AK Parti Karaman Milletvekili Adayı Osman Sağlam, tarihi ve doğal güzellikleriyle Türk turistlerin yanı sıra yabancı turistlerin de ilgisini çeken kadim şehir Karaman’ın turizm yönünden gelişimine katkıda bulunacak projelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Hayata geçirilecek projelerle Karaman’ın turizm potansiyelini ortaya çıkarmak istediklerini dile getiren Sağlam, tarihte başkentlik yapmış kadim şehir Karaman’ın bütün Karamanlı hemşehrileriyle birlikte ekip olarak hak ettiği yere sağlım adımlarla taşıyacaklarını söyledi.

“HEDEF 1 MİLYON TURİST”

Projelerle ilgili olarak bilgiler veren Sağlam, şu ifadeleri kullandı:

“Kapadokya-Akdeniz-Mevlana bölgesi ortasında yer alan bölgemizin turizm potansiyelini açığa çıkarıp Karaman’a orta vadede yıllık gelen turist sayısını 1 milyonun üzerine çıkaracağız. Böylece Karaman Esnafını 1 milyon yeni müşteri ile tanıştırarak, cirolarını en az 3 kat arttırmayı hedefliyoruz.

Şehrin tüm paydaşları ile işbirliği gerçekleştirilerek, kamu kurum ve kuruluşları, bütün meslek odalarımız, vakıflarımız, derneklerimiz ve sendikalarımız ile istişare ederek Karaman’da SAĞLAM bir turizm hamlesini hep birlikte başlatacağız.

Yerli ve yabancı turistin memleketimize gelebilmesi ve turizm imkânlarından yararlanılabilmesi için, ortak bir akıl ile ulusal ve uluslararası kuruluşlardan sağlayacağımız hibe destekleri ile SAĞLAM turizm yatırımlarını hayata geçirerek, turizm altyapısını süratle inşa edeceğiz.

Turizme yönelik projelerin hayata geçirilmesinde, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler başta olmak üzere, uluslar arası kuruluşlara yönelik proje desteği alınarak; MEVKA, KOP İdaresi Başkanlığı tarafından desteklenecek ulusal projeler ile turizme yönelik etkin ve etkili çalışmalar yürütülecek ve memleketimiz bölgemizin cazibe merkezi haline dönüştürülecektir.

İnanç Turizmi: Yunus Emre Camisi ve Külliyesi, Mader-i Mevlana (Mümine Hatun/Aktekke), Ashab-ı Keyf Mağarası, Fisandon Camii, Karadağ Binbir Kilise, Çeşmeli Kilise gibi birçok tarihi değerlerimizi ve kültürel mirasımızın ulusal ve uluslararası çapta tanınırlığını artırıp, bölgemize ekonomik ve sosyo-kültürel katkı sağlayacağız. Yıllık 1 milyon yerli ve yabancı turiste şehrimiz ve bölgemiz ev sahipliği yapacaktır.

Kültür Turizm: Taşkale ve Yeşildere bölgesi başta olmak üzere, Manazan Mağaraları, İncesu Mağarası, Tahıl Ambarlarının tanıtımına yönelik çalışmalar hız kazanacaktır. Bununla birlikte, şehir merkezindeki kültürel mekânların daha etkin tanıtımı yapılacak, bu mekânların sayısı artırılacak ve ziyaretçi sayısı yükseltilecektir

Eko Turizm-Doğa Turizmi: Taşeli bölgesi başta olmak üzere, Zeyve Pazarı, Ermenek Turkuaz Gölü ve diğer doğal ve kültürel güzelliklerin hem ülkeye hem de dünyaya geniş bir şekilde tanıtımı yapılacak, turizm potansiyeli ortaya çıkarılarak, Taşeli bölgesine çok sayıda turist gelecektir.

Sakin Şehir (Citta Slow): Ermenek ilçemiz sakin şehir olma kriterlerini önemli oranda sağlamaktadır. Ermenek’in sakin şehir olması için girişimlerde bulunulacak, kısa vadede Ermenek’in sakin şehir olması için altyapı oluşturulup proje üretilecektir. “Çevre politikaları, altyapı politikaları, kentsel yaşam kalitesi politikaları, tarım, turizm, esnaf ve sanatkârlara dair politikalar” başta olmak üzere etkin çalışmalar yürütülecektir. Bununla birlikte, sakin şehir olmanın dayandığı diğer kriterler içerisindeki; “misafirperverlik, farkındalık ve eğitim için planlar, sosyal uyum ve ortaklıklar” konusunda faaliyetler yürütülecek ve sakin şehir projesi başarı ile tamamlanacaktır.

Tarihi Kentler Birliği: Karaman ilimiz ve Ermenek ilçemiz, Tarihi Kentler Birliği üyesidir. Bu şehirlerimizin, Tarihi Kentler Birliği üyesi olmasının getirdiği avantajlar ortaya çıkarılacak, alana yönelik faaliyetler ve çalışmalar yürütülecektir.

Avrupa Kaleli Kentler Birliği: Karaman ilimizi, Avrupa Kaleli Kentler Birliği’nin üyesi yapmak için projeler üretilecek ve etkin girişimlerde bulunulacaktır.

Tarihte başkentlik yapmış olan kadim şehrimiz Karaman’ı bütün hemşehrilerimizle birlikte ekip olarak hak ettiği yere sağlam adımlarla taşıyacağız.”