banner464

Turkcell’in 20. Kuruluş Yıl Dönümü Resepsiyonu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 2023 hedeflerinin en önemli unsurlarından birinin de bilişimde tüketen değil üreten ülke olma arzusu olduğunu belirterek, “Gerçekten Türkiye fiziki üretim ve hizmet sektöründeki rüştünü...

Turkcell’in 20. Kuruluş Yıl Dönümü Resepsiyonu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 2023 hedeflerinin en önemli unsurlarından birinin de bilişimde tüketen değil üreten ülke olma arzusu olduğunu belirterek, “Gerçekten Türkiye fiziki üretim ve hizmet sektöründeki rüştünü...

11 Kasım 2014 Salı 21:57
50 Okunma
Turkcell’in 20. Kuruluş Yıl Dönümü Resepsiyonu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 2023 hedeflerinin en önemli unsurlarından birinin de bilişimde tüketen değil üreten ülke olma arzusu olduğunu belirterek, “Gerçekten Türkiye fiziki üretim ve hizmet sektöründeki rüştünü ispatlamıştır”

Turkcell’in 20. kuruluş yıldönümü dolayısıyla Ankara Rixos Otel’de resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, RTÜK Başkanı Davut Dursun, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve çok sayıda davetli katıldı.

Resepsiyonda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turkcell’in 20. yılını kutladığını belirterek, Turkcell’in gelişiminde, büyümesinde, başarılarında emeği geçen yönetim kurulu üyelerini ve çalışanlarını tebrik etti. Türkiye’nin lider mobil iletişim ve teknoloji kuruluşu olan Turkcell’in aynı zamanda dünya çapında marka şirketlere sahip olma hedefinin en başarılı temsilcilerinden birisi olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turkcell’in bu vasfı ile övgüyü, takdiri hak ettiğini söyledi.

“TURKCELL’İN HAKKINI VE HUKUKUNU KORUDUK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turkcell’in Türkiye’nin tanıtımına yaptığı katkıyı çok önemli olduğunun altını çizdi. Bu önemin ayrıca bir değeri ifade ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Başbakanlığım döneminde diğer ülkelerdeki operasyonlarında sıkıntıya düştüğü her durumda ve her yerde Turkcell’in hakkını ve hukukunu koruduk. Bundan sonra da korumaya devam edeceğiz. Uluslararası düzeyde faaliyet gösteren her Türk şirketi gibi Turkcell’in de Türkiye Cumhuriyeti devletinin arkasında olduğunu daime bildiğine, daima hissettiğine inanıyorum. Ülkemizin geçtiğimiz 12 yılda yaşadığı büyük dönüşüm ve sağladığı büyük ilerleme nasıl cebinde ay-yıldızlı pasaportu taşıyan her vatandaşımıza gittiği her yerlerde itibar kazandırmışsa aynı şekilde şirketlerimizin de uluslararası düzeyde prestij kazanması ve kazandırması da bu süre içerisinde artmış, öz güvenleri de yükselmiştir” diye konuştu.

“İŞİNİ İYİ YAPANIN HEP YANINDA OLDUK”

İşini iyi yapan, ülkeye ve millete katma değer kazandıran herkesin bugüne kadar yanında olduklarını ve bundan sonrada aynı şekilde yanlarında olmaya devam edeceklerinin altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Turkcell’in işini iyi yapan bir şirket olduğuna vurgu yaptı.

“BAŞARININ SIRRI BİLGİYİ YÖNETMEKTEDİR, PARAYI YÖNETMEKTEDİR”

