banner464

'MHP ilk dört maddeyle oynanmasına sıcak bakmayacak'

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "MHP, AKP’nin mevcut anayasanın ilk dört maddesiyle oynaması halinde ve sonunda totaliter sisteme kayabilecek bir başkanlık sistemi önerisiyle gelmesi karşısında yeni anayasa hazırlığına sıcak bakmayacaktır" dedi.

'MHP ilk dört maddeyle oynanmasına sıcak bakmayacak'

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "MHP, AKP’nin mevcut anayasanın ilk dört maddesiyle oynaması halinde ve sonunda totaliter sisteme kayabilecek bir başkanlık sistemi önerisiyle gelmesi karşısında yeni anayasa hazırlığına sıcak bakmayacaktır" dedi.

09 Mart 2016 Çarşamba 17:39
20 Okunma
'MHP ilk dört maddeyle oynanmasına sıcak bakmayacak'

ANKARA (AA) - MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yeni anayasa hazırlığına ilişkin, "Milliyetçi Hareket Partisi daha önceden ilan edilmiş hassasiyetleri, teklifleri, parti ilkeleri ve dünya görüşü dahilinde yeni anayasa hazırlandığını müşahede ederse milletine vermiş olduğu sözü tutacaktır. Fakat, AKP’nin mevcut anayasanın ilk dört maddesiyle oynaması halinde ve sonunda totaliter sisteme kayabilecek bir başkanlık sistemi önerisiyle gelmesi karşısında şüphesiz ki yeni anayasa hazırlığına sıcak ve olumlu bakmayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, yeni anayasa etrafında kümelenen tartışma ve fikri mücadelelerin bir yanda anlaşmazlıkları tetiklerken, diğer yanda bilgi kirliliğini ve spekülasyonları da teşvik ettiğini belirtti.

Partisinin durduğu yer, savunduğu ilkelerin kasten çarpıtılarak istismar edildiğini ve art niyetli şekilde sulandırıldığını ileri süren Bahçeli, şu ifadelere yer verdi:

"Bunun doğru, masum ve insaflı bir hal olmadığı her türlü izahtan varestedir. Milliyetçi Hareket Partisi, yeni anayasanın toplumsal beklenti ve taleplerden kaynaklandığı sürece giderilmesi zaruret arz eden bir ihtiyaç olduğunu düşünmektedir. Anayasa, devlet-millet ilişkilerini demokratik ölçülere göre düzenleyen, birlikte yaşamanın asgari kurallarını koyan ve dengeleyen kapsayıcı bir toplum sözleşmesidir. Bu sözleşmenin henüz tartışma safhasındayken ihtilaf ve görüş ayrılıklarını derinleştirmesi yeni anayasaya yüklenen anlam ve değeri tahrip edecektir."

"MHP, anayasanın yenilenmesinden yanadır"

Bahçeli, açıklamasını şöyle sürdürdü:

"Milliyetçi Hareket Partisi, tereddütsüz anayasanın yenilenmesinden veya yeni anayasanın baştan ayağa yapılmasından ve yazılmasından yanadır. Bunun ise mutlaka geniş kapsamlı bir uzlaşmayla teminini mecburiyet görmektedir. Bu maksatla TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin eşit katılımıyla oluşan Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun çalıştırılmasını, herkesin sorumluluk şuuruyla hareket etmesini istemektedir."

"MHP ilk dört maddeyle oynanmasına sıcak bakmayacak"

Devlet Bahçeli şöyle devam etti:

"Milliyetçi Hareket Partisi daha önceden ilan edilmiş hassasiyetleri, teklifleri, parti ilkeleri ve dünya görüşü dahilinde yeni anayasa hazırlandığını müşahede ederse milletine vermiş olduğu sözü tutacaktır. Fakat, AKP’nin mevcut anayasanın ilk dört maddesiyle oynaması halinde ve sonunda totaliter sisteme kayabilecek bir başkanlık sistemi önerisiyle gelmesi karşısında şüphesiz ki yeni anayasa hazırlığına sıcak ve olumlu bakmayacaktır. AKP’nin dayatması ve bölücü çevrelerden aldığı ek yardım ve tevessül ettiği işbirliğiyle yeni anayasa çalışması TBMM’de 330’u bulur ve referanduma götürülürse, partimiz kendi ilkeleri çerçevesinde kamuoyunu aydınlatmak ve bilinçlendirmek için üzerine düşeni eksiksiz yapacaktır."

Anahtar Kelimeler:
Politika
Yorumlar