Bu yıl ramazan ayının, senenin en uzun günlerinin yaşandığı haziran ayına denk gelmesi ve havaların da oldukça sıcak seyretmesi nedeniyle oruç tutan kişilerde cilt rahatsızlıkları daha sık görülebilmektedir. 

   Ramazan’da uzun süren susuzluk ve aşırı terlemeye bağlı sıvı kaybı sonucu cilt kuruluğu, ciltte kaşıntı, pullanma ve egzema gibi şikayetler ortaya çıkabilmektedir. İftardan sahura kadar olan dönemde gün içinde kaybedilen sıvıyı yerine koymak bu yüzden oldukça önemlidir. 

   Derimiz önemli miktarda su içermektedir. Derimizdeki suyun azalması kuruluk, kaşıntı gibi dermatolojik problemlere yol açabilmektedir. Bazen sadece sıvı alımı ciltteki kuruluğun giderilmesinde yeterli olmamaktadır. Böyle durumlarda nemlendirici kremler ve losyonlar kullanabilmekteyiz.

  Yine vücudumuz da %50-60 oranında su ihtiva etmektedir. Bu yüzden sıvı kaybı cilt rahatsızlıkları dışında diğer bir çok sistemik probleme de yol açabilmektedir. Böbrek yetmezliği, tansiyon problemi, kalp rahatsızlıkları, şeker düzensizlikleri bu problemler arasında sayılabilecek olanlardan sadece bir kaçıdır.

  Tüm bu bahsettiğimiz sıkıntılara rağmen oruç vücudumuzu toksinlerden temizler ve cildimizle birlikte bir çok organımızın kendini yenilemesine yardımcı olur. Oruç tutmak bir nevi “arınma” yani günümüzün moda deyimiyle detoks aracıdır.
  Sözün özüne gelecek olursak; bol sebze-meyve tüketerek, protein ağırlıklı hafif yiyeceklerle beslenerek ama her şeyden önemlisi sıvı alımına dikkat ederek herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadan ibadetimizi yerine getirmeye çalışmalıyız.