banner464

Unesco Türkiye Milli Komisyonu 2. Büyük Buluşması

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu 2.Toplantısı Antalya’nın Belek beldesinde başladı. İki gün devam edecek toplantının açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Birleşmiş Milletler’in yapılanmasını eleştirdi ve uluslararası...

Unesco Türkiye Milli Komisyonu 2. Büyük Buluşması

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu 2.Toplantısı Antalya’nın Belek beldesinde başladı. İki gün devam edecek toplantının açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Birleşmiş Milletler’in yapılanmasını eleştirdi ve uluslararası...

31 Ekim 2014 Cuma 11:24
43 Okunma
Unesco Türkiye Milli Komisyonu 2. Büyük Buluşması
UNESCO Türkiye Milli Komisyonu 2.Toplantısı Antalya’nın Belek beldesinde başladı. İki gün devam edecek toplantının açılışında konuşan Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Birleşmiş Milletler’in yapılanmasını eleştirdi ve uluslararası sorunların hakkaniyetli şekilde çözümü konusunda yetersiz kaldığını söyledi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan toplantı UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof.Dr. M. Öcal Oğuz’un konuşmasıyla başladı. Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ali Kemal Aydın, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Prof.Dr. Haluk Dursun, Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Prof.Dr. Mustafa İsen’in konuşmalarının ardından UNESCO Genel Direktörü İrina Bokova’nın görüntülü mesajı iletildi.

Mesajın ardından kürsüye gelen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, özellikle Birleşmiş Milletler’in kendisinin yani büyük şemsiyenin dünyadaki pek çok sorunun çözümünde ne kadar maalesef yetersiz kaldığını bilerek değerlendirildiğinde UNESCO’nun Birlemiş Milletler’in de yüz akı olduğunu düşündüğünü söyledi.

Sayın Cumhurbaşkanının ifade ettiği gibi Birleşmiş Milletler güncel uluslararası sorunlar konusunda maalesef büyük ölçüde teşkilatlanma biçiminden de kaynaklanan sebeplerle yetersiz ve etkisiz kaldığını belirten Avcı, şöyle konuştu: "Çok çarpıcı bir sloganla ifade edildiği gibi gerçekten dünya 5’den büyük ama ne yazık ki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi pek çok uluslararası sorunun hakkaniyetli adil bir biçimde çözümü konusunda Birleşmiş Milletler’in yapabileceği katkıları zaman zaman denge hesapları sebebiyle zaman zaman kendi hesapları sebebiyle engellemekten geri kalmıyor. UNESCO bu bakımdan gerçekten Birleşmiş Milletler’in istisnai kuruluşu. Hem uluslararası düzlem hem de Türkiye ile olan ilişkilerinde çok büyük katkılarda bulundu. Türkiye Milli Komisyonu da doğrusu pek çok başka üyesi olduğumuz uluslararası kuruluştan çok daha fazla UNESCO içinde Türkiye’yi, Türk kültürünün yüksek düzeyde temsil etme imkanı bulduk. Bunun için teşekkür ediyorum."

UNESCO Genel Direktörü’nün mesajına da değinen Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, konuşmasında UNESCO’nun Türkiye Milli Komisyonu’nun ne kadar az imkanlarla güzel işler yaptığını özetlediğini ve nazik bir biçimde kendilerine bundan sonra özellikle Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu konuda neler yapmaları gerektiğini hatırlattığını söyledi. Avcı, mesajı aldıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "İnşallah bu mesajı önümüzde bütçe dönemi var öncelikle UNESCO Türkiye Milli Komisyonun kendine ait bir yerinin olması için kullanmak kararındayız ama biliyorsunuz parlamentolarda ve açık denizlerde işiniz büyük ölçüde Allah’a kalmıştır. Ama ben maliye bürokrasimizin bugüne kadar gösterdiği direncini bu kez biraz esneteceğini ve UNESCO Milli Komisyonuna kalıcı yer temini konusunda bize yardımcı olacağını ümit ediyorum, bu buluşmaların devamını diliyorum"

Nabi Avcı’nın konuşmasının başında konuşma metninin üzerine konulan mikrofonlarla ilgili esprili sözleri ise salonda gülüşmelere sebep oldu.

Avcı, bunu çok sık yaşadıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: "Önceden bir konuşma planlayıp not alıyorsunuz, kürsüye çıkıyorsunuz ama son anda basın mensuplarının mikrofonları metinlerin üzerine koymalarıyla birlikte hesaplar tutmuyor. Bu da salonu uzun ve sıkıcı konuşmalardan kurtarmış oluyor."

Toplantının ilk günü eğitim sektörü, sosyal ve beşeri bilimler sektörü ve kültür sektörü panelleri düzenlenecek. İkinci gün bilgi ve iletişim sektörü, doğa bilimleri sektörü panelleri gerçekleştirilecek. Buluşma, UNESCO nezdinde Türkiye Daimi Temsilciliği sunumunun ardından değerlendirme ve sonuç bölümüyle tamamlanacak.

Yorumlar