Sündüz Katliamı İçin Meclis Araştırması Talebi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Nazmi Gür, Van’ın Bahçesaray ilçesinde 18 Temmuz 1993 tarihinde 14’ü çocuk 24 kişinin ölümüyle sonuçlanan Sündüz katliamının üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen hâla faillerinin bulunmadığını...

banner491
Sündüz Katliamı İçin Meclis Araştırması Talebi
banner567
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Van Milletvekili Nazmi Gür, Van’ın Bahçesaray ilçesinde 18 Temmuz 1993 tarihinde 14’ü çocuk 24 kişinin ölümüyle sonuçlanan Sündüz katliamının üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen hâla faillerinin bulunmadığını belirterek Sündüz katliamı ile Türkiye’de meydana gelen diğer katliamların faillerinin araştırılması için Meclis Araştırması talebinde bulundu.

Yazılı bir açıklama yayınlayan Nazmi Gür, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na verdiği önergede, Sündüz katliamı faillerinin araştırılması için ‘Meclis Araştırması’ talebinde bulundu. Nazmi Gür, Van’ın Bahçesaray ilçesinde kışlık ihtiyaçlarını karşılamak ve koyunlarını otlatmak amacıyla Sündüz yaylasına çadır kuran ailelerin 18 Temmuz 1993 tarihinde saat 21.00 sıralarında silahlı bir grubun saldırısına uğradığını belirterek şöyle konuştu: "Saldırıda 14’ü çocuk 24 kişi öldürüldü, 4 kişi sağ kurtuldu. Katliamın üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen halen faillerin bulunamaması düşündürücü bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Van Cumhuriyet Başsavcılığı 12 Şubat 2014 tarihinde zaman aşımına bağlı olarak kovuşturmaya yer olmadığına dair vicdanları zedeleyici bir karar ile hem bu katliamın kurbanları olan yurttaşlarımıza karşı hem de kurbanların hayattaki yakınlarına karşı yargı ve yürütme mercilerinin yükümlülüklerini yerine getirmediğine dair güçlü bir kanaat oluşmuştur. Van Baro Başkanlığı tarafından yapılan itiraz sonucu faillerin bulunması için tekrar davanın görülmesine karar verilmiş ve takipsizlik kararı kaldırılmıştır. Bu tür katliamların uluslararası sözleşmeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi uygulamalarında da insanlığa karşı suçlarda geçmişe dönük zaman aşımının işleyemeyeceği de ayrıca ifade edilmektedir. Bu katliam insanlığa karşı işlenen bir suç olarak görülmektedir. Yaklaşık 21 yıldır adalet bekleyen mağdurların adalete olan inancı sarsılmışken, etkin bir soruşturma yapılmaması adalete olan güveni tamamen ortadan kaldırmaktadır. Türkiye yeni bir sürece girerken, geçmişteki üstü örtülen ağır suçların da gerçekleştirildiği 30 yıllık çatışmalı ortamın karanlıkta kalan ve adaletin tecelli ettirilemediği vahim olayları ortaya çıkarmak, halka karşı sorumluluk boyutuyla TBMM’nin öncelikli yükümlülüğüdür. Türkiye’de sivil insaf ve demokrasinin gelişmesi, faili meçhullerin, benzeri katliamların ve darbe süreçlerinin yaşanmaması için Sündüz katliamı ve buna benzer katliamların faillerinin bulunması için Meclis Araştırma Komisyonu’nun kurulması ve bu konuda ilerleme sağlanabilmesi için önemli bir zemin oluşturacaktır.”

banner559

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner535