banner464

Özdağ'dan olağanüstü kongre istifası

MHP Genel Başkan Yardımcısı Özdağ, olağanüstü kongre talebiyle görevinden istifa etti. Özdağ, istifasına ilişkin dilekçeyi genel merkeze ilettiğini bildirdi.

Özdağ'dan olağanüstü kongre istifası

MHP Genel Başkan Yardımcısı Özdağ, olağanüstü kongre talebiyle görevinden istifa etti. Özdağ, istifasına ilişkin dilekçeyi genel merkeze ilettiğini bildirdi.

24 Şubat 2016 Çarşamba 16:50
19 Okunma
Özdağ'dan olağanüstü kongre istifası

TBMM (AA) - MHP Gaziantep Milletvekili Ümit Özdağ, Kayseri Milletvekili Yusuf Halaçoğlu ve eski Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, yaptıkları ortak açıklamayla MHP'nin, Genel Başkan Devlet Bahçeli tarafından olağanüstü kongreye götürülmesini talep etti.

Mecliste düzenlenen basın toplantısında ortak metni okuyan Özdağ, Türkiye'nin içinde bulunduğu durumun güçlü bir MHP'ye ne kadar ihtiyaç olduğunu gösterdiğini, 1 Kasım seçimlerinde alınan sonucun MHP'liler ve ülkücü taban tarafından haklı olarak kabullenilemediğini belirtti.

MHP'nin "milli sınırlar tehdit altındayken" mahkeme kapılarına sürüklenmesini kabullenmenin mümkün olmadığını ifade eden Özdağ, şunları dile getirdi:

"Sayın Genel Başkanımızın MHP'yi yaşanan ağır üzüntü ve derin hayal kırıklığını aşmak, mevcut istikrarsızlığa son vermek için artık ülkücülerin çok büyük bir bölümünün olduğu gibi toplumunda beklentisi haline gelen olağanüstü kongreye götürmesi büyük bir toparlayıcı adım olacaktır.

MHP Genel Merkezi olağanüstü kongre için imza veren üst kurul delegelerinin çoğunlukta olduğu parti teşkilatlarını kapatmaktadır. Bazı ülküdaşlarımız son günlerin gerilimi ile Sayın Genel Başkanımıza ve Genel Merkez yönetimine karşı kabul edilemez sert ifadeler kullanmış olsalar dahi birleştirici olması gereken Genel Merkez'dir. Tasfiyeci tavır MHP'yi muhtemel bir erken genel seçimde büyük sıkıntılar ile karşı karşıya bırakacaktır.

Sayın Genel Başkanımızın Türkiye için istediği demokrasiyi MHP'de de uygulamasını istiyoruz. Sayın Genel Başkanımızdan ülkücü iradeye inanarak ve güvenerek MHP'yi en kısa zamanda olağanüstü kongreye götürmesini rica ediyoruz."

"Açıklama, adaylık anlamına gelmiyor"

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Özdağ, Genel Başkan Yardımcılığından istifa mektubunu basın toplantısından hemen önce Genel Başkan Bahçeli'ye gönderdiğini bildirdi.

Taleplerinin Genel Başkan’a karşı olmadığını, "güçlü MHP’yi yaratmak için yapılmış bir çağrı olduğunu" kaydeden Özdağ, açıklamasının Genel Başkan adaylığı anlamına gelmediğini, olağanüstü kongre ile ilgili demokratik bir talep olduğunu ifade etti. Özdağ, Genel Başkan’dan bu yolu açmasını rica ettiklerini çünkü güçlü bir MHP’ye Türkiye’nin ihtiyacı olduğunu, iç tartışmaların bitirilmesi gerektiğini söyledi.

Muhabir: Alp Özden

Anahtar Kelimeler:
Politika
Yorumlar