banner464

Orman Ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Edirne’de

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Edirne’de Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) kapsamındaki çalışmaların son durumunu değerlendirdi. Bakan Eroğlu, proje kapsamında Trakya’da 2017 yılına kadar 10 milyar TL yatırım yapılması...

Orman Ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Edirne’de

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Edirne’de Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) kapsamındaki çalışmaların son durumunu değerlendirdi. Bakan Eroğlu, proje kapsamında Trakya’da 2017 yılına kadar 10 milyar TL yatırım yapılması...

23 Aralık 2014 Salı 17:26
37 Okunma
Orman Ve Su İşleri Bakanı Eroğlu Edirne’de
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Edirne’de Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) kapsamındaki çalışmaların son durumunu değerlendirdi. Bakan Eroğlu, proje kapsamında Trakya’da 2017 yılına kadar 10 milyar TL yatırım yapılması planlandığını söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Trakya Bölgesi sektör temsilcileri ile Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) değerlendirme toplantısına katılmak üzere Edirne’ye geldi. Bakan Eroğlu, toplantı öncesi Edirne Valisi Dursun Ali Şahin’i makamında ziyaret etti. Valilik ziyareti sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, proje kapsamında Trakya’da 2017 yılına kadar 10 milyar TL yatırım yapılmasının planlandığını kaydetti.

“2017 YILINA KADAR TRAKYA’YA 10 MİLYAR TL YATIRIM YAPACAĞIZ”

Bakan Eroğlu, Trakya Gelişim Projesi (TRAGEP) ile Trakya Bölgesi’nde bugüne kadar görülmemiş bir yatırımın gerçekleştirildiğini belirterek, "Trakya Gelişim Projesi ve Ergene Projesi fevkalade önemli bir proje. Trakya’da büyük bir seferberlik başlattık. Projenin bize toplam maliyeti 10 milyar TL. Çanakkale’nin Gelibolu kısmı da dahil olmak üzere Trakya’ya 10 milyar TL’lik yatırım yapacağız. TRAGEP projesi 2017 yılı sonunda tamamlanacak. Proje 2013 yılında başladı, 2017 yılında da tamamlanacak. Trakya’da 556 adet büyük dev tesisi Trakya’ya kazandıracağız. Trakya’da şu ana kadar görülmemiş bir yatırım yapıyoruz" dedi.

"SU TAŞKINLARI İLE İLGİ B PLANIMIZ VAR, ONLARIN KEYFİNİ BEKLEYEMEYİZ"

Bulgaristan’da yaşanan şiddetli yağışların ardından baraj kapaklarının açılması ile birlikte Meriç ve Tunca Nehirleri’nin su debilerinin taşkın seviyelerini geçmesinden dolayı kentte sel ve su taşkınlarının yaşanması sonrası Tunca Projesi’nin tekrar gündeme geldiğini belirten Bakan Eroğlu, "Tunca Projesi ile bizzat ben takip ettim. Bulgaristan’a defalarca gittik. Bir noktaya iki tane protokol imzaladık. İlk olarak fizibilite raporu imzalandı ikinci olarak da yapılabilirlik raporu imzalandı. Bütün projeler tamam. Sadece iş, ikili iş birliği anlaşmasını imzalamaya kaldı. Biz kendilerine ikili işbirliği anlaşması taslağını gönderdik ama maalesef Bulgaristan tarafı bunu bekletiyor. Tabi bu konuyu tekrar sayın Başbakan’ımıza arz edeceğiz. Bulgaristan’la görüşmelerde gündeme gelecek. Gündemden düşmüş değil. Ama biz bununla ilgili bir B planı uygulamaya başladık. Onların keyfini bekleyemeyiz. B planımızda şu, oradan suyu alacağız pompa ile yukarıda bulunan Çömlek Köy Barajı’na basacağız. En azından çok büyük bir taşkın önlemi olmayabilir ama kendi içimizde erozyon kontrolü ve bu şekildeki bir takım çalışmalarla o suyun bir miktarını yukarıdaki Çömlek Köy Barajı’na aktaracağız" diye konuştu.

"BULGARİSTAN’I TEKRAR İKAZ EDECEĞİZ"

Bakan Eroğlu, bölgede yaşanan ve yaşamı olumsuz etkileyen sel ve su taşkınlarını önlemek amacıyla Bulgaristan’ı tekrar ikaz edeceklerini dile getirerek, "Bulgaristan’a gerekli ikazları yapıyoruz. Belkide tekrar bir ikaz etmek lazım. Bulgaristan barajlarında yeteri kadar taşkın payı ayırmıyor maalesef. Özel sektöre vermişler. Dolayısıyla baraj doluyor ve onu birden bire tehlike var diye kapakları açıyor. Bununda tedbirini almak için valimiz, belediyemiz bir çalışma başlatacağız" ifadelerini kullandı.

Yorumlar