Türkiye’nin bugün mobil iletişim alanında dünyanın en ileri, en iyi ülkelerinden biri durumunda ise bunda Turkcell’in de büyük bir payı olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“Geçtiğimiz 20 yılda yaptıkları yaklaşık 25 milyar liralık alt yapı yatırımı, yalnız şunu da söyleyeyim bu yeterli değil tabii ki, bu rakamın çok daha fevkinde olması gerekir. Bu alt yapı yatırımı ile ülkemizin buna rağmen bir gururu olmuş ve bu seviyeye yükselmesinde de çok büyük katkısı olan Turkcell ailesine huzurlarınızda şükranlarımı sunuyorum. Elbette yerli cep telefonu üretimindeki konumuyla, istihdama yaptığı katkıyla sosyal sorumluk projelerine verdiği destekle Turkcell ayrıca takdiri hak ediyor. Türkiye’nin 2023 hedeflerinin en önemli unsurlarından biride bilişimde tüketen değil üreten ülke arzumuzdur. Gerçekten Türkiye fiziki üretim ve hizmet sektöründeki rüştünü ispatlamıştır. Bundan sonra artık kakta değeri en yüksek alanlar olan bilgi ve teknoloji üretimine yoğunlaşmak durumundayız. Bu konuda savunma sanayi ile birlikte en kritik gördüğümüz alanlardan biride bilim sektörüdür. Teknolojiyi ve bilgiyi ellerinde tutan ülkelerin diğerleri karşısında gücü üstünlüğü bizi konuda başarılı olmaya adeta mahkum ediyor. Çünkü başarının sırrı bilgiye yönetmektedir. Paraya yönetmektedir, insanı yönetmektedir. Ülkemizin 2053 ve 2071 vizyonun altyapısının şekillenmesinde bu alanlarda elde edeceğimiz neticeler belirleyici olacaktır. Ben 2023 vizyonumuzun hayatı geçmesi konusunda çok önemli ve kritik katkılar sağlayan Turkcell’in kendi alanında ortaya koyacağı başarılarla 2053 ve 2071 vizyonumuza da ciddi destek vereceğine inanıyorum.”

“TAHRİK EDİYOR İNSANI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının öncesinde yapılan sunum ile ilgili değerlendirmelerde de bulundu. “Nereden nereye” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Her zaman benim de siyasette söylediğim ‘nereden nereye?’ Bu mukayeseyi yapmak durumundayız. Bütün girişimcilerimizin aslında kendi dünyasında yapması gereken bir muhasebedir. Neredeydik, nereye geldik. Turkcell içinde böyle. Neredeydik, nereye geldik. 20 adetten şuanda gelinen rakam mukayesesi kabil değil. O zamanlar söylenseydi milyonlar anılsaydı ‘olur mu canım’ bu denirdi. Şimdi artık milyonlar konuşulmuyor. Dünyada artık milyarlar konuşuyor. Dünya nüfusunun üzerinde bir rakam telaffuz ediliyor. Niye? Çünkü bakıyorsunuz bir kişinin bir tane yok. Kiminde iki kiminde üç. Adeta yarışıyorsunuz. Her gün cep telefonları güncelleniyor. Bununla yarışmak kolay değil. Herkes birbirine havasını atıyor. Birde bu var. Yenisi çıkmış. Hemen gidip bir tanede daha bakkal dükkanından çiklet alır gibi alıyor. Böyle yaşam var. Tahrik ediyor insanı. Bunu bu firmalarda boş geçerler mi? Onlarda bakıyorsunuz yeni yeni farklı tasarımlarla bunları üretmeye devam ediyor. Bir kez daha Turkcell yönetimi başta olmak üzere tüm Turkcell ailesinin 20. yılı kutluyorum. Başarılarının artarak devamını bekliyorum” dedi.

“TURKCELL 2023 HEDEFLERİNE ULAŞMADA LOKOMOTİF OLACAKTIR”

Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Turkcell’in kuruluşunun örnek bir girişimcilik hikayesi olduğuna dikkat çekerek, “İlk olmak ve 20 yıl boyunca ve devamında liderliği korumak kolay değildir. Turkcell tek başına büyüyen bir şirket olmadı. Kendisi büyürken sektörü de büyüttü. İş ortaklığı sistemini oluşturdu, istihdam yarattı. Ekosistem ile birlikte büyüdü. Ülke ekonomisine ciddi kaynak sağladı. Hazine’ye vergi ve mali yükümlülük karşılığı olarak 60 milyar TL ödedi. Teknolojide Türkiye’nin kendine güveninin artmasına önemli ölçüde destek oldu. Yolculuğun bu noktasında, yurt içinde gönüllerin markası haline gelmekten, yurt dışında haklı olarak, ‘Türkiye’nin Turkcell’i unvanını kazanmış olmaktan gurur duyuyoruz” dedi.

