banner464

2015’ E Sağlıklı Bir Merhaba

Acıbadem Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Güler, “Gelin bu yılbaşında bir yenilik yapalım ve 2015’e sağlıklı bir merhaba diyelim. Sağlıklı bir yılbaşı geçirmemiz için sabah kahvaltısı-öğle yemeği-akşam yemeği-ara...

2015’ E Sağlıklı Bir Merhaba

Acıbadem Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Güler, “Gelin bu yılbaşında bir yenilik yapalım ve 2015’e sağlıklı bir merhaba diyelim. Sağlıklı bir yılbaşı geçirmemiz için sabah kahvaltısı-öğle yemeği-akşam yemeği-ara...

29 Aralık 2014 Pazartesi 11:53
34 Okunma
2015’ E Sağlıklı Bir Merhaba
Acıbadem Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Merve Güler, “Gelin bu yılbaşında bir yenilik yapalım ve 2015’e sağlıklı bir merhaba diyelim. Sağlıklı bir yılbaşı geçirmemiz için sabah kahvaltısı-öğle yemeği-akşam yemeği-ara öğünlerini doğru planlamamız gerekmektedir. Dikkat edeceğimiz en önemli husus yılbaşı menüsünü hayal edip, gün içinde aç kalmamamız” dedi.

Acıbadem Ankara Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Güler, 2015’e sağlıklı bir başlangıç yapmak için önerilerde bulundu. 2015’e hoş geldin diyeceğimiz gecenin hazırlıklarının çok önceden yapılmaya başlandığını kaydeden Güler, “Kimimiz evde mükellef sofralar hazırlayıp misafirlerimizi ağırlamak için hazırlıklara başlamışken, kimimiz de en güzel yılbaşı organizasyonlarına rezervasyonlarını yaptırdı. Gelin bu yılbaşında bir yenilik yapalım ve 2015’e ‘sağlıklı’ bir merhaba diyelim. Yılbaşı günleri telaşlı geçen günlerdir, o yüzden yılbaşı gününün planlanmasının önceden yapılması gerekmektedir. Sağlıklı bir yılbaşı geçirmemiz için sabah kahvaltısı-öğle yemeği-akşam yemeği-ara öğünlerini doğru planlamamız gerekmektedir. Dikkat edeceğimiz en önemli husus yılbaşı menüsünü hayal edip, gün içinde aç kalmamamız. Bizlerin en kötü alışkanlığı akşam sofraya aç oturmaktır. Kan şekerimiz düştüğü için sofradaki her şeye saldırma eğilimimiz vardır. Özellikle de karbonhidrat oranı yüksek yiyeceklere eğilimimiz fazladır. Sizlerden ricamız bu özel gün için yaptığımız plana uyum sağlamaktır” dedi.

YILBAŞI AKŞAMININ ÖZENLE HAZIRLANMIŞ AKŞAM YEMEĞİ

Yılbaşı akşamı yemeğe çorba ve salata ile başlanması gerektiğini kaydeden Güler, “Kış aylarının etkisini iyice gösterdiği şu günlerde içeceğimiz bir kase çorba hem içimizi ısıtacak hem de mide hacmimizin büyük bir kısmını kaplayacak ve 100-200 kalorilik bir yiyecekle gece alacağımız fazla kaloriyi engelleyecektir. Ana yemek olarak elbette ki hindi vazgeçilmezimizdir. Hindi eti tavuk etine oranla hem daha yağsız hem de kolesterol miktarı daha düşüktür. Hindi etinin yanında iç pilav da yemek istiyorsak ekmek tüketmemeye dikkat ediyoruz. Pilav ve ekmeği çok sevenler için üzücü olacağını biliyorum ama ikisini aynı anda yemiyoruz. İki kaşık pilav ya da bir dilim ekmek. Tercih sizin, meze olarak tercihimiz zeytinyağlılar. Kızartmalardan mümkün oldukça uzak duruyoruz. Kızartma yerine sebzelerimizi fırında yapabiliriz. Bu sayede hem daha sağlıklı oluyoruz hem de daha az kalori almış oluyoruz. Şerbetli ve kremalı tatlı sevenleri yine üzüyor olabilirim ama tercihimiz sütlü tatlılar. Ayrıca meyveli dondurmalı kupalar da hazırlayabiliriz. Tatlı yemesem de olur biz meyve yesek olmaz mı diyenlerimiz en güzelini yaparlar” ifadelerini kullandı.

Yılbaşı gecesine uygun oldukça masum bir tatlı tarifi veren Güler, şöyle devam etti:

“10 adet çekirdeği çıkartılmış hurma, 5 adet ceviz, 2 kaşık yulaf ezmesi, az süt, Hindistan cevizi. Mümkün oldukça yumuşaklarını seçtiğimiz hurmaların çekirdeklerini çıkarıp bir gece önceden suya koyup ertesi gün kabuklarını soyuyoruz. Cevizleri dişe gelecek kıvama getirip, sonra tüm malzemeleri karıştırıyoruz. Küçük küçük top haline getirip, daha sonra Hindistan cevizine buluyoruz.”

“Her şey tamam ama ne kadar alkol tüketeceğiz” diyerek alkol kullananlara uyarıda bulunan Güler şunları kaydetti:

“Alkol tüketimine dikkat etmeleri gerekir. Fazla tüketilen alkol ertesi gün halsizliğe ve şiddetli baş ağrısıyla kalkmamıza sebep olacaktır. Alkol vazgeçilmezim diyenlere benim tavsiyem şaraptır. Eğer şarap sevmiyorsak ikinci seçeneğim light bira olabilir.”

Yorumlar