Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili etkileyen depremler sonrasında Karaman’a gelen yurt, pansiyon, otel gibi yerlere yerleştirilen öğrenci, öğretmen ve velilere yönelik yürütülen psikososyal destek çalışmaları kapsamında psikososyal destek ekipleri tarafından Psikolojik İlk Yardım Programı (PİY), okullarda uygulandı.

Depremden doğrudan etkilenmeyen iller arasında yer alan Karaman’da tüm okullarda okul öncesinden liseye tüm kademelerde öğrenim gören öğrencilere yönelik, öğretmenler tarafından öğrencilerin psikolojik sağlamlıklarını güçlendirmek, toparlanma tekniklerini öğreterek yaşanan olayı anlamlandırmalarına destek olmak amacıyla Deprem Sonrası Psikoeğitim Programları uygulandı.

Ardından Karaman Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından rehber öğretmen ve psikolojik danışmanlara "Deprem ve Yas Psikoeğitim Programları" ile gerçekleştirilecek öğretmen-veli oturumları hakkında bilgilendirme toplantıları yapıldı. Böylelikle duyguları tanıma, duygularla baş etme, güvenlik, umut aşılama, benlik saygısı, sosyal ilişkiler ve yardım arama modülleri ile eğitimler verilmiş olacak.