“Hepimiz ilk hedef olan 2023’e odaklanmış bulunuyoruz” diyen Akça, şunları söyledi:

“Bu yolda Türkiye için, bilişimde üreten ülke olmak bir ihtiyaçtır. Mobil teknoloji, bu çalışmanın kaldıraçlarından biri olacaktır. Bilişim sektörünün GSYH’ya katkısının yüzde 1,8’den yüzde 8’e çıkartılması, yazılım ihracatının 500 milyon dolardan 10 milyar dolara çıkartılması, sektörde yerli kullanımın yaygınlaştırılması, hedeflerine ulaşmada Turkcell lokomotif olacaktır.

Turkcell bölgesinin lideri bir marka olarak, dünyanın en iyi mobil iletişim ve fiber altyapılarından birine sahiptir. Bu altyapı ile birlikte, vizyon, inovasyon ve teknoloji gücü ile Türkiye’nin, küresel marka olma potansiyeli en yüksek firmalarından biridir. Yakın zamanda 4G/Dördüncü nesil ihalesini bekliyoruz. Mobil internette yeni bir dönemin başlıyor olması bizi heyecanlandırıyor. Türkiye’de mobil iletişim çıtasını yükseltmeye ve Türkiye için değer yaratan sektör olarak büyümenin öncüsü olmaya devam edeceğiz.

Her yerde, her zaman sağlamaya çalıştığımız yüksek çekim gücünü ve kaliteli ses hizmetini daha verimli kılmak için çalışıyoruz. Teknolojiyi sadece kullanan değil, üreten şirket olmak için 2023 hedefi için, hatta 2053 ve 2071 hedefleri için çalışıyoruz. Türkiye’nin Turkcell’inin 20. yaşı hayırlı olsun. Görevimiz, Turkcell’i gelecek yüzyıla hazırlamaktır. Nice yüzyıllara.”

“ARTIK TÜRKİYE’NİN ZAMANI”

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de 20 yaşına gelen Turkcell’in gelecekte de daha büyük başarılara imza atacağına inandığını söyledi. Ciliv, şunları kaydetti:

“Turkcell tam 20 yıldır, Türkiye’ye ve insana kattığı değeri her gün daha da iyiye götürmek için durmaksızın çalışıyor. Bugüne dek dünyada ve ülkemizde birçok ilke imza atarak, ilk günden bu yana Türkiye’de sektörün lideri olduk. Bununla yetinmedik, 9 ülkede 71 milyona ulaşan müşterimize hizmet götürerek bölgesel güç haline geldik.

Türkiye’nin lider iletişim ve teknoloji şirketi vizyonunumuzla Turkcell takımı olarak yıllardır yaptığımız çalışmalar sayesinde, tüm dünyayı etkisi altına alan mobil internet çağına bir adım önde girmeyi başardığımızı görüyorum. Son 500 yıldır belki de ilk kez bilgiye erişim teknolojilerinde dünyanın gerisinde değil önünde yer alıyor. Bunu her düşündüğümde büyük bir gurur ve mutluluk duyuyorum. Turkcell’in 25 milyar TL’yi bulan yatırımları sayesinde Türk insanının, şirketlerimizin, kurumlarımızın elinde, sahip oldukları gerçek potansiyeli açığa çıkarmalarına imkân veren müthiş bir fırsat eşitliği var.

Fransa’nın saygın üniversitesi INSEAD’ın raporuna göre, mobil şebeke kapsamasında son üç senedir Türkiye dünya birincisi konumunda. Turkcell Superonline ile evlere kadar saniyede 1000 Megabit internet hızımız ile Türkiye’yi dünyada ilk 4 ülke arasına soktuk. Bugün artık en ücra köşesine kadar erişilebilir olan bir Türkiye var. Bilgiyle, inovasyonla, sağlıktan eğitime, sivil savunmadan tarıma kadar pek çok alanda mobil teknolojileri kullanarak insanımıza devletimize toplumsal ve ekonomik fayda sunmak mümkün. Artık Türkiye’de olmak dezavantaj değil, tam aksine avantaj. İnsanlarımızın bilgiye ve teknolojik imkânlara daha çabuk ulaşacak olmasından hareketle ve yeniden kazandığımız özgüvenimizle ‘Artık Türkiye’nin Zamanı.”

Yapılan konuşmaların ardından Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a üzerinde dua yazılı bir tablo hediye etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Turkcell Yönetim Kurulu üyeleri ve davetliler hatıra fotoğrafı çektirdi.

Yorumlar