banner877

banner919

banner928

banner927

banner938

banner722

12 Yaş Üstü Aşı Olacak mı? Bakan Koca Açıkladı!

Bilim Kurulu sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Koca, 12 yaş üstü için alınan aşı kararını açıkladı. Koca ayrıca vatandaşlara, "Virüse yiğitlik yapmayın" uyarısı yaptı.

SAĞLIK 18.08.2021, 20:39
260
12 Yaş Üstü Aşı Olacak mı? Bakan Koca Açıkladı!
banner762

Bilim Kurulu, Sağlık Bakanı Koca'nın başkanlığında 16.30'da toplandı. Bakan Koca toplantının ardından açıklama yaptı. Koca'nın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Salgın hastalığı gündemimizden çıkarmalıyız. Ancak bunu hastalığı yok sayarak, salgını bitti kabul ederek yapamayız. Salgının farkında ve tedbirlere uyarak bunu yapmalıyız.

"VİRÜSE YİĞİTLİK YAPMAYIN"

Tedbirlerde bir değişiklik yok. Kimse ben gencim, bağışıklığım güçlü diye tedbirlerden vazgeçmesin.

Salgın bitmiş, virüs yok olmuş değildir. Virüse yiğitlik yapmaya asla yanaşmayın.

3 doz aşı olmuş kişilerin 2 doz aşı olmuş kişilere göre hem hastalığa yakalanma oranında hem de hastaneye ve yoğun bakıma yatışta daha iyi korunduğu anlaşıldı. Ancak 3 doz aşı olmuş vatandaşlarımızın aşı olmalarının üzerinden henüz çok uzun bir zaman geçmiş değil. Bu çalışmayı güncellemeye devam edeceğiz.

Üç doz aşı olmuş kişiler, iki doz aşı olmuş kişilerden daha iyi korunuyor. Bu, aşı programımız açısından son derece önemli. İki doz inaktif olmuş vatandaşların üçüncü doz aşı yaptırmasının gerekliliği anlaşıldı.

12 YAŞÜSTÜ İÇİN AŞI UYGULAMASI

18 yaşından küçükler de aşı talebinde bulunabiliyorlar. Yurt dışına eğitime giden ve aşı olması gereken ancak ülkemizdeki yaş sınırının altında kalan çocuklarımızın velilerin müracaatı halinde aşıları yapılabiliyor. E-Nabız sayfasından girerek veliler aşı talebinde bulunabiliyor. Bununla birlikte 12 yaşından büyük ve kronik hastalığı olan çocuklarımız için de aşı tanımlaması yapılmış durumdadır.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 19 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@