkartmalıdır ya da orada oturmamalıdır. Bu mektupla olacak iş değildir" karşılığını verdi.

Yorumlar