Birlik Sağlık Sen Karaman Temsilcisi Durmuş Ali Toptaş, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın meslek örgütlerini yok sayan açıklamalarına sert tepki gösterdi. Toptaş, yaptığı basın açıklamasında, Sağlık Bakanı'nın sağlık kurumlarındaki yöneticilerin siyasi referanslarla atanması ve meslek örgütlerinin görüşlerinin dikkate alınmaması gibi uygulamalarının sağlık sektöründe huzursuzluklara ve karmaşalara yol açacağını belirtti.

Sağlık Bakanı Koca'nın, anestezi ve ameliyathane teknikerleri ile ATT ve paramediklerin farklı sağlık alanlarında da çalışabileceklerine yönelik açıklamalarının işleyişte sorunlara neden olabileceğini ifade eden Toptaş, sağlık alanındaki sorunların çözümünde meslek örgütlerinin ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin dikkate alınması gerektiğini vurguladı.

Toptaş, ayrıca sağlık sektöründeki personel ihtiyacının planlanmamasının ve meslek gruplarının farklılıklarının göz ardı edilmesinin sektördeki sorunları derinleştireceğini dile getirdi. Sağlık Bakanı Koca'ya seslenen Toptaş, sağlık kurumlarında görev yapmayan kişilerin sistem içerisine dahil edilmesi yerine, kurumların gerçek ihtiyaçları doğrultusunda personel alımı yapılması gerektiğini belirtti.

Toptaş'ın açıklamalarıyla birlikte sağlık sektöründe meslek örgütleri ve yönetim anlayışıyla ilgili tartışmaların daha da alevleneceği öngörülüyor.