banner877

banner919

banner921

Son Dakika
banner722

HIV Nedir?

Reklamlar 23.05.2021, 19:58 23.05.2021, 20:00
377
HIV Nedir?
banner762

Bağışıklık sistemini zayıflatan bir virüs olan HIV, insan bağışıklığı yetmezliği olarak adlandırılmaktadır. Başta cinsel yolla olmak üzere enjektör, kan, organ nakli gibi durumlarda da temas edilmesi halinde bulaşmaktadır. Çok hızlı bir şekilde buluşmaktadır. Korunmasız şekilde cinsel ilişki yaşanması, doku nakli ve açık yara üzerinden de bulaştığı bilinmektedir. Ayrıca hem hamilelik hem de doğum sürecinde anneden bebeğe de geçebilmektedir.

CD4 hücresi içerisinde yer alan beyaz kan hücrelerini parçalamaktadır. Dolayısıyla da bağışıklık sistemi zayıflayarak savunmasız bir hale gelmektedir. Herhangi bir nedenden alınan enfeksiyon ile zatürreden kansere kadar pek çok hastalığın oluşmasının da nedenleri arasında yer almaktadır.

Enfeksiyonlara karşı bağışıklık sistemi savunma yeteneğini kaybettiği için AIDS hastalığına kadar ilerleyebilmektedir. Bağışıklık sisteminin yetersizliği olarak tanımlanan bu hastalık yaşamı pek çok yönden olumsuz etkilemektedir.

Pek çok kişi HIV+ olan bir kişinin AIDS olacağını düşünür. Ancak bu düşünce tamamen yanlıştır. Bazı kişiler olurken bazı kişiler ise olmamaktadır. Bu noktada erken tanı çok önemlidir. Her hastalıkta önemlidir ancak virüsün olumsuz etkileri azaltılabilmekte ve AIDS’e dönüşmesinin önüne geçilebilmektedir.  Kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Ancak kontrol altına alınabilen bir virüstür.

HIV Testi

Cansız bir varlık olan virüs çok çeşitli hastalıkların nedeni olabilmektedir. HIV virüsü de menenjitten AIDS’e kadar çok fazla hastalığın nedenleri arasında yer almaktadır. Eğer korunmasız bir şekilde cinsel bir ilişki yaşanmış ya da farklı bir yol ile temas edilmiş ise mutlaka test yaptırılmalıdır. Yaşamı ve sağlığı çok şiddetli bir şekilde etkileyen bu virüs ile erken tanı istenmeyen durumların önüne geçilmesinde etkili olmaktadır.

HIV testi farklı yöntemler ile yapılmaktadır. ANTI-HIV testi olarak da bilinen Elisa testi ile kişinin kanında bulunan antikor düzeyleri ölçülmektedir. Enfekte olan kişinin genellikle 3 ile 8 hafta içerisinde vücudunda antikor üretimi başlamaktadır. Kişiden kişiye göre bu süre değişeceği için güvenilirliği yüksek bir yöntem değildir. Teknik açıdan bakıldığında Gıda İntoleransı Testi ile benzerlik göstermez.

Başka bir testte ise virüse özel bir protein olan p24 proteininin tespit edilmesidir. Ancak tek başına güvenilir bir test değildir. Bu neden ile 4. Nesil olarak adlandırılan kombinasyon testleri yapılmaktadır. Hem antikor hem de p24 proteinine birlikte bakılmaktadır. Sonrasında ise Western Blot testi ile de doğrulanmaktadır. En küçük bir yanılgının çok kötü durumlara neden olacağı testlerin rolü çok büyüktür.

Tetra Laboratuvarı, HIV testi hizmeti sunan bir laboratuvardır. Uzman kadrosu tarafından geliştirilen Vidas HIV Duo Ultra Testi ile sizlere yüksek hassasiyette analizler yapmaktadır. Bu yöntemi diğer yöntemlerden ayıran özellikleri ise;

  • P24 proteini 1 mililitrede 3 pg’ye kadar saptama hassasiyetine sahip olması
  • Özgüllüğünün ise %99,88 olması
  • Uluslararası sağlık standartlarına uygun olması

Pek çok testte yanılma payı olduğu düşünüldüğünde bu metot ile de HIV+ olup olmadığınızı öğrenerek tedavi sürecini başlatabilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 05 Aralık 2021
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@